Wielokrotnie pisaliśmy o tym jak ważna jest na rynku pracy znajomość języków obcych (nie tylko angielskiego) - dzisiaj doradzimy jak wybrać szkołę, w której będą nas uczyć najlepiej.
Czym się kierować przy wyborze szkoły językowej? Wiadomo, że
przede wszystkim należy pytać o cenę, jakość, metodę nauczania i organizacje lekcji. Równie ważna jest informacja, ile procent uczniów danej szkoły pomyślnie zdało egzaminy końcowe. Nie bez znaczenia jest także jakość obsługi poza zajęciami. Należy unikać dużych "przetwórni językowych", gdzie priorytetem stała się masowa nauka, a nie koncentracja na potrzebach uczestników kursów.
- Szkoła, która utrzymuje stały zespół lektorów obcojęzycznych przez dłuższy czas, najprawdopodobniej dba o swoich nauczycieli, a oni z pewnością dbają o uczniów. Sprawdź zatem: Jak długo twój
przyszły nauczyciel pracuje w wybranej przez ciebie szkole? Jakie kwalifikacje posiada lektor? Można, a nawet należy o to pytać - ocenia Artur Nowaczyk, lektor katowickich szkół Centrum Efekt i Moose.
Równie ważne jest doświadczenie pracowników biura, odpowiedzialnych za obsługę klienta już od pierwszego z nim kontaktu, czy to osobistego czy telefonicznego. Oni również odpowiadają za atmosferę, w jakiej przebywają studenci. Jeśli klimat panujący w szkole jest miły, uczniowie darzą placówkę zaufaniem i wracają na zajęcia z każdym kolejnym semestrem.
- Pierwsze wrażenie zawsze się liczy, ale nie daj się zwieść pozorom. Nie zapisuj się do szkoły zanim nie obejrzysz jej siedziby. Pamiętaj, że ważniejsza jest atmosfera do nauki, niż recepcja z drogiego szkła i drewna (za które, zresztą, musisz zapłacić). Ważny jest również czas, jaki musisz poświęcić, aby dojechać do szkoły, dlatego warto zwracać uwagę na to, jakimi środkami komunikacji miejskiej można się do szkoły dostać - dodaje Nowaczyk.
Przed przydzieleniem do konkretnej grupy, szkoła przeprowadza testy pisemne i ustne, sprawdzające twój poziom zaawansowania. Liczba odpowiadających im rodzajów kursów może wahać się od trzech do szesnastu, dlatego osobą, która będzie określać twój poziom, powinien być lektor z wszechstronnym doświadczeniem, doskonale znający możliwości studentów oraz program zajęć na wszystkich kursach.
- Dobra szkoła powinna proponować duży wybór terminów lekcji na wszystkich poziomach zaawansowania. Dobrze jest mieć świadomość, że w razie zmiany planów - rozkładu zajęć na uczelni, czasu pracy etc. - możesz zgłosić się na lekcje w innym terminie. Duże znaczenie ma wreszcie ilość osób w grupie. Im mniej osób uczy się razem z tobą, tym częściej rozmawiasz z lektorem i ćwiczysz język. Zgodnie z generalną zasadą, w grupie nie powinno być więcej niż 10 osób - mówi Nowaczyk.
Zrealizowanie całego materiału z podręcznika do nauki języka zajmuje średnio około 120 godzin lekcyjnych. Nie daj się zwieść, że możesz osiągnąć spektakularne sukcesu w bardzo krótkim czasie.
Większość szkół językowych dzieli rok akademicki na dwa semestry po 60 godzin. Sprawdź, czy żadne ze spotkań nie przypada na dzień wolny od pracy i dowiedz się, co szkoła oferuje w zamian za lekcje odwołane z powodu choroby nauczyciela, matur, wywiadówek, braku prądu itp. Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga.
- Większość szkół prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminów specjalistycznych, potwierdzających znajomość języka obcego. Jeżeli
masz zamiar zdać taki egzamin, wybierz szkołę, w której będziesz mógł kontynuować naukę aż do osiągnięcia najwyższego poziomu. Dobry nauczyciel powie ci, gdy naprawdę będziesz gotowy do zdawania testu, a dobra szkoła wtedy (nie wcześniej) skieruje cię na egzamin - dodaje Nowaczyk.
23.09.2008