Zadbana cera, wypielęgnowane paznokcie, a dodatkowo ukończone kursy wizażu, stylizacji paznokci i pielęgnacji ciała. No i wykształcenie pomaturalne. O to czego jeszcze potrzebujesz, by zacząć pracę jako kosmetyczka pytamy Karolinę Graboś, szefową Salonu Urody "Dream" w Jaworznie.
Praca.pl - Na co zwraca Pani uwagę przy przyjmowaniu nowej pracownicy?
Karolina Graboś - Wykształcenie oraz posiadane umiejętności, kursy czy szkolenia. Prócz tego liczy się kultura osobista i wygląd zewnętrzny - zadbana cera, wypielęgnowane dłonie oraz paznokcie. Po prostu idealna czystość i schludny wygląd.
Praca.pl - Jakie wykształcenie powinna mieć kosmetyczna?
Karolina Graboś - Przynajmniej szkołę pomaturalną.
Praca.pl - Czy to wystarczy?
Karolina Graboś - Oczywiście im więcej umiejętności czy szkoleń, tym lepiej. Na początek przydadzą się podstawowe kursy wizażu, stylizacji paznokci i pielęgnacji ciała. Później, już w trakcie pracy, można korzystać ze szkoleń specjalistycznych w firmach kosmetycznych, z usług których korzysta gabinet, np. obsługi sprzętu do pielęgnacji ciała i twarzy.
Praca.pl - Najważniejszą cechą dobrej kosmetyczki jest wg Pani...
Karolina Graboś - Profesjonalizm. Dobra kosmetyczka musi umieć zbudować relację pełnego zaufania klientki i umiejętnie rozpoznać jej potrzeby. Bardzo ważne są także dyskrecja, cierpliwość, wyrozumiałość, ale i stanowczość. Trzeba zwracać uwagę na to, co i jak mówimy - tutaj przyda się takt. Przekonując klientkę do konkretnego zabiegu nie możemy przecież używać zwrotów typu "W Pani wieku...". Wreszcie zdolności manualne ułatwiające pracę przy niektórych zabiegach, takich jak makijaż, masaż, zdobienie paznokci czy tatuaż.
Praca.pl - Od czego zaczyna pracę nowo zatrudniona kosmetyczka?
Karolina Graboś - Na początku wykonuje proste zabiegi pielęgnacyjne twarzy i ciała, hennę lub manicure. Później bardziej skomplikowane - zabiegi złuszczające, mikrodermabrazję, makijaż permanentny. Dla własnego i klientki bezpieczeństwa, powinno się wprowadzać stopniowo coraz bardziej skomplikowane zabiegi.
Praca.pl - Czy w tym zawodzie można wyodrębnić jakieś specjalności?
Karolina Graboś - Oczywiście. Można się doskonalić w konkretnej dziedzinie. Jeżeli gabinet oferuje rozległą gamę usług jest to nawet wskazane, np. jedna osoba wykonuje pielęgnację twarzy i ciała, inna aromaterapią, kolejne stylizacją paznokci, makijażem permanentnym czy tatuażem.
Praca.pl - Jak długo pracuje kosmetyczka?
Karolina Graboś - Czas pracy z reguły jest ośmiogodzinny lecz ze względu na specyfikę pracy wydłuża się w newralgicznych okresach roku. W soboty, w okresie sylwestrowym dochodzą makijaże ślubne i wieczorowe oraz manicure i zdobienie paznokci. We wszelkiego rodzaju święta, klienci zwracają uwagę na pielęgnację twarzy i ciała. Cóż, kosmetyczka musi mieć wyrozumiałą rodzinę, a w opiece nad dziećmi korzystać z pomocy np. dziadków. Trzeba też umieć klientce powiedzieć "nie", bez wyrzutów sumienia.
Praca.pl - Czy kosmetyczka, to zawód zarezerwowany wyłącznie dla kobiet?
Karolina Graboś - Nie. Mężczyźni są przecież świetnymi masażystami, wizażystami, a nawet stylistami paznokci. Kilka lat temu na mistrzostwach świata w stylizacji paznokci, pierwsze miejsce zdobył Kanadyjczyk.
Praca.pl – Dziękujemy za rozmowę
18.09.2007