Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

 
Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Nieważne, jak dobry będzie Twój plan dnia, jak silną masz motywację do realizacji kolejnych zadań. Być może wisi nad Tobą deadline albo po prostu chcesz szybko zrobić, co masz zrobić, i cieszyć się wolnym popołudniem. Musisz liczyć się z tym, że na Twojej drodze do celu staną rozpraszacze. Jak sobie z nimi poradzić? Czy pokonanie rozpraszaczy w pracy zdalnej jest w ogóle możliwe?

 

Spis treści

Rozpraszacze – co to?

 

Wszyscy wiemy, że wydajność w pracy jest ważna i że lepiej wykonać swoje zadania od razu niż rozwlekać je w nieskończoność. W ten sposób bowiem nie tylko wydłużamy czas pracy, ale przede wszystkim jesteśmy wyczerpani psychicznie. Rozwlekając obowiązki mamy poczucie wielogodzinnej pracy, podczas gdy na wykonywanie obowiązków poświęciliśmy faktycznie niewiele czasu, a reszta dnia w tajemniczy sposób zniknęła.

 

Pochłonęły ją tzw. rozpraszacze. To zbiorcza nazwa, pod którą kryje się wszystko to, co nie pozwala nam się skupić na zadaniach, odciąga naszą uwagę i dekoncentruje. Rozpraszacze pojawiają się zarówno w stacjonarnym miejscu pracy np. w biurze, jak i w home office. Niektórych czynników nawet nie podejrzewamy o to, że stanowią poważny rozpraszać odciągający nas od efektywnej pracy.

 

Czytaj takżeWork life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

 

Najczęstsze rozpraszacze w pracy

 

  • Warunki pracy

 

Utrudniać pracę może bardzo wiele rzeczy. Po pierwsze nieergonomiczne stanowisko, np.:

 

  • niewygodne krzesło,
  • zbyt wysokie albo zbyt niskie biurko,
  • bałagan na biurku,
  • nieuporządkowane otoczenie stanowiska pracy,
  • nieodpowiednie światło w pomieszczeniu,
  • hałas za oknem, 
  • zbyt silna klimatyzacja, 
  • zbyt słaba wentylacja pomieszczenia, duchota, 
  • za wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza.

 

Zadbanie o ergonomię to zupełna podstawa. Trudno skupić się także, gdy doskwiera głód, jesteśmy niewyspani czy jest nam zbyt zimno albo za gorąco. To wszystko czynniki, które można wyeliminować jeszcze przed rozpoczęciem pracy. 

 

  • Telefon – wróg koncentracji nr 1?

 

Dużą przeszkodą w trzymaniu się planu działania jest też potrzeba stałego kontaktu i dostępu do informacji. Te funkcje wypełnia telefon komórkowy, urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie spędzenia nawet godziny w ciągu dnia. Brak telefonu pod ręką może wręcz wywoływać niepokój. A ponieważ jest on nierzadko zarazem narzędziem pracy, bardzo trudno wyeliminować jego rozpraszający wymiar.

 

Jest to nieco łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji telefon służbowy, na którym po prostu możemy zablokować dostęp chociażby do mediów społecznościowych czy różnych stron i wykorzystywać urządzenie wyłącznie w celu wykonywania połączeń i akcji w sieci związanych z pracą.

 

  • E-maile, wiadomości, powiadomienia

 

Poczta e-mail, również ta firmowa, stanowi jeden z głównych rozpraszaczy w czasie pracy. Warto zastanowić się, czy naprawdę mamy obowiązek otwierania maili dokładnie w tej chwili, kiedy pojawiają się w skrzynce. Może charakter pracy pozwala na to, by wyznaczyć jedną lub kilka godzin w ciągu dnia na odbieranie wiadomości i odpisywanie na maile?

 

  • Interakcje z ludźmi

 

Kolejna kwestia to współpracownicy w firmie lub domownicy, jeśli pracujemy w trybie home office. Rozmowy w pokoju, prośby o pomoc, odbieranie telefonów, small talki, uwagi zarówno niezwiązane, jak i związane z pracą odciągają od aktywnej realizacji zadań i w danym momencie obniżają efektywność. Po każdej takiej nieplanowanej przerwie musimy włożyć dodatkowy wysiłek w ponowne skupienie się na zadaniu, powrót do miejsca, w którym byliśmy wcześniej.

 

  • Przerwy w pracy

 

Negatywny wpływ na produktywność mają także przedłużające się przerwy. Oczywiście każda technika zarządzania czasem pracy zakłada robienie sobie odpoczynku co jakiś czas. Pauzy nie powinny jednak dowolnie się przedłużać, muszą być wprowadzane zgodnie z planem. 

 

Poznaj metodę zarządzania czasem ABC.

 

 

Rozpraszacze w pracy – skutki

 

Rozpraszacze powodują problemy ze skupieniem, skutecznie odciągają nas od realizacji założonego planu i tym samym obniżają produktywność pracy. Sprawiają, że:

 

  • wykonujemy dane czynności dłużej, a często również gorzej, gdyż w czasie realizowania zadania nie jesteśmy w pełni skoncentrowani, 
  • marnujemy czas, 
  • mamy poczucie, że pracujemy bez przerwy, 
  • możemy mieć poczucie, że nieustannie goni nas czas i mamy go za mało na wykonanie wszystkich powierzonych zadań,
  • możemy być  wyczerpani psychicznie, sfrustrowani i przemęczeni,
  • możemy doświadczać długotrwałego stresu związanego z brakiem umiejętności zarządzania swoim czasem i obowiązkami, 
  • możemy gorzej wykonywać swoją pracę np. zapominać o części obowiązków lub odkładać je na później,
  • mamy mniej czasu na wartościowy wypoczynek, spędzanie czasu z bliskimi, hobby czy inne aktywności, 
  • możemy doświadczać przebodźcowania np. poprzez nadmierne przeglądanie social mediów, 
  • możemy pogłębiać swoje problemy z utrzymanie koncentracji.

 

Rozpraszacze w pracy – jak sobie z nimi radzić?

 

Jak wyeliminować rozpraszacze w biurze lub home office? Przede wszystkim zastanówmy się, co najbardziej utrudnia nam trzymanie się planu. Ta wiedza pozwoli spróbować pozbyć się rozpraszaczy. Można poświęcić jeden dzień, na przygotowanie sobie listy rozpraszaczy. Połóżmy obok siebie kartkę i długopis, i za każdym razem, gdy ulegniemy rozpraszaczom albo pojawi się taka ochota, zapiszmy, co odciągnęło naszą uwagę. W ten sposób sprawdzimy, czy potrzebujemy zmian, jeśli chodzi o ergonomię, stworzenie przyjemnego miejsca pracy. Może warto posprzątać biurko, przewietrzyć pokój albo ustawić w nim kwiaty oczyszczające powietrze. Nie siadajmy też do biurka z pustym żołądkiem oraz zaplanujmy posiłki, zarówno co, jak i o jakiej porze zjemy.

 

  • Czy Twoje miejsce pracy pomaga Ci w koncentracji?

 

Gdy pracujemy z domu, koniecznie wygospodarujmy sobie miejsce pracy przeznaczone wyłącznie do tego celu. Leżenie z laptopem na kanapie może wydaje się przyjemne, ale na dłuższą metę jest niewygodne, obciąża kręgosłup, powoduje bóle i dolegliwości np. odcinka szyjnego, i stanowi dodatkowy rozpraszacz. Ponadto większości z nas kanapa kojarzy się z odpoczynkiem, dlatego zwykle trudniej będzie się nam na niej skoncentrować.

 

  • Co robisz w czasie pracy poza pracą?

 

W czasie pracy spróbujmy także w miarę możliwości odciąć się od otoczenia. W godzinach pracy nasze zadania zawodowe są priorytetem. Nie pozwalajmy sobie więc na dodatkowe przerwy, przedłużające się pogawędki ze współpracownikami, załatwianie domowych spraw.

 

 

  • Hałas, muzyka, cisza?

 

Dźwięki np. szum uliczny czy warkot kosiarki za oknem mogą skutecznie odciągać nas od pracy. Z drugiej strony na innych dekoncentrująco działa absolutna cisza. Warto uświadomić sobie, jakie są nasze własne potrzeby i preferencje. Niektórym osobom może pomóc muzyka na skupienie w pracy, odgłosy natury, innym stopery czy słuchawki wygłuszające. Ponadto, jeśli mamy taką możliwość, wyciszmy powiadomienia w telefonie, a skrzynkę e-mailową sprawdzajmy wyłącznie w wybranych wcześniej godzinach.

 

  • Co zrobić ze smartfonem w czasie pracy?

 

Dla wielu osób najtrudniejsze jest oduczenie się przeglądania mediów społecznościowych i innych serwisów w godzinach pracy. Warto na początek zacząć zwracać uwagę na to, ile czasu spędzamy w ciągu dnia i w godzinach pracy w mediach społecznościowych. Jak często odrywamy się od pracy, bierzemy do ręki telefon i bezwiednie otwieramy aplikacje? Jeśli nie mamy pewności, spróbujmy to udokumentować, np. zaznaczać na kartce każde sięgnięcie po telefon i scrollowanie serwisów. Jeśli ten rozpraszacz stanowi poważny problem, spróbujmy odłożyć prywatną komórkę w takie miejsce, aby była ona poza zasięgiem naszej ręki i wzroku. Konieczność wstania od biurka, sięgnięcia gdzieś, będzie stanowić pierwszą barierę, która zarazem uświadomi nam, jak często sięgamy po telefon.

 

  • Czas aktywności i czas wypoczynku

 

Pamiętajmy o obowiązkowych przerwach w czasie pracy. Człowiek nie jest w stanie utrzymać wysokiej koncentracji przez długi czas, dlatego przerwy są niezbędne dla regeneracji, jak i dalszej efektywnej pracy. Warto mieć również na uwadze naturalny zegar biologiczny, który poprzez zmiany hormonalne organizmu wyznacza nasze okresy wysokiej i niskiej aktywności. Przykładowo, większość z nas najlepiej koncentruje się w godzinach porannych i przedpołudniowych, natomiast popołudniu następuje wyraźny spadek energii i koncentracji. Warto wówczas zadbać o regenerację (np. drzemkę) lub odpowiednie pobudzenie, np. filiżankę kawy, yerba mate czy zielonej herbaty, sport lub inny aktywny wypoczynek.

 

Czytaj także: ADHD a praca – czy trudno znaleźć zatrudnienie? Gdzie szukać pracy?

 

Rozpraszacze w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego nie możemy się skoncentrować w pracy?

 

Jest wiele czynników, które mogą obniżać naszą koncentrację w czasie pracy. Zaliczyć możemy do nich warunki i środowisko pracy (np. nieergonomiczne stanowisko, niewygodne krzesło, nieodpowiednie oświetlenie), hałas, nadmierne interakcje z ludźmi, zbyt długie przerwy. Do najczęściej wskazywanych rozpraszaczy należy także telefon komórkowy, czy ogólniej, internet.

 

  • Jak nie rozpraszać się w pracy?

 

Pierwszym krokiem ku temu, by wyeliminować rozpraszacze w pracy, jest uświadomienie sobie ich istnienia. Warto przygotować listę czynników, które nas rozpraszają, a potem jedno po drugim starać się je usunąć. Dobrym pomysłem jest np. uporządkowanie przestrzeni, w której pracujemy, dostosowanie stanowiska, usunięcie prywatnego telefonu z zasięgu wzroku i ręki, wyznaczenie wcześniej dokładnych pór przerw i posiłków, ograniczenie liczby spotkań i ustalenie zasad kontaktu ze współpracownikami czy czasu odpowiadania na e-maile.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.