Praca.pl Poradniki Temat dnia
Dobry czas projektantów mody

Dobry czas projektantów mody

 
Dobry czas projektantów mody

Rozmowa z Justyną Dembowską, współwłaścicielką studia Teeteelinka z Tychów na Śląsku, której projekty podbijają kolejne pokazy mody w całej Polsce.

Praca.pl - Czy dla młodych projektantów mody znajdzie się jeszcze miejsce na rynku?
Justyna Dembowska - Oczywiście. Co więcej, ten zawód jest u nas dopiero w powijakach, więc wielu zdolnych, młodych ludzi będzie jeszcze miało szansę się pokazać.

Praca.pl - Zwykle zdarza się, że za projektowanie odzieży biorą się absolwenci bądź absolwentki szkół odzieżowych, czy to właściwe podejście?
Justyna Dembowska - Z jednej strony tak. Po szkole odzieżowej ma się dosyć dobre pojęcie o materiałach, technicznych szczegółach wykonania stroju czy jego wykańczania. Tyle, że to wiedza techniczna, a nie stricte projektowa. W skrócie - absolwentki szkół odzieżowych potrafią odzież szyć, ale nie koniecznie dobrze zaplanować jej design.

Praca.pl - Jakie w takim razie wykształcenie jest potrzebne, by być dobrym projektantem mody?
Justyna Dembowska - Dzisiaj, w większości szkół plastycznych, pojawiają się już kierunki ściśle poświęcone projektowaniu. W Krakowie jest specjalna placówka, w której uczą tylko projektowania mody. Zresztą wraz z Eweliną Glebą, z którą tworzyłyśmy Teeteelinkę właśnie kończymy studia na kierunku projektowanie odzieży w Poznaniu. To świetna sprawa, bo na zajęciach poznajemy nie tylko tajniki wykonania stroju, ale całą historię ubioru od starożytności. Taka wiedza pobudza kreatywność.

Praca.pl - No właśnie - do tego zawodu potrzebne jest jeszcze chyba to ,,coś", co pozwoli nam się przebić?
Justyna Dembowska - Jasne - zmysł artystyczny jest niezbędny. Zresztą powtarzam to każdej z dziewczyn,
które przychodzą do Teeteelinki ze swoimi projektami. Trzeba być oryginalnym, może niekoniecznie kontrowersyjnym, ale oryginalnym z pewnością. Poza tym konieczne jest śledzenie wszystkiego co się dzieje w światku mody - co się nosi, co jest trendy itd. Taka wiedza przydaje się w rozmowach z
agencjami mody, które zorganizują nam pokaz.

Praca.pl - Ile czasu zajmuje Pani przygotowanie kolekcji?
Justyna Dembowska - Szczerze powiedziawszy, to zawsze pracujemy ,,na ostatnią minutę". Siedzimy po nocach i rysujemy, ale zwykle schodzi na to około miesiąca.

Praca.pl - Czy to trudna praca?
Justyna Dembowska - Dla mnie bardzo łatwa, bo ją uwielbiam i zachęcam wszystkich, którzy uważają, że mają w modzie coś do powiedzenia, by tworzyli swoje kolekcje. Pukajcie do każdych drzwi, walczcie o swoje pomysły. Miejsca dla Was jest jeszcze sporo.

 

 

20.11.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Praca w Centrach Medycznych na terenie Wrocławia - możliwość wskazania preferowanej lokalizacji. Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; mile...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.