Ze specjalistami od komputerów jest jak z lekarzami ? są ekspertami w swoich dziedzinach, a swoje umiejętności szkolą latami.
O zawodzie informatyka nie można opowiedzieć w kilku słowach. Jest to profesja skomplikowana, stale rozwijająca się. Dlatego decydując się na wykonywanie tego zawodu trzeba mieć świadomość, że w tej branży ciągłe dokształcanie się jest niezbędne.
- Cechą branży informatycznej jest mnogość specjalizacji. Informatyk może zajmować się administrowaniem sieci, projektowaniem stron www, programowaniem, a także składaniem i konfigurowaniem sprzętu, prowadzeniem szkoleń czy wdrażaniem programów. Na naukę każdej z tych specjalizacji potrzeba minimum dwa lata. Dodam, że jeśli ktoś jest ekspertem np. w projektowaniu stron, to próbując swoich sił w administrowaniu sieci zaczyna właściwie od zera. To trochę jak z lekarzami ? świetny neurolog nie stanie się z dnia na dzień dobrym ortodontą - mówi Mikołaj Howaniec, product manager w firmie Pronox Technology S.A.
Wszystko dlatego, że informatyka jest dziedziną, która zmienia się i udoskonala w niezwykle szybkim tempie. Co kilka tygodni wprowadzany jest na rynek unowocześniony technologicznie sprzęt. Każdego roku powstają kolejne wersje programów, a co za tym idzie, rosną wymagania klientów. Każdy informatyk, niezależnie od wyuczonej specjalizacji stale musi "być na czasie", śledzić dynamiczny postęp techniki, wdrażanie nowych technologii.
- Ciągłe dokształcanie się jest niezbędne. To chyba najważniejsza cecha dobrego informatyka ? dodaje Howaniec. Za tym rozwojem próbują nadążać uczelnie wyższe, ale: - Magister z informatyki właściwie w niczym nie pomaga. Jedynym wyznacznikiem tego czy ktoś jest dobry w tym zawodzie jest doświadczenie. Szczególnie to, zdobywane na własnych błędach ? ocenia Howaniec.
Mimo, że specjaliści od komputerów są dzisiaj dobrze opłacani (są firmy, które takim fachowcom płacą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych), jednak z tą pracą wiąże się kilka niedogodności. Pierwsza to nienormowany czas (przecież nie wiadomo kiedy nastąpi np. awaria sieci komputerowej w firmie). Do tego trzeba dołożyć szkodliwy wpływ komputera na zdrowie. Żaden informatyk nie może pozwolić sobie na stosowanie się do 4-godzinnego dnia pracy, bo tyle właśnie czasu powinno spędzać się dziennie przed komputerem. Sytuacja najczęściej przedstawia się wręcz odwrotnie, czas pracy informatyka wydłuża się przeciętnie do 10, 12 godzin dziennie. Tyle, że perspektywy przed informatykami są z roku na rok coraz większe więc wiele osób jest gotowych zmierzyć się z przeciwnościami.
22.10.2008