Praca.pl Poradniki Temat dnia
Wybieramy szkołę językową

Wybieramy szkołę językową

 
Wybieramy szkołę językową

Wielokrotnie pisaliśmy o tym jak ważna jest na rynku pracy znajomość języków obcych (nie tylko angielskiego) - dzisiaj doradzimy jak wybrać szkołę, w której będą nas uczyć najlepiej.

Czym się kierować przy wyborze szkoły językowej? Wiadomo, że
przede wszystkim należy pytać o cenę, jakość, metodę nauczania i organizacje lekcji. Równie ważna jest informacja, ile procent uczniów danej szkoły pomyślnie zdało egzaminy końcowe. Nie bez znaczenia jest także jakość obsługi poza zajęciami. Należy unikać dużych "przetwórni językowych", gdzie priorytetem stała się masowa nauka, a nie koncentracja na potrzebach uczestników kursów.

- Szkoła, która utrzymuje stały zespół lektorów obcojęzycznych przez dłuższy czas, najprawdopodobniej dba o swoich nauczycieli, a oni z pewnością dbają o uczniów. Sprawdź zatem: Jak długo twój
przyszły nauczyciel pracuje w wybranej przez ciebie szkole? Jakie kwalifikacje posiada lektor? Można, a nawet należy o to pytać - ocenia Artur Nowaczyk, lektor katowickich szkół Centrum Efekt i Moose.
Równie ważne jest doświadczenie pracowników biura, odpowiedzialnych za obsługę klienta już od pierwszego z nim kontaktu, czy to osobistego czy telefonicznego. Oni również odpowiadają za atmosferę, w jakiej przebywają studenci. Jeśli klimat panujący w szkole jest miły, uczniowie darzą placówkę zaufaniem i wracają na zajęcia z każdym kolejnym semestrem.

- Pierwsze wrażenie zawsze się liczy, ale nie daj się zwieść pozorom. Nie zapisuj się do szkoły zanim nie obejrzysz jej siedziby. Pamiętaj, że ważniejsza jest atmosfera do nauki, niż recepcja z drogiego szkła i drewna (za które, zresztą, musisz zapłacić). Ważny jest również czas, jaki musisz poświęcić, aby dojechać do szkoły, dlatego warto zwracać uwagę na to, jakimi środkami komunikacji miejskiej można się do szkoły dostać - dodaje Nowaczyk.

Przed przydzieleniem do konkretnej grupy, szkoła przeprowadza testy pisemne i ustne, sprawdzające twój poziom zaawansowania. Liczba odpowiadających im rodzajów kursów może wahać się od trzech do szesnastu, dlatego osobą, która będzie określać twój poziom, powinien być lektor z wszechstronnym doświadczeniem, doskonale znający możliwości studentów oraz program zajęć na wszystkich kursach.
- Dobra szkoła powinna proponować duży wybór terminów lekcji na wszystkich poziomach zaawansowania. Dobrze jest mieć świadomość, że w razie zmiany planów - rozkładu zajęć na uczelni, czasu pracy etc. - możesz zgłosić się na lekcje w innym terminie. Duże znaczenie ma wreszcie ilość osób w grupie. Im mniej osób uczy się razem z tobą, tym częściej rozmawiasz z lektorem i ćwiczysz język. Zgodnie z generalną zasadą, w grupie nie powinno być więcej niż 10 osób - mówi Nowaczyk.
Zrealizowanie całego materiału z podręcznika do nauki języka zajmuje średnio około 120 godzin lekcyjnych. Nie daj się zwieść, że możesz osiągnąć spektakularne sukcesu w bardzo krótkim czasie.

Większość szkół językowych dzieli rok akademicki na dwa semestry po 60 godzin. Sprawdź, czy żadne ze spotkań nie przypada na dzień wolny od pracy i dowiedz się, co szkoła oferuje w zamian za lekcje odwołane z powodu choroby nauczyciela, matur, wywiadówek, braku prądu itp. Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga.

- Większość szkół prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminów specjalistycznych, potwierdzających znajomość języka obcego. Jeżeli
masz zamiar zdać taki egzamin, wybierz szkołę, w której będziesz mógł kontynuować naukę aż do osiągnięcia najwyższego poziomu. Dobry nauczyciel powie ci, gdy naprawdę będziesz gotowy do zdawania testu, a dobra szkoła wtedy (nie wcześniej) skieruje cię na egzamin - dodaje Nowaczyk.

 

 

23.09.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    6 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka w Biurze Obsługi Klienta

    Benefit Systems S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na rozgrzewkę kilka pytań Lubisz rozmawiać przez telefon i dobrze czujesz się w obsłudze klienta? Możesz pochwalić się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy związanej z obsługą klienta? Jesteś gotowy/a do pracy w systemie zmianowym? W pracy (i nie tylko) kierujesz się zasadami...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Fakturowania

    Synevo Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wystawianie faktur i zakładanie kont klientów w systemie rozliczeniowym; Kontrola rozliczeń i wystawianie korekt; Wprowadzanie do systemu rozliczeniowego cenników oraz umów; Przygotowanie korespondencji wychodzącej.
  • Specjalista ds. logistyki

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Budowa i planowanie sieci dystrybucyjnej w Polsce i Europie, rozbudowa istniejących rozwiązań transportowych; Współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Organizowanie i koordynowanie wysyłek i dostaw; Podejmowanie działań wspierających...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.