Praca.pl Poradniki Temat dnia
Teraz Islandia

Teraz Islandia

 
Teraz Islandia

W związku z coraz większą liczbą imigrantów na Wyspach Brytyjskich oraz Irlandii, wielu polskich pracowników rozważa wyjazd w inne miejsca - nawet tak odległe jak Islandia

Od 1 maja 2006 roku Polacy mogą pracować legalnie w Islandii. Szacuje się, że do tej pory, z tej możliwości skorzystało już około 20 tys. naszych rodaków. Według ekspertów, bardzo trudno znaleźć pracę na miejscu, dlatego za zatrudnieniem najlepiej rozejrzeć się jeszcze przed wyjazdem. Tym bardziej że koszty życia w Islandii należą do jednych z najwyższych na świecie i bez stałego zatrudnienia oszczędności szybko się kończą.

- Islandzcy przedsiębiorcy poszukują przede wszystkim budowlańców, kierowców autobusów, pracowników produkcyjnych w fabrykach, stolarzy, a także specjalistów od budowy dróg i statków. Podobnie jak w całej Europie, także i w Islandii brakuje lekarzy, osób do opieki nad starszymi oraz inżynierów - mówi Janina Zyga, specjalistka sieci Eures. Szukając pracy, można skorzystać z usług jednej z agencji pośrednictwa. Ogłoszenia o wakatach publikowane są też na stronach islandzkich przedsiębiorstw. Pomocą służą także islandzkie urzędy pracy (Vinnumálastofnun) www.vmst.is oraz urzędy pośrednictwa pracy EWG www.eures.is. Minimalna pensja w Islandii wynosi ok. 1100 euro miesięcznie, ale technicy mogą zarobić nawet trzy razy więcej. Każdemu pracownikowi przysługuje 24 dni urlopu rocznie (czyli za każdy przepracowany miesiąc dwa dni).

Mimo że Polacy nie potrzebują pozwolenia na pracę, to muszą uzyskać zezwolenie w przypadku, gdy zamierzają zostać w Islandii dłużej niż trzy miesiące. Aby otrzymać stosowny dokument, trzeba udowodnić, że posiada się pracę lub prowadzi własną działalność gospodarczą.

- Wszystkie formalności można załatwić w Departamencie Imigracji już po przyjeździe na wyspę (więcej na stronie www.utl.is) - dodaje Zyga. W Islandii są duże problemy mieszkaniowe, a o znalezienie lokum nie jest wcale łatwo. Zainteresowanie jest tak duże, że właściciele mieszkań mogą spokojnie przebierać wśród klientów i organizować licytacje między nimi. Ceny za wynajęcie pokoju w stolicy zaczynają się od 350 euro miesięcznie.

Większość osób na Islandii mówi po angielsku i znajomość tego języka zwykle pozwala na znalezienie pracy. Trzeba jednak pamiętać, że znajomość islandzkiego może być bardzo dużym atutem, który pozwoli na ubieganie się o bardziej ambitne i satysfakcjonujące stanowisko. Dlatego po przyjeździe warto rozejrzeć się za kursem dla obcokrajowców - bardzo często są one niemal w całości finansowane przez firmę lub władze lokalne.

- Jeśli planujemy dłuższy pobyt w Islandii warto się tam zameldować. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego czy usług społecznych na takich samych prawach jak rodowici mieszkańcy - ocenia Zyga. Więcej informacji o życiu w Islandii można uzyskać na stronie ministerstwa spraw socjalnych (www.felagsmalaraduneyti.is). Na dole po lewej stronie znajduje się odnośnik do interesującej broszury w języku polskim z podstawowymi informacjami o warunkach życia w tym kraju. Informacje w języku polskim dostępne są także na stronie http://www.island.is/polski/.

 

 

29.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    6 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka w Biurze Obsługi Klienta

    Benefit Systems S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na rozgrzewkę kilka pytań Lubisz rozmawiać przez telefon i dobrze czujesz się w obsłudze klienta? Możesz pochwalić się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy związanej z obsługą klienta? Jesteś gotowy/a do pracy w systemie zmianowym? W pracy (i nie tylko) kierujesz się zasadami...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Fakturowania

    Synevo Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wystawianie faktur i zakładanie kont klientów w systemie rozliczeniowym; Kontrola rozliczeń i wystawianie korekt; Wprowadzanie do systemu rozliczeniowego cenników oraz umów; Przygotowanie korespondencji wychodzącej.
  • Specjalista ds. logistyki

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Budowa i planowanie sieci dystrybucyjnej w Polsce i Europie, rozbudowa istniejących rozwiązań transportowych; Współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Organizowanie i koordynowanie wysyłek i dostaw; Podejmowanie działań wspierających...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.