Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

 
Wywiad behawioralny jako element rozmowy kwalifikacyjnej

Wywiad behawioralny – na czym polega


Rekruterzy dysponują całą gamą narzędzi, które pomogą wyselekcjonować pracownika na dane stanowisko pracy. Pierwszą rzeczą, na którą powinien zwrócić uwagę przyszły przełożony, jest nasze CV. Czasem trudno jest stworzyć taki życiorys, który będzie wyróżniał się na tle setek innych aplikacji. Specjaliści HR podczas rozmowy kwalifikacyjnej muszą zweryfikować, czy podane informacje są prawdziwe. Oprócz tego ważne jest także poznanie kandydata, co pozwoli ocenić, czy zaproszona osoba nie tylko ma odpowiednie kwalifikacje, ale także posiada takie cechy i predyspozycje, które mogą pomóc w pracy na danym stanowisku.

W tym celu rekruterzy mogą zastosować tak zwany wywiad behawioralny, który polega na zadawaniu zainteresowanemu posadą pytań dotyczących sukcesów i porażek z przeszłości. Chodzi tutaj o to, żeby kandydat opisał, jak zachował się w danej sytuacji oraz jakie były motywy jego działań.

 

Pytania behawioralne


Pytania behawioralne mają pomóc w znalezieniu odpowiedniego podwładnego. Przed rozpoczęciem rekrutacji pracodawca powinien określić, kogo tak naprawdę szuka. Jest to tak zwany profil kompetencyjny pracownika. Podczas procesu rekrutacji osoby z działu HR tworzą taki profil, dzięki czemu mogą go później porównać z nadesłanymi aplikacjami.
Warto tutaj zaznaczyć, że ta metoda jest bardzo efektywna. Pozwala ona ocenić, czy informacje zawarte w CV rzeczywiście pokrywają się z rzeczywistością. Trudne pytania rekrutacyjne mają na celu sprawdzić, jakie umiejętności i zdolności posiada kandydat. Czasami są one bardzo szczegółowe i jeżeli nie jesteśmy do końca szczerzy, możemy mieć problemy z odpowiedzią.
Test behawioralny jest skuteczny głównie dlatego, że analizujemy wtedy zdarzenia, które już miały miejsce. Nie mamy tu zatem do czynienia z deklaracjami aplikującej osoby, ale z faktami.

Kompetencje behawioralne

Przeprowadzenie wywiadu behawioralnego nie jest łatwe. Przede wszystkim rekruter musi zadać szereg szczegółowych pytań i mieć na uwadze to, że kandydat może nie pamiętać pewnych zdarzeń ze wszystkimi detalami. Dodatkowo HR-owiec powinien umieć analizować to, co usłyszał. Dlatego skonstruowanie skutecznego testu behawioralnego wymaga odpowiednich kompetencji. Specjalista ds personalnych sporządza szczegółowe notatki z odpowiedzi aplikujących ludzi, aby później móc dokonać dokładnej analizy. Ważna jest także świadomość, kogo poszukujemy na dane stanowisko.

 

Pytania rekrutacyjne – przykłady


Jeżeli przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego na nasze wymarzone stanowisko, musimy pamiętać o tym, że mogą spotkać się z wieloma metodami selekcji kandydatów. Bardzo często podczas rozmowy telefonicznej mówią, że np. w trakcie pierwszego etapu będzie wymagane uzupełnienie testu z języka obcego lub numerycznego, który ma sprawdzić umiejętność logicznego myślenia. Rozwiązywanie takich sprawdzianów można wyćwiczyć. A jak przygotować się do testu behawioralnego? To może być trudniejsze, ponieważ nie wiemy, jakie pytania będą zadawali rekruterzy. Ważna jest natomiast świadomość, jakie typy pytań mogą pojawić się w takiej sytuacji.  

Poniżej podajemy kilka przykładów takich pytań:


Czy mógłby podać Pan/Pani projekt, z którego jest Pan/Pani najbardziej dumna?
Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani wystąpić przed dużą grupą osób bez wcześniejszego przygotowania. Jak się Pani wtedy czuła?
Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy podjęta przez Pana decyzja okazała się błędna. Jakie były tego konsekwencje?
Proszę podać przykład decyzji, która nie cieszyła się uznaniem innych pracowników. Jak się Pani wtedy czuła? Czy cały czas była Pani przekonana o słuszności podjętej decyzji?
Proszę opisać sytuację, w której musiał Pan efektywnie pracować w sytuacji stresowej i/lub pod dużą presją czasu?

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.