Ciekawe zainteresowania w CV
Film, muzyka, podróże i dobra książka. Jeśli chcemy zainteresować rekrutera raczej unikajmy takich wpisów. Często wydaje nam się, że zainteresowania w CV są zbędnym dodatkiem i tak naprawdę naszego przyszłego pracodawcę niezbyt interesuje to, co robimy w wolnym czasie. To jednak pozory.
Niebanalne hobby i oryginalne zainteresowania mogą zaważyć na decyzji o przyjęciu nas do pracy. Dlaczego? Osoba, która silnie angażuje się w pozazawodowe aktywności, z podobnym entuzjazmem traktuje swoje obowiązki służbowe. Choć to tylko teoria, często sprawdza się w życiu.
Co więcej, jeśli pasjonują nas sporty ekstremalne, można wywnioskować, że jesteśmy odważni i nie boimy się ryzyka. Gry zespołowe to wskazówka, że lubimy pracę w grupie, modelarstwo może świadczyć o naszej cierpliwości, a gra w szachy sugeruje, że mamy rozwinięte zdolności analityczne. Przykłady zainteresowań można mnożyć. Ważne, aby hobby w CV było czymś, czym interesujemy się w rzeczywistości.
Zainteresowania, przykłady - czym zainteresujesz pracodawcę
Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, warto zawęzić pole naszych zainteresowań. Muzyka czy podróże będą mniej interesujące dla rekrutera, niż np. muzyka rockowa albo piesze wędrówki po europejskich miastach. Pamiętajmy, że wpis: kulinaria mówi o nas zdecydowanie mniej, niż np. pieczenie ciast czy tradycyjna kuchnia polska. Często pojawiające się wśród zainteresowań moda i film również są zbyt ogólnymi pojęciami. Skupmy się na szczegółach – tylko one zaintrygują rekrutera i będą dobrym punktem zaczepienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Pamiętajmy, że możemy wpisać także zainteresowania zawodowe w CV. Wybierając taką opcję, musimy być jednak pewni, że mamy w danej dziedzinie jakieś osiągnięcia i wiedzę. Musi to być coś, w czym faktycznie chcemy się rozwijać.
Hobby w CV
Wpisując listę zainteresowań, miejmy na uwadze, że rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej może poprosić o opisanie naszych pasji. Dlatego przede wszystkim - co warto podkreślić raz jeszcze - musimy pisać szczerze. Jeśli podamy jako zainteresowania książki, przygotujmy się na rozmowę o naszych ulubionych autorach i gatunkach literackich. Jeśli wpiszemy piłkę nożną, bądźmy nastawieni na pogawędkę o trwających właśnie rozgrywkach. Kiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej okaże się, że rekruter ma na temat wpisanych pasji większą wiedzę niż my, nawet bardzo ciekawe zainteresowania w CV mogą nas skompromitować.
Zainteresowania, hobby, a także umiejętności są szczególnie ważne w życiorysie osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy i nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego. Duże osiągnięcia i aktywne realizowanie pasji pokazuje pracodawcy, że ma do czynienia z ambitnym kandydatem i po prostu ciekawym człowiekiem.