Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

 
Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym

Świadczenie rehabilitacyjne jest niejako kontynuacją zasiłku chorobowego. O jego przyznaniu  decyduje lekarz orzecznik ZUS. Warunkiem otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego jest stwierdzenie przez specjalistę, że pracownik ma szansę na powrót do zdrowia, a tym samym odzyska zdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Co jednak w sytuacji,  gdy ktoś rozpoczyna kolejne zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym? Czy w tym przypadku przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego jest możliwe?

 

Zwolnienie rehabilitacyjne - ile trwa zwolnienie lekarskie?


Pracownik, który w wyniku choroby jest niezdolny do pracy, ma prawo przejść na zwolnienie lekarskie. W przypadku, kiedy zwolnienie rehabilitacyjne trwa dłużej niż 33 dni, chory jest uprawniony do skorzystania z zasiłku chorobowego. Ten, w świetle polskiego prawa, może być wypłacany maksymalnie przez 182 dni. Czas ten wydłuża się do 270 dni w przypadku gruźlicy lub wtedy, kiedy choroba pracownika przypada na okres ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy minęły ustawowe 182 dni, pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego, a w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy? Wówczas może starać się o świadczenie rehabilitacyjne, powszechnie znane jako zasiłek rehabilitacyjny. Jego celem jest zapewnienie zabezpieczenia finansowego do momentu zakończenia leczenia. Co najważniejsze, warunkiem otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego są dobre rokowania chorego, a konkretniej - orzeczenie, że pracownik ma szansę wrócić do pełni zdrowia, czyli odzyska zdolność do podjęcia pracy.

 

Przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego - kiedy jest możliwe?


W życiu różnie bywa. Niekiedy zdarza się, że choroba wyłączy nas z zawodowej aktywności na dłuższy czas. Może okazać się, że  nawet 182 dni zwolnienia lekarskiego nie wystarczyły na powrót do pełnego zdrowia. Szansą na dalszą rekonwalescencję jest świadczenie rehabilitacyjne. Tutaj pojawiają się pytania: kto wypłaca zasiłek rehabilitacyjny i jak długo? Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS przyznawane jest na czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy. Co w sytuacji, gdy i ten czas nie pozwoli nam na uporanie się z chorobą? Czy możliwe jest przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego?

Zacznijmy jednak od początku. Celem lepszego zobrazowania, przyjrzyjmy się konkretnemu przypadkowi. Pracownik pewnej firmy doznał poważnego złamania ręki. Z tego tytułu przez 182 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim i pobierał najpierw wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy. Czas ten nie wystarczył na dojście do pełnej sprawności, ale w związku z pozytywną opinią orzecznika, mężczyźnie przyznano świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy. Po tym czasie pracownik wrócił do firmy, jednak po upływie 30 dni, ponownie poszedł na zwolnienie lekarskie, na którym widniał kod A. Oznaczało to, że niezdolność do pracy ma związek z urazem będącym przyczyną poprzedniego zwolnienia. Czy w takiej sytuacji osoba zatrudniona ma prawo do zasiłku chorobowego po świadczeniu rehabilitacyjnym? Jak wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego a zwolnienia lekarskiego, które pracownik ponownie rozpoczął?

W tym przypadku przerwa w niezdolności do pracy trwała 30 dni. W świetle przepisów, jeśli trwa ona mniej niż 60 dni, a spowodowała ją ta sama choroba co poprzednio, pracownik nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń z tego tytułu. Nie otrzyma zatem wynagrodzenia chorobowego. Może natomiast wnioskować o przedłużenie zasiłku rehabilitacyjnego. Jeśli lekarz orzecznik ZUS pozytywnie oceni rokowania chorego, może ponownie przyznać zasiłek, jednak na okres nie dłuższy niż 5 miesięcy.

 

Zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym a nowy okres zasiłkowy


Dla lepszego zobrazowania przyjrzyjmy się jeszcze jednej sytuacji. Pracownik przynosi zwolnienie lekarskie po świadczeniu rehabilitacyjnym, jednak tym razem przerwa między okresami niezdolności do pracy trwała ponad 2 miesiące i spowodowana była dwoma różnymi chorobami. W tym przypadku, osoba zatrudniona L4 po świadczeniu rehabilitacyjnym (którego pobieranie zakończyła przed dwoma miesiącami), nabywa prawo do tzw. nowego okresu zasiłkowego, co oznacza, że może otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Podobne prawo nabywa w momencie, kiedy przerwa pomiędzy zwolnieniami trwała dłużej niż 60 dni i była spowodowana tą samą przypadłością.

Świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy


Jedna z naczelnych wątpliwości osób pobierających przez dłuższy czas zasiłek rehabilitacyjny dotyczy kwestii: „świadczenie rehabilitacyjne a urlop wypoczynkowy”. Czy zasiłek ten ma jakikolwiek wpływ na wymiar przysługującego pracownikowi urlopu? Celem rozwiania wszelkich wątpliwości - długotrwała niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych nie ma żadnego wpływu na liczbę dni przysługującego urlopu wypoczynkowego. Okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności podwładnego, co nie może być powodem obniżenia wymiaru urlopu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Aon
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Design and implement automation solutions from business and technical requirements. Partner with Business Analysts to define the manual rules used to govern the process, and then translate those rules into automations; Responsibility for scripting and coding in UiPath...
  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą transportową eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.