Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Praca w sieciach już na studiach

Praca w sieciach już na studiach

 
Praca w sieciach już na studiach

Z przeprowadzonego przez SW Research badania „Student w pracy 2016” wynika, że obecnie większość studentów motywowana jest do pracy przede wszystkim chęcią zarobienia pieniędzy (88% podejmujących pracę studentów). Kwestie zdobywania doświadczenia zeszły na dalszy plan (są ważne dla 55%). Wydaje się, że dla osób, które chcą pogodzić obie kwestie, sieci handlowe są doskonałym miejscem na pierwszą czy kolejną pracę. Pozwalają zarówno studiować i zarabiać, ale również zdobywać doświadczenie, kontakty i budować karierę – nierzadko na długie lata.

Gdzie szukać pracy?

Największe sieci handlowe działające w Polsce to:

•    Biedronka (Jeronimo Martins)
•    Eurocash (czyli ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek, Euro Sklep)
•    Grupa Schwarz (sieć Lidl i Kaufland)
•    Tesco Polska
•    Carrefour
•    PSH Lewiatan
•    Groupe Adeo (Auchan).

Najwięksi gracze to oczywiście hipermarkety i markety spożywcze, ale to nie jedyne sieci handlowe działające w Polsce. Związać można się również z branżą odzieżową (sieci Reporter, Smyk, LPP, Inditex Group, z takimi markami jak Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Massimo Dutti), sprzętu komputerowego (Komputronik, X-com), AGD (Media Expert, Metro Group z Media Markt i Saturn, RTV Euro AGD), branżą budowlaną (Polskie Składy Budowlane, Kingfisher z Castoramą, Groupe Adeo z Leroy Merlin), sportową – ponownie Groupe Adeo z Decathlonem, kosmetyczną (Rossman, Jeronimo Martins z Hebe).

Ile pracy jest w sieciach handlowych?

Jak wynika z raportu firmy doradczej Colliers International, w Polsce mamy obecnie 480 centrów handlowych, a nowe inwestycje wciąż powstają. Tempo ich powstawania jest już nieco mniejsze, ale nadal tworzą się nowe miejsca sprzedaży dla sieci handlowych – te zaś w związku z tym będą potrzebować personelu. Jak zatem widać, wybór jest ogromny, a w samych sieciach możliwości pracy mnóstwo.

5 powodów, dla których warto rozważyć pracę w sieciach handlowych w trakcie studiów

1. Praca w sieciach handlowych pozwala na elastyczność
A to dla żaka ważne, bo pozwala nie tylko godzić pracę ze studiami, ale również pozwala manipulować czasem wolnym – a to, jak wynika z przytaczanego już badania „Student w pracy 2016”, jest ważne dla 25% studentów.
O tym, jak w praktyce wygląda godzenie grafiku między pracownikami, opowiada Karolina Zadęcka, kierownik ds. rekrutacji i planowania karier Tesco Polska:

W Tesco chętnie zatrudniamy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Oferujemy im elastyczną pracę w Biurze Głównym lub w Operacjach. Pracownicy ustalają grafik z przełożonym po uprzednim ustaleniu go z koleżankami i kolegami. Grafik i wymiar godzinowy pracy ustalane są bezpośrednio z kierownikiem/przełożonym i dostosowane do potrzeb, np. uwzględniają czas na pisanie pracy licencjackiej, sesje czy egzaminy. Po uprzednim uzgodnieniu z przełożonym i weryfikacji grafiku zespołu dajemy też możliwość zmiany liczby godzin w ramach danego miesiąca czy tygodnia pracy. Dzięki temu studenci mogą pracować, ucząc się, i uczyć się, pracując!

2. Praca w sieciach to kontakty i networking
Z badania serwisu Praca.pl przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że 30,8% osób znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości. 75% badanych chętnie poleciłoby do pracy znajomego. Większa liczba znajomych oznacza zatem większe możliwości rozwoju kariery. Kontakty realizowane w czasie studiów są szczególnie ważne, bo mogą zaprocentować w przyszłości. A choć w każdej pracy czy podczas staży poznaje się nowych ludzi, to praca w sieciach handlowych jest o tyle specyficzna, że daje naprawdę sporo znajomości.

3. Rozpoczęcie kariery na studiach można kontynuować po obronie
Sieci handlowe to nieustanny rozwój. Nowi pracownicy są ciągle poszukiwani i stale realizowane są programy wewnętrznych awansów. Wiele osób, które zaczęły pracę w sieciach handlowych w czasie studiów, decyduje się zostać w branży po ukończeniu studiów.

Wiemy, że warto inwestować w młodych ludzi. Dlatego dajemy im możliwość udziału w ciekawych projektach oraz szkoleniach rozwijających kompetencje i umiejętności. Zależy nam, by jak najwięcej z nich zostało z nami na dłużej po ukończeniu studiów. Mamy mnóstwo takich przykładów. Praktykanci, którzy kontynuują współpracę z naszą firmą, często mówią, że praca w Tesco w czasie studiów była strzałem w dziesiątkę! – mówi Karolina Zadęcka z Tesco Polska.

4. Pracę w sieciach można zacząć bardzo wcześnie
W odróżnieniu od wielu innych branż sieci handlowe inwestują już w bardzo młodych ludzi – nawet na I roku studiów czy tuż po ukończeniu szkoły średniej. Oczywiście, początkowe stanowiska są stricte operacyjne, ale z czasem można otrzymać nieco bardziej odpowiedzialne zadania bądź przejść na inne stanowisko.
Przykładowo, dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów I i II roku Tesco Polska ma program rozwojowy Kariera Młodego Lidera. Studenci są zapraszani na praktyki Dobry Start, a absolwenci studiów magisterskich do udziału w programie menedżerskim Ekstraklasa.

Jak dostać pracę w sieciach, kiedy jesteś studentem?

Opcji jest kilka:
- Agencje Pracy Tymczasowej – najczęściej zatrudniają dorywczo, na stanowiska operacyjne.
- Bezpośrednie ogłoszenia rekrutacyjne – kierowane zarówno do osób z doświadczeniem, jak i osób, dla których będzie to pierwsza praca.
- Strony kariery – większość sieci handlowych wie, jak ważne jest pozyskiwanie utalentowanego personelu.
Dlatego internetowe strony kariery są przygotowane tak, by zachęcić młodych ludzi do aplikowania. Poprzez stronę WWW można wysłać CV, wypełnić formularz zgłoszeniowy i dowiedzieć się nieco więcej o pracy w danej sieci. To jedna z najskuteczniejszych metod wysłania aplikacji, bo pokazuje zaangażowanie i zdecydowanie studenta.
- Portale społecznościowe – coraz częściej do potencjalnych kandydatów sięga się tam, gdzie się znajdują – np. na Facebooku. Dołącz do studenckich grup w Twoim regionie bądź polub fanpage sieci, w której chciałbyś pracować.

Czego oczekuje się od studentów?

Wiadomo, że młode osoby nie mają jeszcze doświadczenia – dlatego w ich rekrutacji ważne są inne kompetencje: zaangażowanie, aktywność, wysoki poziom energii (dynamika działania), odpowiedzialność, łatwość nawiązywania kontaktów. Połowa sukcesu to uśmiech, dużo chęci i poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Walkę o pracę przegrywają osoby niezdecydowane, roszczeniowe, pozbawione zaangażowania i chęci.

Rozmowa rekrutacyjna do sieci handlowych Tips&Trics:

• Uśmiechaj się i przywitaj w zdecydowany sposób.
• Przygotuj się do rozmowy, by pokazać zaangażowanie.
• Ubierz się schludnie i z klasą.
• Nawiąż dialog i kontakt wzrokowy.
• Bądź otwarty na nowe doświadczenia.
Nie stresuj się, sieci handlowych jest wiele, masz mnóstwo możliwości!

Zakaz handlu w niedzielę a praca studentów

Sytuację na rynku pracy w kontekście studentów może zmienić wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Nadal trwają prace nad nowelizacją ustawy, choć, jak wynika z wielu sondaży (np. badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan), większość Polaków zakazowi jest przeciwna. Jeśli zostanie on wprowadzony, dla wielu studentów studiów dziennych czy wieczorowych może oznaczać to zmniejszenie możliwości pracy. Tracąc opcję pracy w niedzielę, mogą stracić możliwość zarobkowania bądź zostanie ona mocno ograniczona.

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Sprzedawca

    Inter Cars S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zadania, które dla Ciebie mamy: Obsługa klienta w zakresie sprzedaży; Informowanie klientów o dostępnej ofercie handlowej; Zgłaszanie wniosków dotyczących uzupełniania oferty;
  • Kierowca - Sprzedawca / Vanseller (prawo jazdy kat. C)

    Bakoma Sp. z o.o.   Łódź    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Sprzedaż bezpośrednia produktów ogólnopolskiej Spółki. Obsługa stałych klientów na powierzonym obszarze. Budowanie długotrwałych relacji z klientem. Efektywne wprowadzanie nowych produktów.
  • Key Account Manager

    SMARTLUNCH S.A.   Czechy    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 500 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
    12 godz.
    Tasks: Acquiring new customers and restaurants for SmartLunch, including advising on the best option for the company's offer; Managing the whole process from acquisition to signing contracts with companies and restaurants; Maintaining and developing relationships with the company's customers; Active...
  • HR Support
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    OBOWIĄZKI: prowadzenie punktu sprzedaży; sprzedaż detaliczna - obsługa Klienta; doradztwo w zakresie najlepszych dla Klienta rozwiązań; kontrola stanów magazynowych;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Budowania Relacji z Klientem

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Galeria Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Profesjonalne doradztwo, obsługa i sprzedaż dla Klientów T-Mobile oraz pozyskiwanie nowych Klientów. Sprzedaż i promocja różnorodnych produktów i usług świadczonych przez T-Mobile z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Realizacja indywidualnych celów...
  • Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula

    VRG S.A.   Piaseczno, Designer Outlet    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.