Praca.pl Poradniki Temat dnia
Radio Rekrutacja

Radio Rekrutacja

 
Radio Rekrutacja

Aaaaaby dostać pracę w radiu? Poza branżowymi mediami rzadko kiedy można zobaczyć ogłoszenie o wolnych wakatach w rozgłośniach radiowych. Mimo to nie brakuje chętnych do wykonywania pracy w eterze. O początkach przygody z radiem, specyfice rekrutacyjnej tej branży rozmawialiśmy z Tomaszem Sadowym – szefem anteny katowickiego Antyradia.

Praca.pl - Pracuje Pan w dość niestandardowym zawodzie prezentera radiowego. Jak się zostaje radiowcem?

Tomasz Sadowy - Moja przygoda z radiem zaczęła się 10 lat temu kiedy to postanowiłem, że zrobię wszystko, żeby pracować w radiu. Zaczęło się od sytuacji, której nie można nazwać ani praktyką ani stażem. Było to po prostu „wciskanie się na siłę” do nocnego programu Radka Skowrona w Radiu Park (rozgłośnia radiowa z Kędzierzyna-Koźla – przyp. red.). Trwało to ponad pół roku. Pewnego dnia ówczesny szef tej stacji posłuchał radia w nocy i stwierdził, że jestem gościem, który nadaje się do prowadzenia audycji również w ciągu dnia. Tak zaczęła się moja medialna przygoda i wówczas zacząłem zarabiać pierwsze pieniądze w radiu. Miałem w tedy 17 lat.

Praca.pl - Czy dzisiaj taki scenariusz jest możliwy? Przychodzi nastolatek do komercyjnej stacji, „wciska się na siłę”, w końcu ktoś go słucha i daje mu szansę?

Tomasz Sadowy - Oczywiście, że jest to możliwe. Tym bardziej, że na rynku nie ma dobrych prezenterów radiowych. Dlatego też jeśli ktoś się uprze i postanowi, że zostanie DJ’em i konsekwentnie będzie realizował swoją wizję, ma szanse. Oczywiście są sprawy, które ograniczają tak zwaną przydatność do zawodu. Podstawowe kwestie to głos, no i trzeba mieć „w głowie” (śmiech)

Praca.pl - Czy w absolutnie standardowy sposób, wysyłając CV i list motywacyjny można dostać pracę w radiu?

Tomasz Sadowy - Jako szef anteny katowickiego Antyradia otrzymuję takie aplikacje wraz z próbkami nagrań, tzw. demo. Zawsze słucham, zawsze je czytam... nigdy nie odpowiadam.

Praca.pl - Czy to znaczy, że te aplikacje nie spełniają w ogóle Pana oczekiwań?

Tomasz Sadowy - Sprawy mają się następująco. W Antyradiu nie mamy czasu, żeby zająć się kimś od podstaw i uczyć go zawodu. Taka nauka mogłaby być niezdrowa dla anteny. Polecałbym inne, mniejsze stacje, gdzie można dostać szansę. Poza tym swojego miejsca w radiu można szukać w ramach działań okołoantenowych, czego żywym dowodem jest mój asystent, który przygotowuje ze mną mój weekendowy program. Nie jest obecny na antenie, ale uczy się radia.

Praca.pl - Co by Pan, jako doświadczony radiowiec, poradziłby osobom, które chcą pracować w radiu?

Tomasz Sadowy - Radziłbym im nie małpować nikogo, być sobą i, o czym juz wspomniałem, konsekwentnie dążyć do celu.

Praca.pl - Dziękuję za rozmowę.

 

 

24.07.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    5 godz.
    Praca w Centrach Medycznych na terenie Wrocławia - możliwość wskazania preferowanej lokalizacji. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.