Zwolnienia grupowe mogą zdarzyć się w każdym zakładzie pracy. Przyczyną takich zwolnień mogą być ogłoszenie upadłości zakładu lub jego likwidacja, utrata płynności finansowej firmy, a także wycofanie się ze współpracy głównego kontrahenta firmy.
Zwolnienia grupowe - okres wypowiedzenia
Prawo pracy zapewnia w takich sytuacjach pracownikom pewien okres wypowiedzenia. Jest on zależny od zawartej między pracownikiem, a pracodawcą umowy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i pracował krócej niż 6 miesięcy, to przysługuje mu dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku umowy o o pracę i stażu pracy trwającego co najmniej 6 miesięcy obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Jeżeli pracownik pracował dłużej niż 3 lata, to należy mu się trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Zwolnienia grupowe - zasady
Kodeks Pracy określa zasady zwolnień grupowych, co ma przeciwdziałać nadużyciom. Jeżeli pracodawca przeprowadza w swojej firmie takie zwolnienia, to nie może na te stanowiska zatrudnić nowych pracowników. Zwolnienia grupowe nie mogą obejmować kobiet w ciąży (rozwiązanie umowy z kobietą spodziewającą się dziecka może nastąpić tylko w przypadku likwidacji i upadłości zakładu pracy).
Regulamin zwolnień grupowych
Aby można było przeprowadzić zwolnienia grupowe musi się zgodzić zarząd organizacji związkowej. Jeżeli właściciel zakładu pracy lub kadra zarządzająca nie doszły do porozumienia ze związkiem zawodowym, to wtedy pracodawca jest zobligowany do wydania tak zwanego regulaminu zwolnień grupowych.
Zwolnienia grupowe - odprawa
W sytuacji, w której w danym zakładzie doszło już do zwolnień grupowych, pojawia się pytanie o odprawę dla pracownika. Procedura zwolnień grupowych jasno określa, że taka odprawa się należy i jest ona zależna od stażu pracy w danej firmie. W przypadku zwolnienia osoby, która pracowała krócej niż 2 lata, odprawa wynosi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli zatrudniony ma staż od 2 do 8 lat, to wtedy otrzymuje rekompensatę finansową równą dwumiesięcznej pensji. Analogicznie jeżeli pracownik przepracował w danym miejscu dłużej niż 8 lat to należy mu się odprawa o wartości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Ustawa o zwolnieniach grupowych
Prawo pracy określa wszystkie zasady zwolnień grupowych w Ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.