Praca w rok

 
Praca w rok

Nie dostałeś się na studia? Nie martw się - nie stracisz roku, a może nawet szybciej znajdziesz pracę jeśli wybierzesz szkołę policealną.

Kształcić można się tu w co najmniej kilkudziesięciu różnych specjalnościach, począwszy od kosmetyczki i masażysty, a na informatyku i ratowniku medycznym kończąc. Niektóre kierunki gwarantują pracę niemalże od razu po ich ukończeniu. Przykład? Od kilku lat pracodawcy narzekają na problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników budowlanych, dlatego technik elektryk czy technik geodeta nie będzie z pewnością narzekał na brak pracy. Podobnie jak specjaliści od telekomunikacji czy informatyki.

- Sporo ofert jest także dla osób dbających o nasz wygląd - fryzjerów czy masażystów. W czołówce poszukiwanych zawodów znajdują się także asystenci, sekretarki i pracownicy pomagający w obsłudze biura
- mówi Jolanta Ryś z biura pośrednictwa Work Experts. Wszystkie te kierunki można bez trudu znaleźć w szkołach policealnych. Naukę da się bez problemu połączyć z pracą w zawodzie. Szkoły oprócz zajęć w trybie dziennym, oferują także możliwość uczenia się wieczorowo i zaocznie.
Aby studiować w szkole policealnej, wcale nie potrzeba matury. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Rekrutacja jest zazwyczaj ograniczona do minimum. Część instytucji rezygnuje z przeprowadzania egzaminów. Formalności są często ograniczone do złożenia w sekretariacie świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, formularza oraz kilku zdjęć. W szkołach publicznych nauka jest za darmo. W przypadku instytucji niepublicznych, obowiązuje niewielkie czesne. W dużych sieciach waha się ono zwykle w granicach 50 - 300 zł miesięcznie. I tu zdarzają się jednak wyjątki, a niektóre placówki całkiem rezygnują z czesnego. Uczniowie szkół policealnych otrzymują indeksy, legitymacje dające prawo do zniżek, zaświadczenia do ZUS oraz do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

- Wybierając szkołę, warto zwrócić uwagę na to, jakie ma uprawnienia. Tylko niektóre szkoły niepubliczne prowadzą dwuletnie kursy, które dają prawo do zdawania egzaminu zewnętrznego organizowanego przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Tylko ci, którzy go zaliczą, będą mogli tytułować się technikiem - dodaje Ryś. Bardzo istotne jest również wyposażenie sal dydaktycznych. Postęp dotyczy wszystkich dziedzin,
dlatego osoby planujące np. karierę kosmetyczki, powinny zwrócić uwagę na to, czy będą się uczyć na najnowszym sprzęcie, przy użyciu profesjonalnych preparatów i pod okiem uznanych praktyków. Przed podpisaniem umowy ze szkołą, trzeba koniecznie sprawdzić czy rezygnacja z nauki wiąże się z dodatkowymi opłatami. Istotna jest także wysokość opłat za materiały dydaktyczne. Wykazu szkół policealnych można szukać na stronach internetowych kuratorium oświaty. Ich adresy znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl.

 

 

09.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    6 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka w Biurze Obsługi Klienta

    Benefit Systems S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na rozgrzewkę kilka pytań Lubisz rozmawiać przez telefon i dobrze czujesz się w obsłudze klienta? Możesz pochwalić się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy związanej z obsługą klienta? Jesteś gotowy/a do pracy w systemie zmianowym? W pracy (i nie tylko) kierujesz się zasadami...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Fakturowania

    Synevo Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wystawianie faktur i zakładanie kont klientów w systemie rozliczeniowym; Kontrola rozliczeń i wystawianie korekt; Wprowadzanie do systemu rozliczeniowego cenników oraz umów; Przygotowanie korespondencji wychodzącej.
  • Specjalista ds. logistyki

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Budowa i planowanie sieci dystrybucyjnej w Polsce i Europie, rozbudowa istniejących rozwiązań transportowych; Współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Organizowanie i koordynowanie wysyłek i dostaw; Podejmowanie działań wspierających...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.