Praca.pl Poradniki Temat dnia
Taksówkarz - po prostu biznes

Taksówkarz - po prostu biznes

 
Taksówkarz - po prostu biznes

O tym jakie cechy powinien mieć dobry taksówkarz rozmawiamy ze Stanisławem Krawczykiem z katowickiej korporacji "Halo Taxi", który za kółkiem spędził już prawie 30 lat.

Praca.pl - Czy do bycia dobrym taksówkarzem wystarczy długi staż kierowcy?
Stanisław Krawczyk - Z pewnością nie. Co więcej, dzisiaj posiadanie prawa jazdy (choć oczywiście konieczne do prowadzenia samochodu) nie świadczy jeszcze o predyspozycjach do bycia taksówkarzem. Prawda jest taka - "prawko" zdobyć łatwo, być dobrym kierowcą - dużo trudniej.

Praca.pl - Co jeszcze się liczy?
Stanisław Krawczyk - Po pierwsze trzeba spełnić warunki formalne. To nie te czasy, w których jeśli ktoś stracił pracę, albo szukał nowego zajęcia, to kupował samochód i zostawał taksówkarzem. Dzisiaj trudno tę profesję traktować nawet jako zawód - to po prostu biznes. Na początku trzeba więc ukończyć specjalny kurs w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tam nauczą nas m.in. znajomości terenu. Potem zdać egzamin w WORD-zie, no i złożyć papiery o założenie działalności gospodarczej. Niestety w naszych urzędach procedury trochę się ślimaczą, ale wyłącznie w naszej gminie czy mieście możemy uzyskać licencję i numer boczny samochodu. Potem możemy samodzielnie ruszać w miasto.

Praca.pl - Albo zatrudnić w korporacji taksówkowej?
Stanisław Krawczyk - To prawda, ale to wymaga zrzeszenia np. w Związku Transportu Prywatnego czy innej, podobnej organizacji. Wybór należy do kierowcy - pracując samemu, nikt nam nie narzuci np. wysokości taryfy, z kolei w korporacji mamy pewniejsze warunki i bardziej rozpoznawalną nazwę.

Praca.pl - No to formalności mamy z głowy - na co Pan jeszcze zwraca uwagę angażując nowego pracownika?
Stanisław Krawczyk - Przyda się refleks, orientacja w terenie, szybkość reakcji. Dobrze też znać jakiś język obcy, bo coraz częściej wozimy obcokrajowców.

Praca.pl - Prócz tego dobry samochód...
Stanisław Krawczyk - Oczywiście - czterodrzwiowy, z wszystkimi badaniami technicznymi i ubezpieczeniem. To nasz warsztat pracy, który może w każdej chwili skontrolować np. policja. Trzeba go wyposażyć w kasę fiskalną, ale te akurat potaniały. Kiedy ja kupowałem to urządzenie cztery lata temu płaciłem 2,5 tys. zł. Dziś, to wydatek rzędu 1,8 tys. zł.

Praca.pl - Jak długo Pan dziennie jeździ?
Stanisław Krawczyk - Nawet 12-14 godzin. W czasach kiedy większość z nas ma samochód, czasem trzeba długo czekać na klientów. Wyjeżdżam zwykle ok. godz. 6 rano, a do domu wracam ok. godz. 20 wieczorem i to niezależnie od pogody. Jeżdżenie taksówką, to wbrew pozorom ciężki kawałek chleba.

 

 

09.10.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    1 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Praca w Centrach Medycznych na terenie Wrocławia - możliwość wskazania preferowanej lokalizacji. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.