Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

 
Dni wolne od pracy w 2025 roku

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2025 roku? Jest to pytanie, które zadaje sobie większość etatowych pracowników, szczególnie, jeśli pracodawca wymaga ustalenia planów urlopowych już na początku roku. W wyznaczeniu urlopu najbardziej opłaca się brać pod uwagę kalendarz świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Dzięki rozkładowi dni wolnych możesz zaplanować chociażby długie weekendy i wziąć wolne w taki sposób, by urlop wypoczynkowy był przedłużony przez święta państwowe. A zatem w jakie dni tygodnia wypadają święta ruchome oraz stałe? Czy kalendarz 2025 jest korzystny dla polskiego pracownika? Ile mamy długich weekendów w 2025 roku? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

 

Spis treści

Dni wolne od pracy w 2025 roku – jak wypadają?

 

Dni wolne od pracy są regulowane przez Ustawę o dniach wolnych od pracy. W 2024 roku dni wolnych od pracy wymienionych w ustawie jest 13, a w 2025 roku, jeśli dojdzie do nowelizacji przepisów, ma być ich łącznie 14. Zgodnie z nią dniem, jaki zostanie uwzględniony w przepisach po raz pierwszy, będzie 24 grudnia, czyli Wigilia. Warto również wiedzieć, że trzy niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia w 2025 roku mają być niedzielami handlowymi. 

 

Pamiętaj! 

 

W 2025 roku, jeśli zostanie wprowadzona nowelizacja przepisów o dniach wolnych, będziemy mieli 115 dni ustawowo wolnych od pracy – jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni wolnych związanych ze świętami państwowymi, narodowymi lub kościelnymi. 

 

Kalendarz dni wolnych 2025: 

 

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,

  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,

  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,

  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,

  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,

  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji Trzeciego Maja,

  • 8 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,

  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,

  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,

  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,

  • 24 grudnia (środa) – Wigilia [o ile dojdzie do procedowanej obecnie nowelizacji przepisów],

  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,

  • 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

 

Korzystny układ świąt i dni ustawowo wolnych od pracy pozwala zaplanować dłuższy wypoczynek.

 

Dni wolne wynikające ze świątecznego kalendarza to jedno, pamiętajmy również, że każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etacie przysługują również dni urlopu wypoczynkowego – w zależności od stażu pracy są to 20 lub 26 dni urlopu. 

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego:

 

  • 20 dni urlopu dla osób zatrudnionych krócej niż 10 lat,

  • 26 dni urlopu dla osób, które mają co najmniej 10-letni staż pracy.

 

Co więcej – do dni wolnych zaliczany jest także urlop okolicznościowy, który przyznawany jest na wniosek pracownika. Wśród takich urlopów wyróżnić możemy chociażby urlop okolicznościowy na ślub czy urlop związany z urodzeniem dziecka. 

 

Pomysłowe połączenie należnego urlopu wypoczynkowego z dniami ustawowo wolnymi pozwoli nam na wydłużenie wypoczynku o cztery dni, do tygodnia albo jeszcze dłużej. Zatem jak zaplanować urlop wypoczynkowy w 2025 roku, by jak najwięcej na tym zyskać? 

 

  • Kalendarz dni wolnych (bez uwzględnionej Wigilii 2025 – nowelizacja ustawy czeka na prezydencki podpis)

 

Kalendarz dni wolnych od pracy 2025 od Praca.pl

 

Dni wolne od pracy – jak zaplanować długi weekend?

 

Zastanawiasz się, kiedy zaplanować urlop w 2025 roku, by możliwie jak najbardziej wydłużyć wypoczynek? Kiedy wziąć wolne dni, by skorzystać z tzw. długich weekendów? 

 

  • Styczeń 

 

Idealna okazja na pierwszy długi weekend trafi się już na samym początku roku. Nowy Rok wypada w środę, natomiast Święto Trzech Króli – 6 stycznia, w poniedziałek. Oznacza to, że biorąc zaledwie dwa dni urlopu wypoczynkowego (2 i 3 stycznia 2025), możemy cieszyć się aż 6 dniami wolnymi od pracy.

 

Wypoczynek możemy dodatkowo przedłużyć, wykorzystując również urlop na koniec 2024 roku i biorąc wolne ostatnie dni roku, czyli 30 i 31 grudnia. W ten sposób od soboty 28 grudnia do poniedziałku 6 stycznia można mieć aż 10 dni wypoczynku!

 

  • Kwiecień

 

Kolejna okazja do nieco dłuższego wypoczynku i przedłużonego weekendu będzie już w kwietniu, przy okazji Świąt Wielkanocnych. Te w roku 2025 wypadają 20 i 21 kwietnia (niedziela i poniedziałek), więc jeśli zaplanujemy urlop na piątek 18 kwietnia, zyskamy 4 dni bez pracy. 

 

  • Maj

 

Maj to najlepsza okazja do tego, by wygospodarować nieco więcej wolnego i na przykład uciec od miasta na wypoczynek na łonie przyrody. Jak zatem wyglądać będzie majówka 2025? Święto 1 maja to czwartek, a 3 maja – sobota, a więc za ten dzień pracownikowi należy się inny dzień wolny.

 

Planując urlop na piątek 2 maja, zyskamy 4-dniowy weekend. Jeśli pracodawca zgodziłby się na udzielenie dnia wolnego za sobotnie święto w poniedziałek 5 maja, majówka 2025 może wydłużyć się aż do 5 dni. 

 

  • Czerwiec 

 

Na kolejny długi weekend nie musimy długo czekać, bo okazja do niego nadarzy się już w czerwcu. Boże Ciało, które przypada w czwartek 19 czerwca, daje nam możliwość wydłużenia weekendu do 4 dni, planując tylko jeden dzień urlopu w piątek, 20 czerwca. 

 

  • Sierpień

 

Wniebowzięcie NMP oraz Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia 2025 roku, w piątek. Dzięki temu mamy 3 dni wolnego (15-17 sierpnia) bez wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

 

  • Listopad

 

Przypadające we wtorek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości daje nam doskonałą okazję do wydłużenia weekendu do 4 dni wolnych. Wystarczy, że urlop zaplanujemy na poniedziałek, 10 listopada.

 

  • Grudzień

 

Jeśli Prezydent złoży podpis na ustawie, dd 2025 roku dodatkowym dniem wolnym od pracy będzie także 24 grudnia, czyli Wigilia. Święta Bożego Narodzenia wypadają z kolei w czwartek i piątek. Dzięki temu wystarczy zaplanować jedynie dwa dni urlopu – 22 i 23 grudnia (poniedziałek i wtorek), by świąteczny odpoczynek przedłużyć aż do tygodnia. Osoby, które chciały zaplanować dłuższy wyjazd i dwutygodniowe wakacje zimą, powinny rozważyć wzięcie dodatkowego urlopu po świętach – 29, 30 i 31 grudnia oraz 2 i 5 stycznia. 

 

 

Święto w sobotę – czy należy się za nie dzień wolny?

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za święto wypadające w sobotę należy się pracownikowi dzień wolny.

 

Kodeks pracy, art. 130 § 2:

 

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

 

W praktyce oznacza to, że w przypadku, gdy ustawowe święto przypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego w pracy. W 2025 roku z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia dwukrotnie – pierwsza okazja do dodatkowego dnia wolnego w tygodniu pojawi się już w maju, druga – w listopadzie. Z racji tego, że Święto Konstytucji 3 Maja wypada w sobotę, pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny. Ta sama zasada będzie dotyczyła 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych przypadających również w wolną sobotę. 

 

Ile mamy dni pracujących w 2025 roku?

 

Liczba dni pracy w 2025 roku wyniesie łącznie 250 dni, czyli 2000 godzin. Oznacza to, że w całym roku będziemy mieli do dyspozycji 115 dni wolnych od pracy, a w tym 14 dni świątecznych. 

 

Czytaj takżeKto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 

Kalendarz dni wolnych od pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest dni wolnych od pracy 2025?

 

W 2025 jest 115 dni wolnych od pracy. Jest to łączna liczba sobót, niedziel i innych dni świątecznych.

 

  • Czy dni ustawowo wolne od pracy są płatne?

 

Pracownikowi, który wykonuje pracę w święta, pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przysługuje mu prawo do wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.