Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zarządzanie przedsiębiorstwem - zasady, na czym polega, studia

Zarządzanie przedsiębiorstwem - zasady, na czym polega, studia

 
Zarządzanie przedsiębiorstwem - zasady, na czym polega, studia

Zarządzanie przedsiębiorstwem

 

Każda osoba zakładająca przedsiębiorstwo powinna określić sobie konkretne cele, które chciałaby osiągnąć - na przykład poziom finansowy, status na rynku, wprowadzenie własnego pomysłu do obrotu. Te cele narzucą konkretne zachowania przedsiębiorcy. Na ich podstawie będzie szukał odpowiednich strategii i zasobów, by jak najszybciej je osiągnąć.
Obszar takich działań, ich charakterystyka podlega pod definicję zarządzania przedsiębiorstwem.

 

To, czy ktoś zna podstawy zarządzania przedsiębiorstwem, czy potrafi odpowiednio reagować na różne, zaistniałe na rynku sytuacje - będzie definiowało przyszłość przedsiębiorstwa. Odpowiednie zarządzanie firmą może przynieść jej znaczne korzyści, natomiast złe kierowanie może doprowadzić do jej upadku i bankructwa.

 

Zarządzanie firmą - zasady

 

Kiedy omawia się zagadnienia związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem, najczęściej wymienia się cztery podstawowe filary działania:
• planowanie,
• organizowanie,
• przewodzenie,
• kontrolowanie.

 

Planowanie to moment, w którym określa się cele, te na najbliższy czas i te długoterminowe.

 

Kiedy już są znane, należy tak rozdzielić obowiązki, żeby w jak najlepszy sposób wykorzystać umiejętności kadry i zasoby przedsiębiorstwa. Wymienione działania należą do procesu organizacji.

 

Dużo uwagi należy poświęcić właściwemu kierowaniu zespołem. Odpowiednia motywacja, konstruktywna krytyka dadzą pracownikom bodziec do takich działań, które będą przynosić korzyści zarówno im samym, jak i całemu przedsiębiorstwu. Ważne jest także, by we właściwy sposób określić hierarchię w zespole i całej firmie. Jasność obowiązków i procesu decyzyjnego znacznie ułatwia i usprawnia pracę.

 

Kiedy już wszystko ustalimy - kto, co, jak i gdzie - nie możemy spocząć na laurach. Trzeba bowiem co jakiś czas kontrolować sytuację. Osoba zarządzając powinna zawsze wiedzieć, co się dzieje w firmie, czy wszystkie instrumenty, narzędzia są aktualne, czy każdy pracownik odpowiednio wypełnia swoje obowiązki i czy w jakiś sposób można wspomóc rozwój danego stanowiska.

 

Na czym polega zarządzanie firmą

 

Znając powyższe zasady, można powiedzieć, że dobre zarządzanie firmą jest skomplikowanym procesem. Osoba odpowiedzialna za to zadanie powinna mieć szeroką wiedzę branżową (dot. segmentu, w którym działa dane przedsiębiorstwo) i odpowiednie umiejętności interpersonalne (komunikatywność, asertywność, wysokie poczucie odpowiedzialności).


Powinna też poszerzać wiedzę teoretyczno-praktyczną związaną już ściśle z tematyką zarządzania – m. in. z zarządzaniem ryzykiem, zasobami ludzkimi, jakością czy zarządzaniem procesami w przedsiębiorstwie.

 

Zarządzanie firmą - studia

 

Obecnie wiele uczelni proponuje studia właśnie na kierunku zarządzania przedsiębiorstwem. Jeśli ktoś wie, że jego celem jest posiadanie własnej firmy, może wybrać taki profil edukacji.
Jest to jednak nie tylko kierunek dla „szefów”. Może okazać się przydatny również dla osób, które zajmują stanowiska menadżerskie, kierownicze lub związane z projektami angażującymi dużą grupę ludzi i zasobów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?