Polscy fizjoterapeuci są bardzo cenieni i poszukiwani zagranicą. Jednak, by być dobrym w tym fachu nie wystarczy chcieć. O to, co jest najważniejsze w tym zawodzie zapytaliśmy Krzysztofa Kropa z Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji AMED, jednego z największych w południowej Polsce.
Praca.pl - Czym według Pana musi się wylegitymować dobry fizjoterapeuta?
Krzysztof Kropa - Najważniejsze są studia - oczywiście na kierunku fizjoterapia. Ewentualnie technik lub licencjat. Dzisiaj mamy dużo szkół, które kształcą w tym profilu, ale powiem szczerze, że ja - patrząc na cv kandydata - zwracam uwagę czy ukończył Akademię Medyczną lub Akademię Wychowania Fizycznego. To uczelnie posiadające już renomę i doświadczenie.
Praca.pl - Tyle, że studia to chyba nie wszystko?
Krzysztof Kropa - Oczywiście, że nie. Drugą ważną sprawą są dodatkowe, specjalistyczne już kursy organizowane przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii. Młodzi adepci zawodu poznają na nich nowoczesne techniki terapeutyczne. Mogą się ich także nauczyć na kursach w placówkach takich jak nasza. Tym nie mniej, ich posiadanie w cv jest dodatkowym atutem.
Praca.pl - Co jest jeszcze ważne, by zostać dobrym fizjoterapeutą?
Krzysztof Kropa - Z jednej strony zdolności manualne - trzeba czuć ciało pacjenta. Tej umiejętności trudno się nauczyć, albo się ją ma, albo nie. Z drugiej niezwykle istotny jest dobry kontakt z ludźmi. Pracujemy z pacjentem, któremu nie tylko trzeba pomóc, ale i precyzyjnie wyjaśnić, jaki zabieg został przeprowadzony. Musi chcieć z nami współpracować.
Praca.pl - Z jakimi schorzeniami najczęściej spotyka się fizjoterapeuta?
Krzysztof Kropa - Po pierwsze urazy ortopedyczne, po drugie kardiologiczne, np. po zawałach czy wreszcie schorzenia neurologiczne.
Praca.pl - Które są najtrudniejsze do wyleczenia?
Krzysztof Kropa - Moim zdaniem neurologiczne. Dlaczego? Bo uszkodzony układ nerwowy, najtrudniej pobudzić do prawidłowego działania.
Praca.pl - Po jakim czasie można uznać, że ktoś jest dobrym fizjoterapeutą?
Krzysztof Kropa - To sprawa indywidualna i zależy chyba od pasji - bo ten zawód naprawdę dobrze wykonują jedynie pasjonaci. Ważne są oczywiście predyspozycje, czyli wspomniane już "czucie" w rękach. Zdarza się, że ktoś już po dwóch latach jest świetny.
Praca.pl - Myśli Pan, że fizjoterapeuta to zawód z przyszłością?
Krzysztof Kropa - W Polsce jest już bardzo dużo osób studiujących fizjoterapię i rynek powoli się zapełnia. Tym niemniej polskich specjalistów w tym zawodzie ceni się na całym świecie, więc myślę, że mają duże szanse na rynku poza granicami naszego kraju.
09.09.2007