Polska gospodarka narodowa w czerwcu 2023 r. odnotowała mniejszy spadek aktywności ekonomicznej niż w maju. Jednocześnie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazały na wzrost płac i zatrudnienia w odniesieniu do poprzedniego roku. Sprawdź, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a także, czy wypłaty wreszcie prześcigneły galopującą inflację.
Spis treści
- Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 wg GUS?
- Ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023?
- Wartość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu 2022 vs 2023
- Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw – najczęściej zadawane pytania:
Ile wynosi przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 wg GUS?
Zatrudnienie w Polsce spada, co potwierdzają statystyki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny – sprawozdania wskazują, że od kilku miesięcy zauważalny jest spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W czerwcu 2023 w stosunku do maja tego roku liczba zatrudnionych spadła o 4900 osób. Mimo to w porównaniu do ubiegłego roku wciąż jest to wzrost zatrudnienia o 0,2%.
Przeciętne zatrudnienie maleje, ponieważ brakuje rąk do pracy. Symptomem tego zjawiska są między innymi rekordowo niskie bezrobocie i powolny wzrost zatrudnienia. Według ekspertów ekonomicznych w wielu branżach spadki zatrudnienia wynikają z sezonowości – wyjątek stanowi przetwórstwo przemysłowe.
Ile wyniosło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023?
Raport przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że polski rynek pracy w czerwcu 2023 odnotował wzrost wynagrodzeń. Bez uwzględnienia poziomu inflacji przeciętne miesięcznie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7335,20 złotych brutto. Ekonomiści zaznaczają, że jest to pierwszy realny wzrost wynagrodzeń od lipca zeszłego roku – dzięki temu, że inflacja maleje, a nominalny przyrost wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki, realne płace zwiększyły się o 0,36% rok do roku.
Większe wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw można zaobserwować niemal we wszystkich sekcjach PKD. Największy wzrost odnotowało górnictwo i wydobywanie (+10,7%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (+7,4%). W pierwszej sekcji zarobki wzrosły z 10201,34 do 11290,69 złotych brutto, w drugim – z 9365,97 do 10063,21 złotych brutto.
Wartość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w czerwcu 2022 vs 2023
Według danych opublikowanych przez GUS portal sprawozdawczy przeciętne zarobki w niefinansowanych dużych przedsiębiorstwach wzrosły o 11,9% w porównaniu do czerwca ubiegłego roku. To pierwszy raz w tym roku, gdy roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń była większa niż inflacja. Co więcej, taki stan powinien utrzymywać się do końca roku – ma na to wpływać między innymi zwiększone minimalne wynagrodzenie brutto.
W I kwartale 2023 roku statystyki GUS-u wskazywały na spadek przeciętnego zatrudnienia – w czerwcu liczba zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty zmalała o niemal 5 tysięcy etatów, wynosząc 6512,8 tysięcy etatów. Jednak w stosunku do analogicznego okresu w 2022 roku czerwiec przyniósł wzrost o 0,2%.
Jak wyglądało przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w kwietniu 2023 roku? Zatrudnienie odnotowało wzrost o 0,4%, dając finalnie 6524,3 tysięcy pełnych etatów. Z kolei miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 12,1% wynosząc 7430,64 złotych brutto.
Zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie jest przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r.?
W czerwcu 2023 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,2% rok do roku, jednak w porównaniu do maja był to spadek o blisko 5 tysięcy etatów. Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,9% (7335, 20 złotych brutto).
-
Co to jest przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw?
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw to statystyki, które obejmują jedynie osoby zatrudnione na umowy o pracę w przeliczeniu na pełnozatrudnionych. Nie wlicza się do nich osób zatrudnionych za granicą, umów cywilno-prawnych ani pracy nakładczej. Co więcej, wynagrodzenie brutto wyliczane jest dla firm niefinansowanych, które zatrudniają powyżej 9 pracowników – statystyki nie obejmują między innymi opieki zdrowotnej, edukacji czy administracji publicznej. Podawane przez GUS informacje obliczane są na podstawie „Meldunku o działalności gospodarczej”.