Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Praca w sieciach już na studiach

Praca w sieciach już na studiach

 
Praca w sieciach już na studiach

Z przeprowadzonego przez SW Research badania „Student w pracy 2016” wynika, że obecnie większość studentów motywowana jest do pracy przede wszystkim chęcią zarobienia pieniędzy (88% podejmujących pracę studentów). Kwestie zdobywania doświadczenia zeszły na dalszy plan (są ważne dla 55%). Wydaje się, że dla osób, które chcą pogodzić obie kwestie, sieci handlowe są doskonałym miejscem na pierwszą czy kolejną pracę. Pozwalają zarówno studiować i zarabiać, ale również zdobywać doświadczenie, kontakty i budować karierę – nierzadko na długie lata.

Gdzie szukać pracy?

Największe sieci handlowe działające w Polsce to:

•    Biedronka (Jeronimo Martins)
•    Eurocash (czyli ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek, Euro Sklep)
•    Grupa Schwarz (sieć Lidl i Kaufland)
•    Tesco Polska
•    Carrefour
•    PSH Lewiatan
•    Groupe Adeo (Auchan).

Najwięksi gracze to oczywiście hipermarkety i markety spożywcze, ale to nie jedyne sieci handlowe działające w Polsce. Związać można się również z branżą odzieżową (sieci Reporter, Smyk, LPP, Inditex Group, z takimi markami jak Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Massimo Dutti), sprzętu komputerowego (Komputronik, X-com), AGD (Media Expert, Metro Group z Media Markt i Saturn, RTV Euro AGD), branżą budowlaną (Polskie Składy Budowlane, Kingfisher z Castoramą, Groupe Adeo z Leroy Merlin), sportową – ponownie Groupe Adeo z Decathlonem, kosmetyczną (Rossman, Jeronimo Martins z Hebe).

Ile pracy jest w sieciach handlowych?

Jak wynika z raportu firmy doradczej Colliers International, w Polsce mamy obecnie 480 centrów handlowych, a nowe inwestycje wciąż powstają. Tempo ich powstawania jest już nieco mniejsze, ale nadal tworzą się nowe miejsca sprzedaży dla sieci handlowych – te zaś w związku z tym będą potrzebować personelu. Jak zatem widać, wybór jest ogromny, a w samych sieciach możliwości pracy mnóstwo.

5 powodów, dla których warto rozważyć pracę w sieciach handlowych w trakcie studiów

1. Praca w sieciach handlowych pozwala na elastyczność
A to dla żaka ważne, bo pozwala nie tylko godzić pracę ze studiami, ale również pozwala manipulować czasem wolnym – a to, jak wynika z przytaczanego już badania „Student w pracy 2016”, jest ważne dla 25% studentów.
O tym, jak w praktyce wygląda godzenie grafiku między pracownikami, opowiada Karolina Zadęcka, kierownik ds. rekrutacji i planowania karier Tesco Polska:

W Tesco chętnie zatrudniamy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Oferujemy im elastyczną pracę w Biurze Głównym lub w Operacjach. Pracownicy ustalają grafik z przełożonym po uprzednim ustaleniu go z koleżankami i kolegami. Grafik i wymiar godzinowy pracy ustalane są bezpośrednio z kierownikiem/przełożonym i dostosowane do potrzeb, np. uwzględniają czas na pisanie pracy licencjackiej, sesje czy egzaminy. Po uprzednim uzgodnieniu z przełożonym i weryfikacji grafiku zespołu dajemy też możliwość zmiany liczby godzin w ramach danego miesiąca czy tygodnia pracy. Dzięki temu studenci mogą pracować, ucząc się, i uczyć się, pracując!

2. Praca w sieciach to kontakty i networking
Z badania serwisu Praca.pl przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że 30,8% osób znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości. 75% badanych chętnie poleciłoby do pracy znajomego. Większa liczba znajomych oznacza zatem większe możliwości rozwoju kariery. Kontakty realizowane w czasie studiów są szczególnie ważne, bo mogą zaprocentować w przyszłości. A choć w każdej pracy czy podczas staży poznaje się nowych ludzi, to praca w sieciach handlowych jest o tyle specyficzna, że daje naprawdę sporo znajomości.

3. Rozpoczęcie kariery na studiach można kontynuować po obronie
Sieci handlowe to nieustanny rozwój. Nowi pracownicy są ciągle poszukiwani i stale realizowane są programy wewnętrznych awansów. Wiele osób, które zaczęły pracę w sieciach handlowych w czasie studiów, decyduje się zostać w branży po ukończeniu studiów.

Wiemy, że warto inwestować w młodych ludzi. Dlatego dajemy im możliwość udziału w ciekawych projektach oraz szkoleniach rozwijających kompetencje i umiejętności. Zależy nam, by jak najwięcej z nich zostało z nami na dłużej po ukończeniu studiów. Mamy mnóstwo takich przykładów. Praktykanci, którzy kontynuują współpracę z naszą firmą, często mówią, że praca w Tesco w czasie studiów była strzałem w dziesiątkę! – mówi Karolina Zadęcka z Tesco Polska.

4. Pracę w sieciach można zacząć bardzo wcześnie
W odróżnieniu od wielu innych branż sieci handlowe inwestują już w bardzo młodych ludzi – nawet na I roku studiów czy tuż po ukończeniu szkoły średniej. Oczywiście, początkowe stanowiska są stricte operacyjne, ale z czasem można otrzymać nieco bardziej odpowiedzialne zadania bądź przejść na inne stanowisko.
Przykładowo, dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów I i II roku Tesco Polska ma program rozwojowy Kariera Młodego Lidera. Studenci są zapraszani na praktyki Dobry Start, a absolwenci studiów magisterskich do udziału w programie menedżerskim Ekstraklasa.

Jak dostać pracę w sieciach, kiedy jesteś studentem?

Opcji jest kilka:
- Agencje Pracy Tymczasowej – najczęściej zatrudniają dorywczo, na stanowiska operacyjne.
- Bezpośrednie ogłoszenia rekrutacyjne – kierowane zarówno do osób z doświadczeniem, jak i osób, dla których będzie to pierwsza praca.
- Strony kariery – większość sieci handlowych wie, jak ważne jest pozyskiwanie utalentowanego personelu.
Dlatego internetowe strony kariery są przygotowane tak, by zachęcić młodych ludzi do aplikowania. Poprzez stronę WWW można wysłać CV, wypełnić formularz zgłoszeniowy i dowiedzieć się nieco więcej o pracy w danej sieci. To jedna z najskuteczniejszych metod wysłania aplikacji, bo pokazuje zaangażowanie i zdecydowanie studenta.
- Portale społecznościowe – coraz częściej do potencjalnych kandydatów sięga się tam, gdzie się znajdują – np. na Facebooku. Dołącz do studenckich grup w Twoim regionie bądź polub fanpage sieci, w której chciałbyś pracować.

Czego oczekuje się od studentów?

Wiadomo, że młode osoby nie mają jeszcze doświadczenia – dlatego w ich rekrutacji ważne są inne kompetencje: zaangażowanie, aktywność, wysoki poziom energii (dynamika działania), odpowiedzialność, łatwość nawiązywania kontaktów. Połowa sukcesu to uśmiech, dużo chęci i poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Walkę o pracę przegrywają osoby niezdecydowane, roszczeniowe, pozbawione zaangażowania i chęci.

Rozmowa rekrutacyjna do sieci handlowych Tips&Trics:

• Uśmiechaj się i przywitaj w zdecydowany sposób.
• Przygotuj się do rozmowy, by pokazać zaangażowanie.
• Ubierz się schludnie i z klasą.
• Nawiąż dialog i kontakt wzrokowy.
• Bądź otwarty na nowe doświadczenia.
Nie stresuj się, sieci handlowych jest wiele, masz mnóstwo możliwości!

Zakaz handlu w niedzielę a praca studentów

Sytuację na rynku pracy w kontekście studentów może zmienić wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Nadal trwają prace nad nowelizacją ustawy, choć, jak wynika z wielu sondaży (np. badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan), większość Polaków zakazowi jest przeciwna. Jeśli zostanie on wprowadzony, dla wielu studentów studiów dziennych czy wieczorowych może oznaczać to zmniejszenie możliwości pracy. Tracąc opcję pracy w niedzielę, mogą stracić możliwość zarobkowania bądź zostanie ona mocno ograniczona.

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Pracownik Hali - Kasjer

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, rozładunek i załadunek towaru, składowanie i magazynowanie towaru, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych...
  • Pracownik Hali - Kasjer

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Wrocław, Krakowska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach, weryfikacja towaru w punkcie kasowym, weryfikacja...
  • Zastępca Kierownika Działu

    Selgros Cash&Carry   Warszawa, Wawer    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: wspieranie zadań kierownika działu, nadzór nad pracą działu, prowadzenie kontroli i analizy osiąganych wyników, stała kontrola stanów magazynowych, zapewnienie właściwej organizacji pracy, w tym planowanie harmonogramów.
  • Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula

    VRG S.A.   Rumia, Auchan Port Rumia    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.
  • Adreams M. Smerda Sp.k.
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa
    4 godz.
    Twoje zadania: Do Twoich głównych zadań będzie należało wsparcie zespołu sklepu w doradzaniu Klientom i sprzedaży towaru, ale także: zabezpieczanie towaru przed uszkodzeniami i kradzieżą przyjmowanie dostaw i przygotowywanie produktów do ekspozycji metkowanie i etykietowanie produktów...
  • Adreams M. Smerda Sp.k.
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa
    4 godz.
    Twoje zadania: Do Twoich głównych zadań będzie należało wsparcie zespołu sklepu w doradzaniu Klientom i sprzedaży towaru, ale także: zabezpieczanie towaru przed uszkodzeniami i kradzieżą przyjmowanie dostaw i przygotowywanie produktów do ekspozycji metkowanie i etykietowanie produktów...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?