Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiana pracy - dlaczego warto, jak to zrobić?

Zmiana pracy - dlaczego warto, jak to zrobić?

 
Zmiana pracy - dlaczego warto, jak to zrobić?

Szef tyran, stres w pracy, brak perspektyw rozwoju zawodowego i ogólne zniechęcenie - jeśli to Twoja codzienność, warto pomyśleć o zmianie pracy.

 

Zmiana pracy - dlaczego warto zmienić pracę?

 

Satysfakcja z wykonywanej pracy jest niezwykle ważna i nie chodzi jedynie o aspekt finansowy. Jeśli nie mamy wewnętrznej motywacji, praca nie daje nam poczucia samorealizacji, a powoduje jedynie długotrwały stres, może warto pomyśleć o złożeniu wypowiedzenia. Powodów zmiany pracy może być znacznie więcej. Ale jak podjąć decyzję o zmianie pracy? Każda zmiana, niezależnie czy dotyczy sfery prywatnej, czy zawodowej, wiąże się z koniecznością walki ze stresem. Wychodząc poza znaną nam przestrzeń, jesteśmy narażeni na lęk przed niepowodzeniem. I jest to zupełnie normalne doświadczenie.

 

Jeśli więc codziennie powtarzamy sobie: „tak, chcę zmienić pracę”, warto wykorzystać techniki radzenia sobie ze stresem i odważyć się na ten krok. Nowe środowisko, jasne zasady, możliwość rozwoju i realizacji celów zawodowych pracownika to tylko niektóre z zalet podjęcia decyzji o przejściu do innego pracodawcy.

 

Można powiedzieć, że rynek pracy w Polsce jest przyjazny dla pracowników. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z końcem III kwartału 2018: „w porównaniu z końcem III kwartału 2017 r. liczba wolnych miejsc pracy była większa o 26,0 tys., tj. o 19,8%”. Jeśli napiszemy profesjonalne CV mamy duże szanse, że dość szybko znajdziemy pracę na interesującym nas stanowisku.

 

Jak zmienić pracę?

 

Decyzja zapadła. Jesteśmy silnie zmotywowani do rozwoju kariery i zmiany stresującej pracy. Teraz pojawia się pytanie: „jak zmienić pracę?”. Na początek warto przygotować profesjonalne CV i zrobić dokładne rozeznanie w ofertach pracodawców, a następnie cierpliwie odpowiadać na interesujące nas ogłoszenia. Przyda się tutaj przede wszystkim systematyczność.

 

Bardzo pomocne jest ściągnięcie na telefon aplikacji mobilnej naszego portalu, dzięki której codziennie będziemy informowani o nowych ofertach pracy w interesującej nas branży. Za pośrednictwem aplikacji praca.pl w łatwy i szybki sposób wyślemy także CV.

 

Jeśli uważamy, że nasze dotychczasowe stanowisko nie jest przyszłościowe, możemy pomyśleć o zupełnym przekwalifikowaniu się i poszukaniu nowej ścieżki rozwoju zawodowego, zgodnej z naszymi kompetencjami, doświadczeniem, zdolnościami i przede wszystkim zainteresowaniami. Pamiętajmy jednak, że jest to plan długodystansowy i wiąże się zazwyczaj z doszkoleniem się w wybranej dziedzinie. Niejako będziemy budować naszą karierę od podstaw, zważywszy jednak na korzyści, warto podjąć to wyzwanie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!