Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

 
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zgodnie z międzynarodową konwencją kierowca, który pracuje w transporcie materiałów niebezpiecznych, powinien posiadać specjalne uprawnienia. Należy do nich aktualne zaświadczenie ADR, bez którego przewóz towarów niebezpiecznych nie jest możliwy. Kto powinien uzyskać takie zaświadczenie? Jakie możliwości dają uprawnienia ADR? Sprawdź!

 

Spis treści

ADR – co to? Dla kogo?

 

ADR to skrót od fr. L’Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Jest to konwencja dotycząca przewozu towarów oraz ładunków niebezpiecznych klasyfikująca materiały na 13 grup w odniesieniu do zagrożenia, jakie stanowią.

Jedynie ważne zaświadczenie ADR uprawnia kierowcę do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Może je uzyskać kierowca, npkierowca tira, który:

 

  • ukończył 21 lat (wyjątek stanowią kierowcy pojazdów wojskowych);

  • posiada prawo jazdy kategorii B, prawo jazdy kategorii C (cysterny) prawo jazdy kategorii E;

  • ukończył kurs ADR (początkowy, doskonalący);

  • zdał egzamin końcowy kursu ADR.

 

Kurs ADR – ile trwa?

 

Zaświadczenie ADR wydawane jest przez urzędy marszałkowskie. Aby je uzyskać, należy ukończyć specjalny kurs. ADR podstawowy przeznaczony jest dla kierowców zawodowych, którzy po raz pierwszy ubiegają się o wydanie zaświadczenia, szkolenie doskonalące odbywają kierowcy ubiegający się o przedłużenie ADR.

 

Kurs ADR podstawowy trwa minimum 24 godziny lekcyjne. Szkolenie specjalistyczne w zależności od rodzaju trwa około 16 godzin lekcyjnych (cysterny) oraz minimum 8 godzin lekcyjnych (klasa 1 – materiały wybuchowe, klasa 7 – materiały radioaktywne i promieniotwórcze).

 

Kurs ADR – koszty

 

Zaświadczenia ADR można uzyskać dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu prowadzonego przez jedną z firm znajdujących się na stronie TDT, czyli Transportowego Dozoru Technicznego. Każdy organizator kursu powinien być w rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa.

 

Koszt szkolenia zależy od kilku czynników: wybranej firmy, miejsca działalności, a także rodzaju kursu. Kurs ADR podstawowy kosztuje od 400 do nawet 600 złotych. Szkolenia specjalistyczne na przewóz cysternami, przewóz materiałów wybuchowych czy przewóz materiałów radioaktywnych to koszt rzędu 200-300 złotych. Aby obniżyć koszty, można zdecydować się na połączenie kursu podstawowego ze specjalistycznym – wtedy cena jest nieco niższa.

 

Zaświadczenie ADR – ile kosztuje jego wyrobienie?

 

Zaświadczenie dla kierowców odpowiedzialnych za przewóz materiałów niebezpiecznych wydawane jest po wniesieniu opłaty. Jej wysokość wynosi 50,50 złotych, które należy wpłacić na podany przez dany urząd marszałkowski rachunek bankowy. 50 złotych to koszt zaświadczenia ADR, a 50 groszy ma pokryć koszty działania CEPiK (centralna ewidencja kierowców).

 

Zaświadczenie ADR – jak długo jest ważne?

 

Zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR wydaje marszałek województwa na podstawie informacji uzyskanej od egzaminatora. Ma on 3 dni od daty egzaminu, aby poinformować o nim urząd wojewódzki. Zaświadczenie ADR wydawane jest do 7 dni od dnia zdania egzaminu.

Uprawnienia ADR kierowcy ważne są przez 5 lat od daty zdania egzaminu.

 

Uprawnienia ADR – co kierowca może przewozić?

 

Pozytywnie ukończony kurs ADR umożliwia przewóz drogowy towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, chemikalia czy paliwo. Kierowca zawodowy odpowiedzialny za transport może przewozić różne rodzaje materiałów w zależności od rodzaju kursu, jaki ukończył.

 

Zgodnie z międzynarodową konwencją ADR (załącznik A) materiały niebezpieczne dzieli się na 13 klas zagrożeń. Są to:

 

  • klasa 1 – materiały wybuchowe;

  • klasa 2 – gazy;

  • klasa 3 – materiały zapalne ciekłe;

  • klasa 4.1, 4.2, 4.3 – m.in. materiały zapalne stałe, materiały podatne na samozapalenie, materiały wydzielające w zetknięciu z wodą gazy palne.

  • klasa 5.1, 5.2 – materiały utleniające i nadtlenki organiczne;

  • klasa 6.1, 6.2 – materiały trujące i zakaźne;

  • klasa 7 – materiały promieniotwórcze;

  • klasa 8 – materiały żrące;

  • klasa 9 – różne materiały i przedmioty niebezpieczne.

 

ADR podstawowy upoważnia do przewozu materiałów wszystkich klas poza 1 i 7. Aby móc transportować towary za pomocą cysterny, materiały promieniotwórcze czy materiały wybuchowe, kierowca powinien ukończyć szkolenie specjalistyczne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Customer Success Manager

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 20 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Identyfikowanie potrzeb klientów oraz proponowanie skrojonych na miarę rozwiązań (farming), Utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami, Koordynowanie pracy podległego 2 osobowego zespołu w celu skutecznego zaspokojenia potrzeb klienta; Zarządzanie...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed każdym przejazdem. Obsługa bieżąca autobusu. Wymagania: Prawo jazdy kat. D + świadectwo kwalifikacji 95. Umiejętność pracy w zespole. Motywacja i chęć do...
  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?