Praca.pl Poradniki Temat dnia
Młodzi pracują

Młodzi pracują

 
Młodzi pracują

Nie trzeba mieć 18 lat, by dorobić sobie latem do kieszonkowego. Ulotki, promocje w hipermarketach czy sklepiki z pamiątkami, to tylko niektóre propozycje legalnego zatrudnienia dla nastolatków

Na forach internetowych można znaleźć dużo ogłoszeń od przedsiębiorczych nastolatków szukających pracy na wakacje. Takie osoby na pierwszą pracę nie mają jednak na razie szansy. Przed ukończeniem 16 roku życia, dzieci mogą być zatrudniane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Za zgodą rodziców mają prawo pracować dla instytucji zajmujących się kulturą, sportem, sztuką czy reklamą. Mogą więc np. wystąpić w spocie reklamowym albo zagrać na koncercie muzycznym. Znacznie więcej kodeks pracy pozwala w przypadku osób w wieku 16 - 18 lat, które ukończyły gimnazjum.

Młodocianego pracownika można zatrudnić w celu przygotowania zawodowego, na przykład do profesji fryzjera, mechanika czy kucharza. W takim przypadku zajęcia praktyczne muszą być także uzupełnione teorią. Wielu nastolatków poszukuje jednak pracy jedynie na wakacje i kiedy kończy się lato, chcą wrócić do nauki w liceum. Dla takich osób możliwością jest znalezienie pracy w innym celu niż przygotowanie zawodowe. Dotyczy to jednak jedynie prac lekkich, które nie zagrażają zdrowiu nastolatka. Chodzi w tym przypadku o zajęcia takie jak obsługa kasy w barach szybkiej obsługi, rozdawanie ulotek czy sprzedaż pamiątek na stoiskach przy deptaku.

W żadnym razie nie jest możliwe zatrudnienie się jako portier nocny, bowiem prawo stanowczo zakazuje pracy w godzinach między 22 a 6. Przed zatrudnieniem młody pracownik musi przejść badania wstępne. Później obowiązują go takie same badania okresowe i kontrolne jak innych zatrudnionych. Osoby w wieku 16 - 18 lat mogą pracować krócej niż dorośli. W czasie roku szkolnego tygodniowy limit to 12 godzin. W dzień, w którym dziecko ma zaplanowane zajęcia, nie może pracować dłużej niż 2 godziny. Więcej można spędzić w pracy w czasie ferii lub wakacji.

W takich okresach nastolatki mogą pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu. W przypadku, gdy młodociany pracuje dziennie powyżej 4,5 godziny, przysługuje mu 30-minutowa przerwa.
Pomimo wszystkich ograniczeń, nie brakuje przedsiębiorców chętnych do zatrudnienia młodych pracowników. Chodzi nie tylko o małe firmy, ale także o duże sieci. Przykładem jest sieć restauracji McDonald's, która w ubiegłym roku uzyskała zgodę od Państwowej Inspekcji Pracy na zatrudnianie osób w wieku 16 - 18 lat. Tego lata po raz kolejny firma będzie zatrudniała młodych pracowników. - Byliśmy w ubiegłym roku raczej zadowoleni, więc teraz też zatrudniamy na wakacje - mówi Beata Podkulińska z Centrum Pracy McDonald's. - Uczniowie pracują dobrze, choć wiele oczywiście zależy od konkretnej osoby. Niektórzy są bardzo pracowici i odpowiedzialni, inni przychodzą do nas jak do szkoły - dodaje.

 

 

24.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    6 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka w Biurze Obsługi Klienta

    Benefit Systems S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na rozgrzewkę kilka pytań Lubisz rozmawiać przez telefon i dobrze czujesz się w obsłudze klienta? Możesz pochwalić się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy związanej z obsługą klienta? Jesteś gotowy/a do pracy w systemie zmianowym? W pracy (i nie tylko) kierujesz się zasadami...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Fakturowania

    Synevo Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wystawianie faktur i zakładanie kont klientów w systemie rozliczeniowym; Kontrola rozliczeń i wystawianie korekt; Wprowadzanie do systemu rozliczeniowego cenników oraz umów; Przygotowanie korespondencji wychodzącej.
  • Specjalista ds. logistyki

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Budowa i planowanie sieci dystrybucyjnej w Polsce i Europie, rozbudowa istniejących rozwiązań transportowych; Współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Organizowanie i koordynowanie wysyłek i dostaw; Podejmowanie działań wspierających...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.