Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

 
Zaświadczenie ADR – dla kogo? Jakie są koszty?

Zgodnie z międzynarodową konwencją kierowca, który pracuje w transporcie materiałów niebezpiecznych, powinien posiadać specjalne uprawnienia. Należy do nich aktualne zaświadczenie ADR, bez którego przewóz towarów niebezpiecznych nie jest możliwy. Kto powinien uzyskać takie zaświadczenie? Jakie możliwości dają uprawnienia ADR? Sprawdź!

 

Spis treści

ADR – co to? Dla kogo?

 

ADR to skrót od fr. L’Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Jest to konwencja dotycząca przewozu towarów oraz ładunków niebezpiecznych klasyfikująca materiały na 13 grup w odniesieniu do zagrożenia, jakie stanowią.

Jedynie ważne zaświadczenie ADR uprawnia kierowcę do przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Może je uzyskać kierowca, npkierowca tira, który:

 

  • ukończył 21 lat (wyjątek stanowią kierowcy pojazdów wojskowych);

  • posiada prawo jazdy kategorii B, prawo jazdy kategorii C (cysterny) prawo jazdy kategorii E;

  • ukończył kurs ADR (początkowy, doskonalący);

  • zdał egzamin końcowy kursu ADR.

 

Kurs ADR – ile trwa?

 

Zaświadczenie ADR wydawane jest przez urzędy marszałkowskie. Aby je uzyskać, należy ukończyć specjalny kurs. ADR podstawowy przeznaczony jest dla kierowców zawodowych, którzy po raz pierwszy ubiegają się o wydanie zaświadczenia, szkolenie doskonalące odbywają kierowcy ubiegający się o przedłużenie ADR.

 

Kurs ADR podstawowy trwa minimum 24 godziny lekcyjne. Szkolenie specjalistyczne w zależności od rodzaju trwa około 16 godzin lekcyjnych (cysterny) oraz minimum 8 godzin lekcyjnych (klasa 1 – materiały wybuchowe, klasa 7 – materiały radioaktywne i promieniotwórcze).

 

Kurs ADR – koszty

 

Zaświadczenia ADR można uzyskać dopiero po ukończeniu odpowiedniego kursu prowadzonego przez jedną z firm znajdujących się na stronie TDT, czyli Transportowego Dozoru Technicznego. Każdy organizator kursu powinien być w rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa.

 

Koszt szkolenia zależy od kilku czynników: wybranej firmy, miejsca działalności, a także rodzaju kursu. Kurs ADR podstawowy kosztuje od 400 do nawet 600 złotych. Szkolenia specjalistyczne na przewóz cysternami, przewóz materiałów wybuchowych czy przewóz materiałów radioaktywnych to koszt rzędu 200-300 złotych. Aby obniżyć koszty, można zdecydować się na połączenie kursu podstawowego ze specjalistycznym – wtedy cena jest nieco niższa.

 

Zaświadczenie ADR – ile kosztuje jego wyrobienie?

 

Zaświadczenie dla kierowców odpowiedzialnych za przewóz materiałów niebezpiecznych wydawane jest po wniesieniu opłaty. Jej wysokość wynosi 50,50 złotych, które należy wpłacić na podany przez dany urząd marszałkowski rachunek bankowy. 50 złotych to koszt zaświadczenia ADR, a 50 groszy ma pokryć koszty działania CEPiK (centralna ewidencja kierowców).

 

Zaświadczenie ADR – jak długo jest ważne?

 

Zaświadczenie o ukończeniu kursu ADR wydaje marszałek województwa na podstawie informacji uzyskanej od egzaminatora. Ma on 3 dni od daty egzaminu, aby poinformować o nim urząd wojewódzki. Zaświadczenie ADR wydawane jest do 7 dni od dnia zdania egzaminu.

Uprawnienia ADR kierowcy ważne są przez 5 lat od daty zdania egzaminu.

 

Uprawnienia ADR – co kierowca może przewozić?

 

Pozytywnie ukończony kurs ADR umożliwia przewóz drogowy towarów niebezpiecznych takich jak materiały wybuchowe, chemikalia czy paliwo. Kierowca zawodowy odpowiedzialny za transport może przewozić różne rodzaje materiałów w zależności od rodzaju kursu, jaki ukończył.

 

Zgodnie z międzynarodową konwencją ADR (załącznik A) materiały niebezpieczne dzieli się na 13 klas zagrożeń. Są to:

 

  • klasa 1 – materiały wybuchowe;

  • klasa 2 – gazy;

  • klasa 3 – materiały zapalne ciekłe;

  • klasa 4.1, 4.2, 4.3 – m.in. materiały zapalne stałe, materiały podatne na samozapalenie, materiały wydzielające w zetknięciu z wodą gazy palne.

  • klasa 5.1, 5.2 – materiały utleniające i nadtlenki organiczne;

  • klasa 6.1, 6.2 – materiały trujące i zakaźne;

  • klasa 7 – materiały promieniotwórcze;

  • klasa 8 – materiały żrące;

  • klasa 9 – różne materiały i przedmioty niebezpieczne.

 

ADR podstawowy upoważnia do przewozu materiałów wszystkich klas poza 1 i 7. Aby móc transportować towary za pomocą cysterny, materiały promieniotwórcze czy materiały wybuchowe, kierowca powinien ukończyć szkolenie specjalistyczne.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?