Najbardziej popularnym sposobem na wyjazd stypendialny do krajów Europy jest program Socrates-Erasmus. W ostatnich ośmiu latach z możliwości wyjazdu skorzystało ponad 25 tys. studentów ze prawie wszystkich polskich uczelni!
Warunkiem otrzymania stypendium, które może dać szansę na dobrą pracę zagranicą, jest ukończenie pierwszego roku studiów, oraz posiadanie obywatelstwa Unii Europejskiej. Dzisiaj można już wyjechać także do krajów spoza UE - Islandii, Norwegii, Bułgarii czy nawet do Turcji. Zgłoszeń na wyjazd jest wiele, że uczelnie starannie selekcjonują ochotników.
- Brane są pod uwagę: średnia ocen, znajomość języka obcego i aktywność na uczelni (np. członkostwo w samorządzie, kołach naukowych i innych organizacjach studenckich) - mówi Aleksandra Długosz z Fundacji Rozwoju
Systemu Edukacji, która koordynuje program Erasmus. Uczelnie z innych krajów nawiązują kontakt z polskimi studentami i absolwentami także poprzez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Nawet tak egzotyczny kraj, jakim jest dla nas Singapur, proponuje wyjazd na studia magisterskie na uniwersytecie. - Co prawda, nie zapewniają pełnego zwrotu kosztów utrzymania, ale proponują studentom z Polski zakwaterowanie, pomoc organizacyjną oraz zniżki w opłatach za studia - 50 proc. i 25 proc. (liczy się kolejność zgłoszeń) - dodaje Długosz.
Wiele ofert stypendialnych przeznaczonych jest na tzw. wyjazdy badawcze, często już dla absolwentów, doktorantów lub studentów ostatnich lat studiów. Ale nie tylko socjologowie, chemicy czy informatycy mogą liczyć na stypendium. Są też oferty skierowane do artystów. Na przykład poprzez Ministerstwo Kultury można się starać o stypendium czy też zagraniczny realizowane na podstawie dwustronnych Programów o Współpracy Kulturalno-Naukowej. Odpowiedzialność za znalezienie placówki (o charakterze państwowym) spada na samego studenta czy absolwenta. Komisja powołana przez ministerstwo weryfikuje wnioski i przesyła je do zagranicznej placówki, która funduje stypendium.
Poza ambasadami, gdzie zawsze warto pytać, na jakie stypendium i kto ma szanse, działa wiele organizacji pozarządowych, które oferują stypendia. - Np. Fundacja im. Friedricha Naumanna (warunkiem jest samodzielne znalezienie niemieckiej uczelni, która się gościć stypendystę), która przyznaje środki finansowe na utrzymanie w Niemczech. Podstawowym kryterium jest zaangażowanie społeczne i polityczne kandydata na wyjazd - radzi Długosz. Niemiecka organizacja DAAD nie tylko finansuje programy badawcze, ale może też przekazać środki na np. wakacyjne kursy języka niemieckiego czy podróże, a Klub Rotariański zapewnia środki wystarczające na naukę na wybranym uniwersytecie w dowolnym państwie oraz staże językowe. Propozycja Klubu skierowana jest do studentów, którzy ukończyli drugi rok studiów i znają język kraju, do jakiego chcą wyjechać na stypendium.
13.10.2008