Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie niepracownicze - definicja, wady i zalety, różnice, Kodeks pracy

Zatrudnienie niepracownicze - definicja, wady i zalety, różnice, Kodeks pracy

 
 Zatrudnienie niepracownicze - definicja, wady i zalety, różnice, Kodeks pracy

Osoba pracująca na rzecz jakiejś firmy nie zawsze jest jej pracownikiem. Z kolei szef wyznaczający jej zadania w świetle prawa wcale nie musi być pracodawcą. Czym jest zatrudnienie niepracownicze?

 

Zatrudnienie niepracownicze – definicja

 

Zatrudnienie pozapracownicze czy niepracownicze to po prostu forma zatrudnienia opierająca się nie na umowie o pracę, lecz na jednej z umów cywilnoprawnych – najczęściej umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Przyjmuje się, że zatrudnieniem pozapracowniczym jest także sytuacja, w której zlecenie wykonuje osoba samozatrudniona, zatrudniona na podstawie kontraktu menedżerskiego czy umowy agencyjnej. W wyniku zawarcia kontraktu ze zleceniodawcą powstaje stosunek prawny zobowiązujący zleceniobiorcę do wykonania określonych czynności.

 

Zatrudnienie niepracownicze – Kodeks pracy, różnice

 

Do zatrudnienia pozapracowniczego nie stosują się przepisy Kodeksu pracy. Te bowiem odnoszą się do zawiązania stosunku pracy. Czym różnią się obie sytuacje? Przypomnijmy, że zgodnie z art. 22:

„§ 1 Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

 

Co do zasady warunki te nie zostają spełniane w przypadku wyżej wymienionych kontraktów i samozatrudnienia. Dlaczego?

 

Zatrudnienie pracownicze i niepracownicze

 

W przypadku umowy o pracę pracownik wykonuje czynności służbowe na rzecz pracodawcy w wyznaczonym miejscu i czasie oraz otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie. Pracownik zawsze wykonuje obowiązki osobiście, ciąży na nim zobowiązanie do wykonywania poleceń pracodawcy, a za nieuzasadnioną odmowę, bezzasadne niestawienie się w pracy i inne wykroczenia grożą mu sankcje (wraz z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy). Na rzecz pracownika odprowadzane są składki (chorobowe, zdrowotne, emerytalne, rentowe, wypadkowe, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Przysługuje mu też szereg odpłatnych urlopów i przerw, a także liczne dodatki do wynagrodzenia (np. za pracę w nocy, w święta, nadgodziny itp.). Ponadto pracownik nie może zarabiać mniej niż określa to rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym.

 

Zatrudnieni niepracowniczo nie podlegają wyżej wymienionym zasadom.

 

Umowa zlecenie – jej celem jest wykonanie określonej czynności na rzecz zleceniodawcy, przy czym zleceniobiorca nie odpowiada za efekt swojej pracy. Zawierana jest na czas określony i może mieć charakter odpłatny lub nie. Zleceniobiorca nie jest podporządkowany zleceniodawcy, to znaczy nie ma obowiązku wykonywania poleceń służbowych. Zlecenie wykonywane jest osobiście, lecz w wyjątkowych okolicznościach dopuszcza się wykonanie go przez osoby trzecie. W przypadku takiego zatrudnienia niepracowniczego szef nie może narzucić zleceniobiorcy czasu i miejsca wykonania zlecenia. Co do zasady strony nie obowiązuje też żaden okres wypowiedzenia. Na rzecz zleceniobiorcy odprowadzane są obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe. Składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne.

 

Umowa o dzieło – podpisywana jest wówczas, gdy istotny jest efekt zleconej pracy, czyli tzw. dzieło – za które odpowiedzialność ponosi osoba, która je wykonała. Rezultat zleconej czynności podlega ocenie jakościowej. W przypadku niespełnienia określonych norm, niedokończenia pracy bądź opóźnień zleceniodawca może odstąpić od umowy. Odstąpić od niej może też zleceniobiorca, ale tylko wówczas, gdy do ukończenia zadania niezbędne jest współdziałanie zleceniodawcy – a ten go odmawia. Ponadto co do zasady zleceniobiorca może wykonać dzieło w dowolnym miejscu i czasie, a nawet nie musi tego robić osobiście. Osobę zatrudnioną na podstawie umowy o dzieło nie obowiązują żadne składki na ubezpieczenie społeczne.

 

Zatrudnienie niepracownicze wady i zalety

 

Umowy cywilnoprawne dają więcej swobody osobom wykonującym na ich podstawie jakąś pracę. Zleceniobiorca często może wypełniać zadanie w domu, nie musi przejmować się takimi kwestiami jak czas pracy czy dojazdy do firmy. Z drugiej strony umowy tego typu nazywane są śmieciowymi, ponieważ nie chronią osób wykonujących pracę. Ponadto są nadużywane przez przedsiębiorców, którzy dzięki nim tną koszty zatrudnienia. Warto wobec tego przypomnieć, że zgodnie z przywołanym art. 22 Kodeksu pracy: „Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.