Praca.pl Poradniki Temat dnia
Jaka motywacja?

Jaka motywacja?

 
Jaka motywacja?

Aby ocena okresowa zmotywowała pracownika do dalszego rozwoju zawodowego, musi balansować między totalną krytyką jego działań oraz całkowitą akceptacją jego indywidualizmu i osobowości.

Jest wiele sposobów przeprowadzenia oceny okresowej pracowników. Zależy
to od potrzeb konkretnej firmy oraz specyfiki branży, w której działa. Cel oceny pozostaje jednak zawsze taki sam - chodzi o stworzenie obiektywnego obrazu i zebranie możliwie jak najbardziej rzetelnych informacji o osobach zatrudnionych.

- Ocena okresowa będzie wiarygodna, jeśli zostanie
przeprowadzona w oparciu o wiedzę pochodzącą od przełożonych i podwładnych. W pierwszej kolejności brane są pod uwagę informacje udzielone przez kierowników i liderów zespołu, którzy oceniają podwładnych na podstawie codziennych obserwacji. Każdy pracownik musi mieć w tym samym czasie możliwość autooceny. Dzięki wypełnieniu formularza/ankiety może sam określić, w jaki sposób wywiązywał się z powierzonych mu zadań. Na podstawie analizy obu materiałów osoba dokonująca oceny okresowej może stwierdzić, czy dany pracownik jest bardzo efektywny, znajduje się w fazie przystosowania do pracy,
czy też w ogóle nie wywiązuje się ze swoich obowiązków - ocenia Marek Zawiejski z firmy MindLab badającej m.in. satysfakcję z pracy.

Dzięki ocenie mocnych i słabych stron pracownika oraz wskazaniu sukcesów i porażek w analizowanym okresie, pracodawca nie tylko zyskuje lepszy obraz kompetencji, jakie posiadają zatrudnione przez niego osoby, ale również ma okazję, by ewentualne braki lub niedociągnięcia poprawić. Na końcu zarówno pracownik, jak i pracodawca powinni wypracować wspólny plan działania, w tym również przedstawić propozycje szkoleń, które pracownik powinien ukończyć, aby podnieść poziom swoich umiejętności.

- Po zebraniu opinii osoby oceniającej i ocenianego, dobrze jest odbyć spotkanie przeglądowe z pracownikiem, w czasie którego przełożony przedstawia wyniki przeprowadzonej analizy. Ważne, aby w tym czasie przeprowadzający wywiad potrafił zachęcić pracownika do mówienia o sobie, aktywnie słuchać, a także podsumować cały okres, a nie tylko pojedyncze (często negatywne, przekoloryzowane lub wyrwane z kontekstu)
sytuacje - dodaje Zawiejski.

Istotne jest, by zwierzchnik umiał z podziwem uznać osiągnięcia oraz podkreślił dobre strony pracownika. Liczy się także otwarte mówienie o porażkach połączone z konstruktywną krytyką. Aby spotkanie przyniosło jak najlepsze efekty, warto zakończyć je jakimś pozytywnym akcentem. Ważne też, aby mentor skupił się na analizie osiągnięć, a nie na osobowości pracownika. Trzeba pamiętać o skutkach, jakie ocena może mieć na daną osobę. Kiedy jest negatywna, pracownik może stracić motywację do pracy i dalszego starania się. Z kolei ocena bardzo pozytywna może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego - stanie się tak, gdy osoba uzna, że skoro robi wszystko idealnie, to nie ma sensu, by dalej nad sobą pracować.

Absolutnie w czasie spotkania nie wolno porównywać ze sobą dwóch różnych osób. Każdy musi zostać oceniony indywidualnie poprzez pryzmat mniejszych lub większych potknięć i sukcesów.

 

 

22.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    6 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka w Biurze Obsługi Klienta

    Benefit Systems S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Na rozgrzewkę kilka pytań Lubisz rozmawiać przez telefon i dobrze czujesz się w obsłudze klienta? Możesz pochwalić się co najmniej rocznym doświadczeniem w pracy związanej z obsługą klienta? Jesteś gotowy/a do pracy w systemie zmianowym? W pracy (i nie tylko) kierujesz się zasadami...
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Fakturowania

    Synevo Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wystawianie faktur i zakładanie kont klientów w systemie rozliczeniowym; Kontrola rozliczeń i wystawianie korekt; Wprowadzanie do systemu rozliczeniowego cenników oraz umów; Przygotowanie korespondencji wychodzącej.
  • Specjalista ds. logistyki

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres zadań: Budowa i planowanie sieci dystrybucyjnej w Polsce i Europie, rozbudowa istniejących rozwiązań transportowych; Współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Organizowanie i koordynowanie wysyłek i dostaw; Podejmowanie działań wspierających...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.