Praca.pl Poradniki Temat dnia
Dwa lata na parkiecie

Dwa lata na parkiecie

 
Dwa lata na parkiecie

Taniec w naszym kraju święci ostatnio triumfy. Wszystko spowodowały programy telewizyjne propagujące tę formę spędzania czasu. O tym jak zostać tancerzem rozmawiamy z Jarkiem Cieślarem z gliwickiej grupy tanecznej Twist

Praca.pl - Kiedy najlepiej zacząć się przygotowywać do zawodu tancerza?
Jarek Cieślar - Przynajmniej w wieku lat 15, a optymalnym wiekiem jest 10 lat. Co prawda wielu tancerzy twierdzi, że to nie ma znaczenia, ale ja uważam, że jak się zaczyna powiedzmy mając 21 lat, to z nauczeniem się wszystkiego może być problem. W takim wypadku polecam się skupić na jednym gatunku - salsie czy tańcu nowoczesnym.

Praca.pl - Czy szkoła baletowa to dobre rozwiązanie?
Jarek Cieślar - Dobre, ale jest ich w Polsce tylko pięć (Warszawa, Bytom, Łódź, Gdańsk i Poznań) i bardzo trudno się dostać. Oczywiście w takiej placówce poznaje się układy, łapie się podstawy rytmiki i trochę teorii. To się przydaje.

Praca.pl - Czy z takim bagażem można myśleć o tańcu w sensie komercyjnym?
Jarek Cieślar - Można np. kontynuować studia na tym kierunku na warszawskiej Akademii Muzycznej i próbować swoich sił w teatrach czy grupach tanecznych, ale można też zająć się tańcem współczesnym. To on jest dzisiaj w modzie. Do tego nie trzeba studiów.

Praca.pl - Jak się go nauczyć?
Jarek Cieślar - Zaczynamy od kursu podstawowego - tańce klasyczne i południowoamerykańskie. Potem przyjdzie czas na kursy instruktorskie, które organizują wyższe uczelnie np. AWF-y. Warto też uczestniczyć w warsztatach tańca, które są organizowane w Polsce i za granicą. Na takie imprezy zapraszani są nauczyciele z całego świata. Pokazy dają też najlepsze szkoły. Informacje o nich powinny mieć szkoły tańca.

Praca.pl - Jak często trzeba ćwiczyć, żeby poczuć efekty?
Jarek Cieślar - 3-4 razy w tygodniu przynajmniej po 1,5 godziny.

Praca.pl - Kiedy można powiedzieć, że jest się dobrym?
Jarek Cieślar - Przynajmniej po 2-3 latach. Choć z nauką tańca jest jak z lekcjami języków obcych. Jedni uczą się rok, inni potrzebują więcej czasu.

Praca.pl - Jakie predyspozycje musi mieć dobry tancerz?
Jarek Cieślar - Na pierwszym miejscu jest oczywiście sprawność fizyczna i wrażliwość. Przyda się dobre zdrowie, bo to wyczerpujące zajęcie. Do tego dobra koordynacja ruchowa i elastyczność. Wreszcie uzdolnienie muzyczne i rytmiczne.

Praca.pl - W jaki sposób znaleźć pracę w tym zawodzie?
Jarek Cieślar - Tancerz szuka pracy głównie poprzez castingi. Zawodowcy potrzebni są w teledyskach, reklamach czy programach telewizyjnych. Informacji na ten temat warto szukać w szkołach tańca, teatrach muzycznych czy u choreografów. Jeśli ktoś wyspecjalizuje się w różnych stylach, ma większą szansę na dobrą posadę. Warunek jest jeden - musi być dobry w tym co robi.

Praca.pl - Można też chyba otworzyć własną szkółkę?
Jarek Cieślar - Jasne, choć tutaj polecam zaczęcie pracy pedagogicznej np. w ośrodkach kultury czy ogniskach młodzieżowych. Tam można doszlifować umiejętności szkoleniowe.

 

 

04.02.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Sieciowej

    Warmińsko - Mazurskie Centrum Nowych Technologii   Olsztyn    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku Nadzór nad systemami bezpieczeństwa i infrastrukturą (SSWiN, KD, CCTV, Ppoż, UPS/agregat, klimatyzacja). Pomiar i diagnoza układów światłowodowych oraz urządzeń elektronicznych. Przygotowywanie i realizacja projektów modernizacji infrastruktury RSS....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowo - Administracyjnych

    KERA AWAK Sp. z o.o.   Buk    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Wstępne przygotowywanie dokumentów księgowych (dekretacja, wpis w systemie księgowym) Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych; Współpraca z Księgową; Rejestracja faktur zakupowych; Nadzorowanie płynnego obiegu poczty wychodzącej i przychodzącej;...
  • Rockfin S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Opis stanowiska: Konstruowanie urządzeń pomocniczych smarowania i chłodzenia maszyn wirujących (sprężarki, turbiny), zbiorników, rurociągów, itp. Dobór podzespołów, materiałów, wykonywanie obliczeń, analiz ryzyka, instrukcji obsługi; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej;...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Specjalista ds. Monitorowania Transportu

    REGESTA S.A.   Katowice    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Wyzwania, dzięki którym nie będzie miejsca na nudę: Monitorowanie jazdy kierowców, nadzór nad postojami, weryfikowanie nieuzasadnionych postojów kierowców; Współpraca z kierowcami w celu zapewnienia wysokiej jakości realizowanych zleceń; Pozyskiwanie zleceń transportowych dla floty...
  • Położna / Położny

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Piotra Skargi 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Zapraszamy do współpracy w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Piotra Skargi 3 we Wrocławiu. Praca w ramach POZ w godzinach popołudniowych. Nasze oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne wraz z ukończonym kursem kwalifikacyjnym z w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego -...

Najnowsze artykuły

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

Transformacja cyfrowa – czy AI zastąpi pracowników działów HR?

– Nie ma co demonizować dynamicznego postępu i transformacji cyfrowej – zaznacza Ewelina Nicka, HR Manager i doradczyni zawodowa. Ekspertka wyjaśnia, jak wykorzystać AI do oceny CV, generownia materiałów biznesowych i ankiet satysfakcji czy analizy danych HR. Już dziś chat AI może wyręczyć kadrowego w ogromnej liczbie zadań. Czy to oznacza, że wkrótce człowiek stanie się zbędny w branży HR?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji na temat tego, jak zostać pilotem! Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego mamy dla Was przewodnik po tym, jak zostać pilotem i przypominamy, że Polska to jedyny kraj w Unii Europejskiej, w którym najlepsi kandydaci na pilotów mogą zdobyć większość uprawnień za darmo!

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?