Jak zawiesić działalność gospodarczą krok po kroku? Jakie są obciążenia dla przedsiębiorcy w czasie zawieszenia działalności? Jakie zasady i obowiązki wiążą się z zawieszaniem jednoosobowej działalności gospodarczej?
Zawieszenie działalności gospodarczej – zasady
Niekiedy, w życiu przedsiębiorcy przychodzi taki moment, w którym firma przeżywa zastój. Aby zmniejszyć comiesięczne obciążenia, można zdecydować się na zawieszenie firmy.
Zawieszenie firmy można zgłosić zarówno przed terminem zawieszenia, jak i już po zaprzestaniu prowadzenia działalności (z datą wsteczną, o ile są to dane zgodne z rzeczywistością).
Zawieszona działalność gospodarcza może zostać odwieszona w każdym momencie. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o ponowne zawieszenie działalności – można to robić tak wiele razy, jak wymaga tego prowadzenie biznesu.
Jakie są konsekwencje zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
• brak opłacania zaliczek na podatek dochodowy,
• brak konieczności składania deklaracji VAT,
• brak konieczności sporządzania spisu z natury na dzień zawieszenia i wznowienia działalności,
• możliwość rezygnacji i z opłacania składek ZUS.
Jednocześnie, trzeba pamiętać, że jeśli zawieszenie obejmie koniec roku podatkowego, trzeba złożyć zeznanie roczne, sporządzić remanent, zamknąć księgi oraz ustalić dochód i stratę.
W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może:
• wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów,
• zbywać środki trwałe i wyposażenie,
• przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Nie może jednak:
• zawierać umów cywilnoprawnych w przedmiocie prowadzonej działalności,
• dokonywać sprzedaży, świadczyć usług,
• wykonywać zawartych wcześniej umów,
• osiągać bieżących przychodów.
Zawieszenie działalności a ZUS
W czasie zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie musi opłacać składek społecznych ZUS, a jeśli zawieszenie nastąpiło w trakcie miesiąca, składki oblicza się proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności.
Składka zdrowotna ZUS może nie być opłacana tylko wtedy, kiedy zawieszenie trwa pełny miesiąc kalendarzowy (lub więcej miesięcy). Za działalność zawieszoną w trakcie miesiąca, składka zdrowotna musi być opłacona w pełnej wysokości.
Po 30 dniach od zawieszenia (przy braku opłacania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego), przedsiębiorca traci prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych z NFZ.
Zawieszenie działalności a pracownicy
Jednoosobowa działalność gospodarcza może być zawieszona tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników (zanim zatem dojdzie do zawieszenia działalności, wszystkich pracowników trzeba zwolnić). Wyjątkiem są pracownicy przebywający:
• na urlopie macierzyńskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego,
• na urlopie wychowawczym,
• na urlopie rodzicielskim, niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.
Umów-zleceń, o dzieło lub umów agencyjnych nie trzeba zrywać (nie są to pracownicy).
Na jaki czas można zawiesić działalność?
Dawniej, jednoosobowa działalność gospodarcza wpisana do CEIDG mogła być zawieszona na okres od 30 dni do maksymalnie 24 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca nie odwiesił w tym czasie swojej działalności, wykreślano ją z rejestru.
Od marca 2018 rok, Konstytucja Biznesu przyniosła znaczące zmiany w tym zakresie. Nadal zawieszenie działalności na 30 dni jest okresem minimalnym*, ale nie ma już okresu maksymalnego. W praktyce zatem można zawiesić działalność nawet na czas nieokreślony.
* Wyjątkiem jest czasowe zawieszenie działalności gospodarczej na luty, które będzie trwać odpowiednio 28 lub 29 dni.
Warto dodać, że minimalny okres zawieszenia działalności gospodarczej oznacza, że jeśli przedsiębiorca odwiesi działalność przed jego upływem, zawieszenie firmy uznaje się za nieskuteczne. W efekcie przedsiębiorca musi zapłacić pełne składki.
Wskazanie we wniosku jak długo ma trwać zawieszenie firmy jednoosobowej powoduje, że z upływem końca zawieszenia, działalność ulega automatycznemu odwieszeniu i nie trzeba już składać żadnych dodatkowych wniosków. Przy zawieszeniu na czas nieokreślony, wznowienie działalności firmy będzie trzeba zgłosić.
Jeśli przedsiębiorca zgłosił zawieszenie na określony czas, ale pod koniec tego okresu okazało się, że firma nadal nie ma szans na przychody może zgłosić przedłużenie zawieszenia działalności gospodarczej.
Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej
Wstrzymanie działalności gospodarczej odbywa się na tym samym formularzu, na którym zgłaszamy wniosek o wpis do CEIDG. Aby dotyczył zawieszenia działalności, w rubryce 01.3 przedsiębiorca musi umieścić krzyżyk (x).
Zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej zgłasza się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez złożenie wniosku w urzędzie gminy. Wniosek można złożyć na kilka sposobów:
• osobiście (konieczny dowód osobisty w celu identyfikacji składającego),
• przez pełnomocnika,
• listownie (z notarialnym poświadczeniem podpisu),
• elektronicznie (przez Internet).
Czy konieczne jest zawieszenie działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym?
Na szczęście nie. W ciągu trzech dni od dokonania wpisu urząd gminy ma obowiązek przesłania wniosku do urzędu skarbowego, urzędu statystycznego, ZUS orz KRUS.
Zawieszenie działalności gospodarczej przez Internet
Wygodną formą, w jakiej można przeprowadzić zawieszenie działalności firmy, jest złożenie wniosku online. Zawieszenie firmy przez internet obywa się poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza o zawieszenie działalności, a następnie potwierdzenie go na jeden ze sposobów:
• podpisem elektronicznym (weryfikowanym kwalifikowanym certyfikatem),
• podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP,
• podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych.
Niewątpliwą zaletą przy zawieszeniu działalności gospodarczej online jest to, że jeśli we wniosku przedsiębiorca popełni błąd, to system poinformuje go o tym niezwłocznie.
Jak zamknąć zawieszoną działalność gospodarczą
W czasie okresu zawieszenia, przedsiębiorca może dojść do wniosku, że jednak chce zamknąć działalność. Aby to zrobić, musi złożyć wniosek o wykreślenie z CEIDG. Przy zamykaniu działalności czeka na niego jeszcze całe spektrum formalności do załatwienia (m.in. z US i ZUS), dlatego zawsze warto zastanowić się, czy jednak zawieszenie działalności nie jest lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że nie ma już – dzięki przepisom z marca 2018 r. maksymalnego okresu trwania zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej.