Grafik może zaprezentować swoje projekty, marketingowiec pochwalić się świetną kampanią, dziennikarz przedstawić swoje teksty - takie portfolio świadczy o talencie i pomysłowości autora. Ale niektórzy nie mają takiego komfortu i muszą wspierać się referencjami.
Portfolio nie może przynieść na rozmowę handlowiec, asystentka zarządu, pracownik call centre i cała rzesza osób, których wyników pracy nie da się zmieścić w segregatorze, ani znaleźć w Internecie.
Zamiast portfolio przynoszą coraz częściej referencje. Ile tak naprawdę są warte, jaki mają wpływ na decyzję dyrektora personalnego i w jaki sposób powinny być sporządzone?
- Uzyskanie referencji może stanowić problem, jeśli zostaliśmy zwolnieni ze względu na niewywiązanie się z obowiązków czy
zbyt niskie kompetencje lub po prostu współpraca z poprzednim pracodawcą nie układała się najlepiej. Wtedy nie warto o nie prosić - ocenia Marta Grześko z agencji rekrutacyjnej ITC.
Jeśli jednak zmiana pracy jest naturalną ścieżką rozwoju kariery, a pracodawca był z nas zadowolony, można przypuszczać, że bez problemu wystawi nam opinię. - Nie wystarczy, że w referencjach będzie napisane, że kandydat jest miłym współpracownikiem i świetnie nadaje się do każdej pracy. Im bardziej będą konkretne, tym bardziej wiarygodne - przynajmniej potencjalnie. Dobre referencje pisemne powinny
zawierać informacje o głównych zadaniach i obszarze odpowiedzialności danej osoby oraz o cechach, umiejętnościach i mocnych stronach zaobserwowanych podczas pracy - mówi Grześko.
Przyszły pracodawca powinien móc na ich podstawie określić czym kandydat się zajmował, na jakim stanowisku, w jakie projekty w jakim stopniu był zaangażowany itd. Wiarygodność budzą konkretne przykłady sytuacji, gdzie podkreślona jest szczególna rola pracownika -
rozwiązany problem lub osiągnięcie. Ważne jest też znaczenie takich punktów, jak ocena wywiązywania się z powierzonych zadań i ewentualne wskazanie, w jakiej pracy osoba najlepiej wykorzystałaby swoje kompetencje.
- Niezbędny jest także kontakt do osoby, która takie referencje wystawiła w celu ewentualnej ich weryfikacji lub uszczegółowienia, co nadaje im większej wiarygodności - dodaje Grześko. Na koniec ważna uwaga - referencje powinny być dopasowane do przyszłego stanowiska. Szczegółowe informacje o proceduralnych zadaniach byłego księgowego na niewiele się zdadzą, jeśli ten ubiega się o stanowisko doradcy ds. klienta.
30.09.2008