Praca.pl Poradniki Temat dnia
Piekarz - przynajmniej czeladnik

Piekarz - przynajmniej czeladnik

 
Piekarz - przynajmniej czeladnik

O tym jak trudny jest zawód piekarza i co powinien zaoferować pracodawcy nowo przyjmowany pracownik piekarni rozmawiamy z Ryszardem Kaufem, właścicielem jednej z największych i najczęściej polecanych piekarni w Katowicach.

Praca.pl - Na co zwraca Pan największą uwagę przy przyjmowaniu nowego piekarza?
Ryszard Kauf - Najpierw trzeba rozróżnić prawdziwego piekarza, od zwykłego pracownika, który kiedyś próbował swoich sił w piekarni. Ten drugi po prostu "liznął" trochę zawodu. Może ma nieco praktyki, ale ze znajomością technologii raczej u niego trudno. Pierwszy z kolei, legitymuje się przynajmniej stopniem czeladnika. Na bieżąco śledzi nowoczesne technologie i radzi sobie z obsługą nowoczesnych maszyn.

Praca.pl - Wynika z tego, że dzisiaj piekarz, to nie tylko sprawne ręce, ale i wykształcenie techniczne?
Ryszard Kauf - Jak najbardziej. Czasy się zmieniają, w tym także piekarstwo. Jasne, że w większości piekarni nadal pracuje się w nocy i pielęgnuje dawne receptury. To nie wszystko. Doświadczenie w innym zakładzie jest mile widziane, ale bez opanowania nowinek technicznych nie ma mowy o dobrej pracy.

Praca.pl - Tylko jak takie doświadczenie zdobyć?
Ryszard Kauf - Szkół piekarskich właściwie dzisiaj nie ma. Pokutuje myślenie, że każdy potrafi upiec chleb, więc często zawód piekarza jest wybierany w ostateczności. No i potem nowy pracownik nie wie jak sobie poradzić np. na linii produkującej bułki, a tu trzeba nastawić dobrą temperaturę, idealnie dobrać składniki, dodatkowo obsłużyć maszynę do schładzania wody itd. Te czynności trzeba mieć w przysłowiowym jednym palcu.

Praca.pl - Jak w takim razie Pan sprawdza czy dany pracownik opanował sztukę piekarską?
Ryszard Kauf - Jedynym wyjściem jest przyjęcie na okres próbny i tu zaznaczę, że dzisiaj większość z nowych pracowników się nie sprawdza. Swoją drogą coraz trudniej znaleźć mistrza, bo piekarze, którzy dobrze znają swój fach wyjeżdżają zagranicę. Pozostaje śledzenie pism branżowych i wykorzystywanie swojej wiedzy w praktyce. No i podglądanie tych, którzy na robocie się znają. Zdarzało się, że i moi uczniowie zdobywali stopnie czeladnicze.

Praca.pl - Z pieczeniem czego nowi pracownicy mają największy problem?
Ryszard Kauf - Powiem tak: równie trudno upiec dobry chleb, jak dobrą bułkę. No chyba, że dosypie się trochę "polepszaczy". Taką "nadmuchaną" bułkę upiecze każdy. Tyle, że klienci coraz częściej są wymagający, np. dzisiaj wybierają głównie bułki z wszelkiego rodzaju ziarnami, a takie upiec niełatwo.

Praca.pl - Czy w takim razie w Pana zakładzie można zacząć karierę piekarza?
Ryszard Kauf - Ostatnio wymieniłem część składu, ale dobrych piekarzy nadal poszukuję, więc jeśli ktoś czuje się na siłach, to zapraszam.

 

 

25.09.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.