Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

 
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zgodnie z międzynarodową konwencją kierowca, który pracuje w transporcie materiałów niebezpiecznych, powinien posiadać specjalne uprawnienia. Należy do nich aktualne zaświadczenie ADR, bez którego przewóz towarów niebezpiecznych nie jest możliwy. Kto powinien uzyskać takie zaświadczenie? Jakie możliwości dają uprawnienia ADR? Sprawdź!

 

Spis treści

ADR – co to? Dla kogo?

 

ADR to skrót od fr. L’Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Jest to konwencja dotycząca przewozu towarów oraz ładunków niebezpiecznych klasyfikująca materiały na 13 grup w odniesieniu do zagrożenia, jakie stanowią.

Jedynie ważne zaświadczenie ADR uprawnia kierowcę do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Może je uzyskać kierowca, npkierowca tira, który:

 

  • ukończył 21 lat (wyjątek stanowią kierowcy pojazdów wojskowych);

  • posiada prawo jazdy kategorii B, prawo jazdy kategorii C (cysterny) prawo jazdy kategorii E;

  • ukończył kurs ADR (początkowy, doskonalący);

  • zdał egzamin końcowy kursu ADR.

 

Kurs ADR – ile trwa?

 

Zaświadczenie ADR wydawane jest przez urzędy marszałkowskie. Aby je uzyskać, należy ukończyć specjalny kurs. ADR podstawowy przeznaczony jest dla kierowców zawodowych, którzy po raz pierwszy ubiegają się o wydanie zaświadczenia, szkolenie doskonalące odbywają kierowcy ubiegający się o przedłużenie ADR.

 

Kurs ADR podstawowy trwa minimum 24 godziny lekcyjne. Szkolenie specjalistyczne w zależności od rodzaju trwa około 16 godzin lekcyjnych (cysterny) oraz minimum 8 godzin lekcyjnych (klasa 1 – materiały wybuchowe, klasa 7 – materiały radioaktywne i promieniotwórcze).

 

Kurs ADR – koszty

 

Zaświadczenia ADR można uzyskać dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu prowadzonego przez jedną z firm znajdujących się na stronie TDT, czyli Transportowego Dozoru Technicznego. Każdy organizator kursu powinien być w rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa.

 

Koszt szkolenia zależy od kilku czynników: wybranej firmy, miejsca działalności, a także rodzaju kursu. Kurs ADR podstawowy kosztuje od 400 do nawet 600 złotych. Szkolenia specjalistyczne na przewóz cysternami, przewóz materiałów wybuchowych czy przewóz materiałów radioaktywnych to koszt rzędu 200-300 złotych. Aby obniżyć koszty, można zdecydować się na połączenie kursu podstawowego ze specjalistycznym – wtedy cena jest nieco niższa.

 

Zaświadczenie ADR – ile kosztuje jego wyrobienie?

 

Zaświadczenie dla kierowców odpowiedzialnych za przewóz materiałów niebezpiecznych wydawane jest po wniesieniu opłaty. Jej wysokość wynosi 50,50 złotych, które należy wpłacić na podany przez dany urząd marszałkowski rachunek bankowy. 50 złotych to koszt zaświadczenia ADR, a 50 groszy ma pokryć koszty działania CEPiK (centralna ewidencja kierowców).

 

Zaświadczenie ADR – jak długo jest ważne?

 

Zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR wydaje marszałek województwa na podstawie informacji uzyskanej od egzaminatora. Ma on 3 dni od daty egzaminu, aby poinformować o nim urząd wojewódzki. Zaświadczenie ADR wydawane jest do 7 dni od dnia zdania egzaminu.

Uprawnienia ADR kierowcy ważne są przez 5 lat od daty zdania egzaminu.

 

Uprawnienia ADR – co kierowca może przewozić?

 

Pozytywnie ukończony kurs ADR umożliwia przewóz drogowy towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, chemikalia czy paliwo. Kierowca zawodowy odpowiedzialny za transport może przewozić różne rodzaje materiałów w zależności od rodzaju kursu, jaki ukończył.

 

Zgodnie z międzynarodową konwencją ADR (załącznik A) materiały niebezpieczne dzieli się na 13 klas zagrożeń. Są to:

 

  • klasa 1 – materiały wybuchowe;

  • klasa 2 – gazy;

  • klasa 3 – materiały zapalne ciekłe;

  • klasa 4.1, 4.2, 4.3 – m.in. materiały zapalne stałe, materiały podatne na samozapalenie, materiały wydzielające w zetknięciu z wodą gazy palne.

  • klasa 5.1, 5.2 – materiały utleniające i nadtlenki organiczne;

  • klasa 6.1, 6.2 – materiały trujące i zakaźne;

  • klasa 7 – materiały promieniotwórcze;

  • klasa 8 – materiały żrące;

  • klasa 9 – różne materiały i przedmioty niebezpieczne.

 

ADR podstawowy upoważnia do przewozu materiałów wszystkich klas poza 1 i 7. Aby móc transportować towary za pomocą cysterny, materiały promieniotwórcze czy materiały wybuchowe, kierowca powinien ukończyć szkolenie specjalistyczne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.