W związku z coraz większą liczbą imigrantów na Wyspach Brytyjskich oraz Irlandii, wielu polskich pracowników rozważa wyjazd w inne miejsca - nawet tak odległe jak Islandia
Od 1 maja 2006 roku Polacy mogą pracować legalnie w Islandii. Szacuje się, że do tej pory, z tej możliwości skorzystało już około 20 tys. naszych rodaków. Według ekspertów, bardzo trudno znaleźć pracę na miejscu, dlatego za zatrudnieniem najlepiej rozejrzeć się jeszcze przed wyjazdem. Tym bardziej że koszty życia w Islandii należą do jednych z najwyższych na świecie i bez stałego zatrudnienia oszczędności szybko się kończą.
- Islandzcy przedsiębiorcy poszukują przede wszystkim budowlańców, kierowców autobusów, pracowników produkcyjnych w fabrykach, stolarzy, a także specjalistów od budowy dróg i statków. Podobnie jak w całej Europie, także i w Islandii brakuje lekarzy, osób do opieki nad starszymi oraz inżynierów - mówi Janina Zyga, specjalistka sieci Eures. Szukając pracy, można skorzystać z usług jednej z agencji pośrednictwa. Ogłoszenia o wakatach publikowane są też na stronach islandzkich przedsiębiorstw. Pomocą służą także islandzkie urzędy pracy (Vinnumálastofnun) www.vmst.is oraz urzędy pośrednictwa pracy EWG www.eures.is. Minimalna pensja w Islandii wynosi ok. 1100 euro miesięcznie, ale technicy mogą zarobić nawet trzy razy więcej. Każdemu pracownikowi przysługuje 24 dni urlopu rocznie (czyli za każdy przepracowany miesiąc dwa dni).
Mimo że Polacy nie potrzebują pozwolenia na pracę, to muszą uzyskać zezwolenie w przypadku, gdy zamierzają zostać w Islandii dłużej niż trzy miesiące. Aby otrzymać stosowny dokument, trzeba udowodnić, że posiada się pracę lub prowadzi własną działalność gospodarczą.
- Wszystkie formalności można załatwić w Departamencie Imigracji już po przyjeździe na wyspę (więcej na stronie www.utl.is) - dodaje Zyga. W Islandii są duże problemy mieszkaniowe, a o znalezienie lokum nie jest wcale łatwo. Zainteresowanie jest tak duże, że właściciele mieszkań mogą spokojnie przebierać wśród klientów i organizować licytacje między nimi. Ceny za wynajęcie pokoju w stolicy zaczynają się od 350 euro miesięcznie.
Większość osób na Islandii mówi po angielsku i znajomość tego języka zwykle pozwala na znalezienie pracy. Trzeba jednak pamiętać, że znajomość islandzkiego może być bardzo dużym atutem, który pozwoli na ubieganie się o bardziej ambitne i satysfakcjonujące stanowisko. Dlatego po przyjeździe warto rozejrzeć się za kursem dla obcokrajowców - bardzo często są one niemal w całości finansowane przez firmę lub władze lokalne.
- Jeśli planujemy dłuższy pobyt w Islandii warto się tam zameldować. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego czy usług społecznych na takich samych prawach jak rodowici mieszkańcy - ocenia Zyga. Więcej informacji o życiu w Islandii można uzyskać na stronie ministerstwa spraw socjalnych (www.felagsmalaraduneyti.is). Na dole po lewej stronie znajduje się odnośnik do interesującej broszury w języku polskim z podstawowymi informacjami o warunkach życia w tym kraju. Informacje w języku polskim dostępne są także na stronie http://www.island.is/polski/.
29.07.2008