Nie dostałeś się na studia? Nie martw się - nie stracisz roku, a może nawet szybciej znajdziesz pracę jeśli wybierzesz szkołę policealną.
Kształcić można się tu w co najmniej kilkudziesięciu różnych specjalnościach, począwszy od kosmetyczki i masażysty, a na informatyku i ratowniku medycznym kończąc. Niektóre kierunki gwarantują pracę niemalże od razu po ich ukończeniu. Przykład? Od kilku lat pracodawcy narzekają na problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników budowlanych, dlatego technik elektryk czy technik geodeta nie będzie z pewnością narzekał na brak pracy. Podobnie jak specjaliści od telekomunikacji czy informatyki.
- Sporo ofert jest także dla osób dbających o nasz wygląd - fryzjerów czy masażystów. W czołówce poszukiwanych zawodów znajdują się także asystenci, sekretarki i pracownicy pomagający w obsłudze biura
- mówi Jolanta Ryś z biura pośrednictwa Work Experts. Wszystkie te kierunki można bez trudu znaleźć w szkołach policealnych. Naukę da się bez problemu połączyć z pracą w zawodzie. Szkoły oprócz zajęć w trybie dziennym, oferują także możliwość uczenia się wieczorowo i zaocznie.
Aby studiować w szkole policealnej, wcale nie potrzeba matury. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Rekrutacja jest zazwyczaj ograniczona do minimum. Część instytucji rezygnuje z przeprowadzania egzaminów. Formalności są często ograniczone do złożenia w sekretariacie świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, formularza oraz kilku zdjęć. W szkołach publicznych nauka jest za darmo. W przypadku instytucji niepublicznych, obowiązuje niewielkie czesne. W dużych sieciach waha się ono zwykle w granicach 50 - 300 zł miesięcznie. I tu zdarzają się jednak wyjątki, a niektóre placówki całkiem rezygnują z czesnego. Uczniowie szkół policealnych otrzymują indeksy, legitymacje dające prawo do zniżek, zaświadczenia do ZUS oraz do Wojskowej Komendy Uzupełnień.
- Wybierając szkołę, warto zwrócić uwagę na to, jakie ma uprawnienia. Tylko niektóre szkoły niepubliczne prowadzą dwuletnie kursy, które dają prawo do zdawania egzaminu zewnętrznego organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Tylko ci, którzy go zaliczą, będą mogli tytułować się technikiem - dodaje Ryś. Bardzo istotne jest również wyposażenie sal dydaktycznych. Postęp dotyczy wszystkich dziedzin,
dlatego osoby planujące np. karierę kosmetyczki, powinny zwrócić uwagę na to, czy będą się uczyć na najnowszym sprzęcie, przy użyciu profesjonalnych preparatów i pod okiem uznanych praktyków. Przed podpisaniem umowy ze szkołą, trzeba koniecznie sprawdzić czy rezygnacja z nauki wiąże się z dodatkowymi opłatami. Istotna jest także wysokość opłat za materiały dydaktyczne. Wykazu szkół policealnych można szukać na stronach internetowych kuratorium oświaty. Ich adresy znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl.
09.07.2008