Rozmowa kwalifikacyjna to dla nas szansa nie tylko, aby się dobrze zaprezentować, ale także dowiedzieć czegoś o firmie, w której chcemy pracować.
Co prawda słysząc hasło "rozmowa kwalifikacyjna" zwykle mamy przed oczami kandydata do pracy, zarzuconego ogniem pytań. Tak to zresztą wygląda w większości przypadków. Jednak może się zdarzyć sytuacja, szczególnie przy okazji aplikowaniu na stanowisko, na którym niezwykle nam zależy, że to z ust osób rekrutujących usłyszymy "Czy ma Pani/Pan jakieś pytania"? Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to także okazja, by dowiedzieć się o firmie i pracy, o którą się staramy, jak najwięcej. Ich zadawanie to najefektywniejszy sposób na zdobycie informacji z pierwszej ręki na temat firmy i stanowiska. Nie zmarnujmy tej szansy.
- W takiej sytuacji najbardziej nieodpowiednią odpowiedzią będzie - "Nie, dziękuję". Pokażemy bowiem tym samym, że w rzeczywistości nie jesteś tak naprawdę zainteresowani pracą w danej organizacji. Pytania możemy swobodnie zadawać już w trakcie rozmowy, jeśli nam się nasuną, nie zbaczajmy jednak z tematu i poczekajmy cierpliwie na czas, gdy rozmówca sam da nam możliwość zadawania pytań - ocenia Katarzyna Dybowska, psycholog pracy.
Pytajmy o to, co naprawdę nas interesuje i może wpłynąć na decyzje o naszej pracy w danej firmie. Stanowisko, zakres obowiązków, przełożeni, możliwości rozwoju w firmie - to zawsze informacje, które warto posiadać. Pytania, jakie zadajemy także wpłyną na nasz wizerunek - wskażą, czy rzeczywiście jesteśmy zainteresowany branżą, firmą, stanowiskiem.
- Gdzie w strukturze firmy jest umieszczone stanowisko, o które się staram? Do kogo będę raportował i czy będę odpowiedzialny za pracę
podległych mi pracowników? Proszę przybliżyć mi zakres obowiązków na tym stanowisku. Czy istnieje system oceny pracowników w firmie, W jaki sposób będzie oceniana moja praca? Czy praca na danym stanowisku będzie wymagała pracy w grupie, czy to stanowisko samodzielne? Jakie wartości są najbardziej cenione w firmie? Czy istnieją jakieś elementy w kulturze organizacji, o której powinienem wiedzieć przed podjęciem tu pracy (np."dress code")? Jak będzie wyglądał dalszy proces rekrutacji? Kiedy wymagaliby Państwo ode mnie podjęcia pracy? Jeśli będziemy mieli okazję nie wahajmy się o to zapytać - radzi Dybowska.
10.06.2008