Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

 
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

Osoby niepełnosprawne narzekają, że często nie są brani pod uwagę podczas rekrutacji na różne stanowiska. Pracodawcy wolą zatrudnić osobę sprawną, ponieważ boją się, że dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych może wiązać się wysokimi nakładami finansowymi. Nic bardziej mylnego. Polskie prawo w takich sytuacjach wyciąga do pracodawców pomocną dłoń i zapewnia różnego rodzaju dofinansowania.

Zatrudnienie dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności psychofizycznej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala im opuścić domy oraz zintegrować się (nawet jeżeli pracodawca chce w ten sposób ocieplić wizerunek firmy). Przyznana grupa inwalidzka daje pewne przywileje, które wynikają ze stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. Jak zatem wygląda od strony prawnej zatrudnianie takich osób oraz ile godzin może pracować osoba niepełnosprawna?

 

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych, a stopnie niepełnosprawności


Na wstępie warto dodać, że polskie prawo określa trzy stopnie niepełnosprawności (inaczej zwane też grupami inwalidzkimi):

    • znaczny – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, najczęściej pracują w zakładach pracy chronionej, często wymagają stałej lub długotrwałej opieki innych osób, które umożliwiają im w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
    • umiarkowany – są to osoby, które mają naruszoną sprawność organizmu, a do wypełniania obowiązków potrzebują częściowej opieki,
    • lekki – do tej grupy można zaliczyć osoby z ograniczoną sprawnością, która nie przeszkadza im w wykonywaniu wszystkich obowiązków w sposób znaczny.

Stopień niepełnosprawności wpływa na możliwości wykonywania obowiązków w pracy. Dotyczy to między innymi czasu pracy. W przypadku pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę, czyli 35 godzin tygodniowo. Osoby z lekkim orzeczeniem o niepełnosprawności mogą pracować 8 godzin (40 godzin tygodniowo). Warto także dodać, że w przypadku osób z umiarkowanym orzeczeniem niepełnosprawności, które posiadają orzeczenie lekarskie o możliwości dłuższego wykonywania pracy niż określone 7 godzin, należy wypłacać rekompensatę w formie czasu wolnego lub specjalnego dodatku za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin.

Powyższe zasady nie są stosowane w przypadku osób niepełnosprawnych, które są zatrudnione do pilnowania (monitoring, ochrona mienia) lub posiadają zaświadczenie od lekarza o możliwości wykonywania swoich obowiązków w wymiarze pełnych 8 godzin. Wystąpienie o takie zaświadczenie musi wyjść z inicjatywy niepełnosprawnego pracownika. Pracodawca nie może podjąć samodzielnie takiej decyzji.

Należy tutaj podkreślić, że w przypadku osób niepełnosprawnych siedmiogodzinny czas pracy to pełny etat. Pracodawcy nie mogą tego traktować, jak niepełny wymiar czasu pracy i z tego tytułu wypłacać niższe wynagrodzenie. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji można ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie.

 

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – zasady


Pracodawcy w firmach z równoważnym czasem pracy muszą pamiętać, że osoby z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności nie mogą wykonywać swoich obowiązków w czasie nocnej zmiany. Oprócz tego każdy niepełnosprawny pracownik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczającej się do czasu pracy.

Istnieje także prawo do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego, ale tylko dla osób, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Zapis ten nie dotyczy pracowników z lekkim orzeczeniem.

 

Korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej dla pracodawcy


Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że zatrudnienie osób z różnymi stopniami niepełnosprawności może wiązać się z dość znacznymi korzyściami finansowymi. Większość przedsiębiorców boi się dużych nakładów finansowych, które mogą być wygenerowane przez dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na zatrudniającym bowiem leży obowiązek dostosowania zarówno stanowiska pracy, jak i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (toalet, szatni czy kuchni). Przedsiębiorca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez co najmniej 36 miesięcy, może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Najpierw jednak należy podpisać odpowiednią umowę ze starostą. Maksymalna dotacja może wynosić 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Czasami można się także ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Taka dotacja przysługuje w następujących przypadkach:

    • jeżeli zakład ma statut zakładu pracy chronionej,
    • jeżeli w danym zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 25 osób, z czego 6% stanowią osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dotacje są wypłacane co miesiąc i w przypadku zakładu pracy chronionej mogą wynosić:

    • 130% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności;

    • 110% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;

    • 50% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Dofinansowania należą się także w przypadku pracy dla niepełnosprawnych z chorobami psychicznymi, upośledzeniami umysłowymi bądź epilepsją. Wzrastają one wtedy o 75% najniższego wynagrodzenia.

Ulgi dotyczą także składek ZUS. W tej sytuacji podczas wypełniania deklaracji podatkowej należy wpisać odpowiedni kod oraz kwoty ubezpieczeń osób niepełnosprawnych finansowanych przez program PFRON.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.