Rozmowa z Dariuszem Kochłowskim, adminem - freelancerem z Katowic.
Praca.pl - Dlaczego administrator sieci komputerowych został zakwalifikowany do tzw. zawodów przyszłości?
Dariusz Kochłowski - Sieci komputerowe spowijają dziś prawie każde przedsiębiorstwo, a choćby kilkuminutowa awaria systemu, może poważnie zakłócić proces komunikacji pomiędzy pracownikami, a tym samym narazić firmę na straty. Dlatego każda instytucja, biuro, uczelnia czy przedsiębiorstwo produkcyjne, potrzebuje kogoś, kto potrafiłby zadbać o utrzymanie sieci, czyli tzw. admna. Najogólniej mówiąc, osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna jest za prawidłowe i bezawaryjne działanie systemu informatycznego.
Praca.pl - Jak wygląda praca admina?
Dariusz Kochłowski - Administratorzy w swojej pracy mają do czynienia z różnymi systemami m.in. z: Windows, Unix (Linux), Novell. Do ich podstawowych obowiązków należy: zarządzanie rejestrem użytkowników i ich uprawnieniami, rejestrowanie nowych użytkowników poprzez zakładanie kont, "usuwanie" z rejestru tych, którzy przestali korzystać z systemu, nadawanie i zmiana uprawnień użytkowników. Poza tym instalacja i konfiguracja urządzeń peryferyjnych (np. drukarek), kontakt z dostawcami systemu, oprogramowania i sprzętu oraz instalowanie i aktualizacja pakietów oprogramowania. Ważnym aspektem pracy administratora jest ochrona systemu przed niepowołanymi osobami.
Praca.pl - Jakie są wymagania stawiane chętnym do pracy na tym stanowisku?
Dariusz Kochłowski - Z jednej strony administrator nie zawsze skazany jest na ciągłe przebywanie w zakładzie pracy, a wielokrotnie praca ta traktowana jest jako dodatkowa, jednak wymaga niemalże 24 godzinnej dyspozycyjności. Kiedy pojawiają się kłopoty z funkcjonowaniem systemu, wtedy wzywany jest administrator, najczęściej za pomocą pagera lub telefonu komórkowego. Profesja ta nie stawia również specjalnych wymogów co do wykształcenia. Podstawowym wymogiem jest bardzo dobra znajomość obsługi jednego z systemów informatycznych. Wielu pracodawców wręcz chętniej zatrudnia osoby ze średnim wykształceniem informatycznym, niż osoby po studiach, gdyż inżynierowie żądają zwykle wyższego wynagrodzenia. Duże znaczenie ma również doświadczenie.
Praca.pl - Ile można zarobić w tym zawodzie?
Dariusz Kochłowski - Wysokość zarobków warunkowana jest zakresem odpowiedzialności (małe, duże sieci) oraz umiejętnościami. Ich wielkość różni się również ze względu na prestiż firmy oraz jej geograficzną lokalizację. Wynagrodzenie początkującego pracownika kształtuje się w granicach 1 000 - 2 000 zł. Więcej zarabiają administratorzy w dużych miastach. Doświadczony pracownik może liczyć tam na wynagrodzenie nawet w wysokości 10 000 zł. Tyle samo dostaje początkujący administrator np. w Niemczech.
03.03.2008