Słowo broker nierzadko kojarzy nam się z niczym konkretnym. Niby jest to słowo powszechnie znane, ale nie łączymy go z określoną profesją. Tym bardziej, że istnieją różne obszary tzw. brokerki. Praca.pl wychodzi naprzeciw wszystkim, którzy odczuwają głód informacji w tym temacie. O tajnikach zawodu brokera ubezpieczeniowego opowie nam Karolina Gola, pracująca w firmie Akma-Brokers, jednym z większych polskich brokerów ubezpieczeniowych.
Praca.pl - Kim jest broker ubezpieczeniowy?
Karolina Gola - W dużym skrócie jest to osoba o potężnej wiedzy z zakresu ubezpieczeń, która reprezentuje Klienta przed ubezpieczycielem. W praktyce wygląda to tak, że broker w imieniu firmy „x” tworzy strategię ubezpieczeniową dla danej jednostki. Analizuje ubezpieczeniowe potrzeby tej firmy, negocjuje warunki finansowe z ubezpieczycielami. Dzięki wiedzy brokera można wypracować lepsze warunki ubezpieczenia za mniejszą ceną. Zaś w trakcie trwania umowy broker reprezentuje wspomnianą firmę x przed ubezpieczycielem.
Praca.pl - Na czym polega taka reprezentacja?
Karolina Gola - Najczęściej jest to kwestia odszkodowań. W tym momencie przydaje się wiedza brokera, który doskonale wie jaka dokumentacja jest niezbędna do przeprowadzenia skutecznego dochodzenia roszczenia odszkodowawczego.
Praca.pl - Jaka jest różnica miedzy agentem a brokerem?
Karolina Gola - Agent ubezpieczeniowy pracuje na korzyść konkretnego ubezpieczyciela, a broker pracuje na korzyść konkretnego Klienta.
Praca.pl - Co trzeba zrobić by zostać brokerem?
Karolina Gola - Zdać dość trudny egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Po trzech latach praktyki zawodowej można ubiegać się o tytuł licencjonowanego brokera. Wspomnę również, że agent ubezpieczeniowy nie musi zdawać takich egzaminów. Zawodową drogę można rozpocząć jednak od stanowiska asystenta brokera. Świeżo upieczeni absolwenci studiów wyższych są mile widziani w większości firm brokerskich.
Praca.pl - Jakie wykształcenie i cechy osobowościowe sprzyjają byciu brokerem?
Karolina Gola - Absolwenci prawa i studiów ekonomicznych łatwiej przyswajają wiedzę z zakresu ubezpieczeń, ale nie jest to reguła. Z pewnością część niezbędnej wiedzy posiedli już w trakcie studiów. Co do cech osobowościowych wskazałabym zaangażowanie, umiejętność analitycznego myślenia i komunikatywność.
Praca.pl - Czy zawód brokera może być nudny
Karolina Gola - Być może może... (śmiech)
Praca.pl - Dziękujemy za rozmowę
Karolina Gola - - Dziękuję
28.08.2007