Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zalety małej i dużej firmy cz. I

Zalety małej i dużej firmy cz. I

 
Zalety małej i dużej firmy cz. I

Zarówno małe, jak i duże firmy zmagają się z problemem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Dużym firmom jest go łatwiej rozwiązać, gdyż mogą sobie pozwolić na wysokie koszty rekrutacji. Dodatkowo dla wielu osób praca w małej firmie wydaje się czymś gorszym. Tymczasem zatrudnieni w niej mogą zyskać wiele korzyści.

Największą zaletą małych firm jest możliwość zajmowania się praktycznie wszystkim. Nowa osoba, w zależności od potrzeb, ma sposobność pracy przy różnych projektach i różnych klientach. W ramach swojej pracy można mieć bardzo różnorodne zadania - uczestniczy się w procesie pozyskiwania klienta, realizacji projektów, rozliczeń z klientem. Z jednej strony wydaje się to być uciążliwe, ale z drugiej jest to doskonała okazja na poznanie czegoś nowego, dzięki czemu uniknie się rutyny. Jest to świetna możliwość nauczenienia się nowych rzeczy, które mogą być przydatne w przyszłości. Praca w małej firmie jest dobrą, praktyczną szkołą dla młodych osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, czym się chcą zajmować w przyszłości.

- W dużych organizacjach zadania są na ogół bardzo wyspecjalizowane. Jeśli osoba idzie na urlop, mogą ją zastąpić inne, zajmujące się dokładnie tym samym. Szansa na to, że o pomoc zostanie poproszony ktoś z innego działu, jest znikoma. Każdy pracownik ma dziedzinę, którą się zajmuje i raczej się nie zdarza, aby wziął udział w czymś zupełnie odmiennym. W tych warunkach najlepiej się czują osoby doświadczone i bardzo wyspecjalizowane. Tacy pracownicy nie chcą się zajmować niczym poza swoją główną dziedziną. Jednakże ludzie młodzi, szukający swego miejsca na rynku pracy, mogą odczuwać dyskomfort i znużenie monotonią.
Doświadcza tego wiele młodych osób zatrudnionych na przykład w centrach obsługi księgowej - bardzo często mają jednego, dużego klienta i przez całe lata zajmują się rozliczaniem pojedynczego typu transakcji.
Z punktu widzenia firmy sytuacja jest doskonała - pracownik jest świetnym fachowcem w swojej dziedzinie - mówi Radosław Mikrut z Instytutu Rynku Pracy. Mała firma, w której jest niewielki dystans między kierownictwem lub właścicielem a pracownikami, potrafi być bardzo elastyczna. Jeżeli pracownik ma jakiś pomysł, może po prostu o nim porozmawiać z szefem. Pomysły dające firmie oszczędności lub możliwość dodatkowego zysku zawsze są mile widziane i mogą szybko uzyskać akceptację.

- Tutaj stosunkowo łatwo będzie przekonać szefa do rozwiązań ułatwiających pracę. Jeżeli wygodniej jest Ci przesyłać raport z działań w poniedziałek, a nie w piątek, możesz o tym po prostu porozmawiać i uargumentować swoją prośbę. Wiele rzeczy jest załatwianych praktycznie od razu dzięki jednej rozmowie czy jednemu podpisowi - dodaje Mikrut. W dużej firmie elastyczność w reakcji na propozycje pracowników jest rzadko spotykana. Na wszystko są procedury, a decyzje często podejmowane są w innym kraju w głównej siedzibie firmy. Decyzja o jakiejkolwiek zmianie musi być podjęta przez kilka szczebli decyzyjnych, co powoduje, że nawet najmniejsza sprawa potrafi ciągnąć się miesiącami. Zdarza się, że doskonały pomysł pracownika, ogólnie akceptowalny, potrafi ugrząźć na dobre. Wystarczy, że któryś z menadżerów w Nowym Jorku albo Londynie odejdzie z firmy, a jego następcę musi się na nowo zapoznać z tematem. W efekcie duże firmy są oporne na szybkie zmiany i każda modyfikacja nawet najprostsza poprawa błędu na stronie internetowej może trwać kilka tygodni czy nawet miesięcy.

 

 

09.10.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Farmaceuta

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykonywanie leków cytostatycznych, recepturowych, Zaopatrzenie zaspakajające optymalnie potrzeby jednostek organizacyjnych, Zapobiega ubytkom środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, Przeprowadza kontrolę merytoryczną , sprawdza i podpisuje dokumenty obrotu towarowego i...
  • Asystent / Asystentka ds. Obsługi Pacjenta

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie:​ bezpośrednia obsługa Pacjentów w Centrum Medycznym, umawianie Pacjentów na konsultacje i badania, sprzedaż usług i pakietów medycznych. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: doświadczenie zawodowe w obsłudze Klienta i sprzedaży, komunikatywna znajomość języka...
  • Księgowa / Księgowy

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY kontrola dokumentów księgowych pod względem formalnym i rachunkowym, a także zgodności z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi; dekretacja i księgowanie dokumentów księgowych; analiza i uzgadnianie zapisów księgowych w zakresie poszczególnych kont księgowych, w tym w...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY nadzór nad parkiem maszynowym w zakresie bieżących napraw i usuwania awarii oraz regulacji i przezbrojeń; wykonywanie przeglądów okresowych oraz prac remontowo-konserwacyjnych; modernizacja maszyn pod kątem zwiększenia produktywności; prowadzenie cyklicznych konserwacji maszyn,...
  • Zastępca Kierownika Magazynu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY organizacja i nadzór nad pracą podległego zespołu oraz optymalizacja procesów magazynowych; nadzór nad prawidłowym przepływem towarów, procesów i dokumentacji magazynowej; przestrzeganie i egzekwowanie przepisów p.poż. i BHP; organizacja i odpowiedzialność za wyniki...
  • Specjalista ds. wsparcia sprzedaży

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY obsługa klientów hurtowych w zakresie sprzedaży; wprowadzanie zamówień do systemu; rozliczanie zamówień przedstawicieli; przygotowywanie umów handlowych; prowadzenie, archiwizacja i kontrola pełnej dokumentacji sprzedażowej; współpraca z klientami i budowanie dobrych i...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.