Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

 
Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Nieważne, jak dobry będzie Twój plan dnia, jak silną masz motywację do realizacji kolejnych zadań. Być może wisi nad Tobą deadline albo po prostu chcesz szybko zrobić, co masz zrobić, i cieszyć się wolnym popołudniem. Musisz liczyć się z tym, że na Twojej drodze do celu staną rozpraszacze. Jak sobie z nimi poradzić? Czy pokonanie rozpraszaczy w pracy zdalnej jest w ogóle możliwe?

 

Spis treści

Rozpraszacze – co to?

 

Wszyscy wiemy, że wydajność w pracy jest ważna i że lepiej wykonać swoje zadania od razu niż rozwlekać je w nieskończoność. W ten sposób bowiem nie tylko wydłużamy czas pracy, ale przede wszystkim jesteśmy wyczerpani psychicznie. Rozwlekając obowiązki mamy poczucie wielogodzinnej pracy, podczas gdy na wykonywanie obowiązków poświęciliśmy faktycznie niewiele czasu, a reszta dnia w tajemniczy sposób zniknęła.

 

Pochłonęły ją tzw. rozpraszacze. To zbiorcza nazwa, pod którą kryje się wszystko to, co nie pozwala nam się skupić na zadaniach, odciąga naszą uwagę i dekoncentruje. Rozpraszacze pojawiają się zarówno w stacjonarnym miejscu pracy np. w biurze, jak i w home office. Niektórych czynników nawet nie podejrzewamy o to, że stanowią poważny rozpraszać odciągający nas od efektywnej pracy.

 

Czytaj takżeWork life-integration: cyfrowy nomada czy okupant biur – kim jesteś? Raport Praca.pl i Experience Institute

 

Najczęstsze rozpraszacze w pracy

 

  • Warunki pracy

 

Utrudniać pracę może bardzo wiele rzeczy. Po pierwsze nieergonomiczne stanowisko, np.:

 

  • niewygodne krzesło,
  • zbyt wysokie albo zbyt niskie biurko,
  • bałagan na biurku,
  • nieuporządkowane otoczenie stanowiska pracy,
  • nieodpowiednie światło w pomieszczeniu,
  • hałas za oknem, 
  • zbyt silna klimatyzacja, 
  • zbyt słaba wentylacja pomieszczenia, duchota, 
  • za wysoka lub zbyt niska temperatura powietrza.

 

Zadbanie o ergonomię to zupełna podstawa. Trudno skupić się także, gdy doskwiera głód, jesteśmy niewyspani czy jest nam zbyt zimno albo za gorąco. To wszystko czynniki, które można wyeliminować jeszcze przed rozpoczęciem pracy. 

 

  • Telefon – wróg koncentracji nr 1?

 

Dużą przeszkodą w trzymaniu się planu działania jest też potrzeba stałego kontaktu i dostępu do informacji. Te funkcje wypełnia telefon komórkowy, urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie spędzenia nawet godziny w ciągu dnia. Brak telefonu pod ręką może wręcz wywoływać niepokój. A ponieważ jest on nierzadko zarazem narzędziem pracy, bardzo trudno wyeliminować jego rozpraszający wymiar.

 

Jest to nieco łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji telefon służbowy, na którym po prostu możemy zablokować dostęp chociażby do mediów społecznościowych czy różnych stron i wykorzystywać urządzenie wyłącznie w celu wykonywania połączeń i akcji w sieci związanych z pracą.

 

  • E-maile, wiadomości, powiadomienia

 

Poczta e-mail, również ta firmowa, stanowi jeden z głównych rozpraszaczy w czasie pracy. Warto zastanowić się, czy naprawdę mamy obowiązek otwierania maili dokładnie w tej chwili, kiedy pojawiają się w skrzynce. Może charakter pracy pozwala na to, by wyznaczyć jedną lub kilka godzin w ciągu dnia na odbieranie wiadomości i odpisywanie na maile?

 

  • Interakcje z ludźmi

 

Kolejna kwestia to współpracownicy w firmie lub domownicy, jeśli pracujemy w trybie home office. Rozmowy w pokoju, prośby o pomoc, odbieranie telefonów, small talki, uwagi zarówno niezwiązane, jak i związane z pracą odciągają od aktywnej realizacji zadań i w danym momencie obniżają efektywność. Po każdej takiej nieplanowanej przerwie musimy włożyć dodatkowy wysiłek w ponowne skupienie się na zadaniu, powrót do miejsca, w którym byliśmy wcześniej.

 

  • Przerwy w pracy

 

Negatywny wpływ na produktywność mają także przedłużające się przerwy. Oczywiście każda technika zarządzania czasem pracy zakłada robienie sobie odpoczynku co jakiś czas. Pauzy nie powinny jednak dowolnie się przedłużać, muszą być wprowadzane zgodnie z planem. 

 

Poznaj metodę zarządzania czasem ABC.

 

 

Rozpraszacze w pracy – skutki

 

Rozpraszacze powodują problemy ze skupieniem, skutecznie odciągają nas od realizacji założonego planu i tym samym obniżają produktywność pracy. Sprawiają, że:

 

  • wykonujemy dane czynności dłużej, a często również gorzej, gdyż w czasie realizowania zadania nie jesteśmy w pełni skoncentrowani, 
  • marnujemy czas, 
  • mamy poczucie, że pracujemy bez przerwy, 
  • możemy mieć poczucie, że nieustannie goni nas czas i mamy go za mało na wykonanie wszystkich powierzonych zadań,
  • możemy być  wyczerpani psychicznie, sfrustrowani i przemęczeni,
  • możemy doświadczać długotrwałego stresu związanego z brakiem umiejętności zarządzania swoim czasem i obowiązkami, 
  • możemy gorzej wykonywać swoją pracę np. zapominać o części obowiązków lub odkładać je na później,
  • mamy mniej czasu na wartościowy wypoczynek, spędzanie czasu z bliskimi, hobby czy inne aktywności, 
  • możemy doświadczać przebodźcowania np. poprzez nadmierne przeglądanie social mediów, 
  • możemy pogłębiać swoje problemy z utrzymanie koncentracji.

 

Rozpraszacze w pracy – jak sobie z nimi radzić?

 

Jak wyeliminować rozpraszacze w biurze lub home office? Przede wszystkim zastanówmy się, co najbardziej utrudnia nam trzymanie się planu. Ta wiedza pozwoli spróbować pozbyć się rozpraszaczy. Można poświęcić jeden dzień, na przygotowanie sobie listy rozpraszaczy. Połóżmy obok siebie kartkę i długopis, i za każdym razem, gdy ulegniemy rozpraszaczom albo pojawi się taka ochota, zapiszmy, co odciągnęło naszą uwagę. W ten sposób sprawdzimy, czy potrzebujemy zmian, jeśli chodzi o ergonomię, stworzenie przyjemnego miejsca pracy. Może warto posprzątać biurko, przewietrzyć pokój albo ustawić w nim kwiaty oczyszczające powietrze. Nie siadajmy też do biurka z pustym żołądkiem oraz zaplanujmy posiłki, zarówno co, jak i o jakiej porze zjemy.

 

  • Czy Twoje miejsce pracy pomaga Ci w koncentracji?

 

Gdy pracujemy z domu, koniecznie wygospodarujmy sobie miejsce pracy przeznaczone wyłącznie do tego celu. Leżenie z laptopem na kanapie może wydaje się przyjemne, ale na dłuższą metę jest niewygodne, obciąża kręgosłup, powoduje bóle i dolegliwości np. odcinka szyjnego, i stanowi dodatkowy rozpraszacz. Ponadto większości z nas kanapa kojarzy się z odpoczynkiem, dlatego zwykle trudniej będzie się nam na niej skoncentrować.

 

  • Co robisz w czasie pracy poza pracą?

 

W czasie pracy spróbujmy także w miarę możliwości odciąć się od otoczenia. W godzinach pracy nasze zadania zawodowe są priorytetem. Nie pozwalajmy sobie więc na dodatkowe przerwy, przedłużające się pogawędki ze współpracownikami, załatwianie domowych spraw.

 

 

  • Hałas, muzyka, cisza?

 

Dźwięki np. szum uliczny czy warkot kosiarki za oknem mogą skutecznie odciągać nas od pracy. Z drugiej strony na innych dekoncentrująco działa absolutna cisza. Warto uświadomić sobie, jakie są nasze własne potrzeby i preferencje. Niektórym osobom może pomóc muzyka na skupienie w pracy, odgłosy natury, innym stopery czy słuchawki wygłuszające. Ponadto, jeśli mamy taką możliwość, wyciszmy powiadomienia w telefonie, a skrzynkę e-mailową sprawdzajmy wyłącznie w wybranych wcześniej godzinach.

 

  • Co zrobić ze smartfonem w czasie pracy?

 

Dla wielu osób najtrudniejsze jest oduczenie się przeglądania mediów społecznościowych i innych serwisów w godzinach pracy. Warto na początek zacząć zwracać uwagę na to, ile czasu spędzamy w ciągu dnia i w godzinach pracy w mediach społecznościowych. Jak często odrywamy się od pracy, bierzemy do ręki telefon i bezwiednie otwieramy aplikacje? Jeśli nie mamy pewności, spróbujmy to udokumentować, np. zaznaczać na kartce każde sięgnięcie po telefon i scrollowanie serwisów. Jeśli ten rozpraszacz stanowi poważny problem, spróbujmy odłożyć prywatną komórkę w takie miejsce, aby była ona poza zasięgiem naszej ręki i wzroku. Konieczność wstania od biurka, sięgnięcia gdzieś, będzie stanowić pierwszą barierę, która zarazem uświadomi nam, jak często sięgamy po telefon.

 

  • Czas aktywności i czas wypoczynku

 

Pamiętajmy o obowiązkowych przerwach w czasie pracy. Człowiek nie jest w stanie utrzymać wysokiej koncentracji przez długi czas, dlatego przerwy są niezbędne dla regeneracji, jak i dalszej efektywnej pracy. Warto mieć również na uwadze naturalny zegar biologiczny, który poprzez zmiany hormonalne organizmu wyznacza nasze okresy wysokiej i niskiej aktywności. Przykładowo, większość z nas najlepiej koncentruje się w godzinach porannych i przedpołudniowych, natomiast popołudniu następuje wyraźny spadek energii i koncentracji. Warto wówczas zadbać o regenerację (np. drzemkę) lub odpowiednie pobudzenie, np. filiżankę kawy, yerba mate czy zielonej herbaty, sport lub inny aktywny wypoczynek.

 

Czytaj także: ADHD a praca – czy trudno znaleźć zatrudnienie? Gdzie szukać pracy?

 

Rozpraszacze w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego nie możemy się skoncentrować w pracy?

 

Jest wiele czynników, które mogą obniżać naszą koncentrację w czasie pracy. Zaliczyć możemy do nich warunki i środowisko pracy (np. nieergonomiczne stanowisko, niewygodne krzesło, nieodpowiednie oświetlenie), hałas, nadmierne interakcje z ludźmi, zbyt długie przerwy. Do najczęściej wskazywanych rozpraszaczy należy także telefon komórkowy, czy ogólniej, internet.

 

  • Jak nie rozpraszać się w pracy?

 

Pierwszym krokiem ku temu, by wyeliminować rozpraszacze w pracy, jest uświadomienie sobie ich istnienia. Warto przygotować listę czynników, które nas rozpraszają, a potem jedno po drugim starać się je usunąć. Dobrym pomysłem jest np. uporządkowanie przestrzeni, w której pracujemy, dostosowanie stanowiska, usunięcie prywatnego telefonu z zasięgu wzroku i ręki, wyznaczenie wcześniej dokładnych pór przerw i posiłków, ograniczenie liczby spotkań i ustalenie zasad kontaktu ze współpracownikami czy czasu odpowiadania na e-maile.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?