Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasiłek dla bezrobotnych a wyjazd za granicę

Zasiłek dla bezrobotnych a wyjazd za granicę

 
Zasiłek dla bezrobotnych a wyjazd za granicę

Załóżmy, że bezrobotny otrzymał zaproszenie od rodziny mieszkającej za granicą albo z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, gdy jeszcze miał pracę, zaplanował i wykupił długie wakacje w ciepłych krajach. Ma okazję wyjechać, zmienić otoczenie i odpocząć, ale czy z prawnego punktu widzenia może to zrobić, nie ponosząc konsekwencji związanych ze świadczeniami z urzędu pracy? Kiedy wyjazd za granicę jest uznawany za brak gotowości do pracy, w jakich przypadkach traci się status osoby bezrobotnej, zasiłek i ubezpieczenie?

 

Wyjazd za granicę = brak gotowości do podjęcia pracy?

 

Aby utrzymać przyznany status osoby bezrobotnej i zasiłek dla bezrobotnych, trzeba regularnie wypełniać obowiązki wynikające z ustawy. Mowa m.in. o pozostawaniu w gotowości do podjęcia zatrudnienia, o stawianiu się na okresowych, obowiązkowych spotkaniach w urzędzie pracy. Propozycja zatrudnienia, szkolenia czy stażu może się jednak pojawić w każdym momencie, niezależnie od daty wizyt w UP.

Zgodnie z art. 75. 3. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: Bezrobotny, który w okresie nie dłuższym niż 10 dni przebywa za granicą lub pozostaje w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego, jeżeli o zamierzonym pobycie za granicą lub pozostawaniu w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia zawiadomił powiatowy urząd pracy.

Nie jest zatem tak, że brak gotowości do podjęcia pracy z powodu wyjazdu musi oznaczać utratę statusu osoby bezrobotnej. Ktoś, kto zgłosi w urzędzie fakt wyjazdu na maksymalnie 10 dni, czy braku gotowości z jakiegokolwiek innego powodu, nie zostanie wyrejestrowany. W tym czasie, mimo niedyspozycji, przysługują więc takie jak dotychczas prawa, łącznie z prawem do ubezpieczenia. Wyjątek stanowi zasiłek.

 

Podróż za granicę a prawo do zasiłku

 

Ciąg dalszy przytaczanego wyżej art. dokładnie wyjaśnia tę kwestię: Zasiłek za ten okres nie przysługuje. Całkowity okres zgłoszonego pobytu za granicą oraz braku gotowości do pracy z innego powodu nie może przekroczyć łącznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego.

 

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie zdrowotne osoby bezrobotnej

 

Brak gotowości do pracy, który trwa dłużej niż ustawowe 10 dni, może się skończyć wyrejestrowaniem z urzędu. Jeśli w czasie nieobecności bezrobotny otrzyma propozycję pracy, której nie będzie mógł przyjąć, zostanie pozbawiony statusu na okres 120 dni (w przypadku drugiej bezpodstawnej odmowy przyjęcia propozycji pracy lub innej formy pomocy – na 180 dni, a trzeciej na 270). Pozostałby zatem bez prawa do zasiłku, ale też bez ubezpieczenia zdrowotnego z urzędu pracy.

Aby zatem uniknąć utraty statusu bezrobotnego, osoba planująca dłuższy wyjazd może się wyrejestrować z powiatowego urzędu pracy, a po powrocie do kraju ponownie wnioskować o wpis. Ubezpieczenie zdrowotne po wyrejestrowaniu się jest ważne jeszcze przez kolejne 30 dni.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?