Liczba wypadków przy pracy w Polsce rośnie. Wstępne dane statystyczne z I półrocza 2023 wskazują na wyższy wskaźnik wypadkowości i większą liczbę osób poszkodowanych w trakcie wykonywania zadań służbowych w stosunku do I półrocza 2022 roku. W jakich rodzajach działalności odnotowano najwięcej zdarzeń? Co najczęściej powodowało wypadki w pracy? Sprawdź!
Spis treści
- Ile wyniósł wskaźnik wypadkowości w I półroczu 2023 roku?
- Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2023 roku
- Poszkodowani w wypadkach przy pracy w I półroczu 2023 roku
- Według sekcji
- Według umiejscowienia urazu
- Według wydarzeń powodujących uraz
- Według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku
- Wypadki przy pracy – najczęściej zadawane pytania
Ile wyniósł wskaźnik wypadkowości w I półroczu 2023 roku?
Wskaźnik wypadkowości to liczba osób poszkodowanych na 1000 osób pracujących. Zgodnie z danymi, które podał Główny Urząd Statystyczny, I półrocze 2023 roku przyniosło wzrost tego wskaźnika – w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku zwiększył się on z 1,89 na 1,99.
Jeśli chodzi o regiony, najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie opolskim, gdzie wyniósł 2,61, w województwie śląskim – 2,56 i w województwie warmińsko-mazurskim – 2,54. Najniższy wyliczono w województwie małopolskim (1,47), województwie mazowieckim (1,48) i w województwie podkarpackim (1,68).
Jeśli chodzi o wypadki przy pracy w I kwartale 2023 roku, liczba poszkodowanych wyniosła wówczas 28 400, co cało o 1,8% więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Wypadki śmiertelne dotyczyły 57 osób, ciężkie wypadki przy pracy zgłosiło 127 osób, a wypadki z innym skutkiem dotknęły 28 216 osób. Statystyczna karta wypadku od 2023 roku zawiera pytanie dotyczące pracy zdalnej – w czasie wykonywania obowiązków służbowych w formie zdalnej lub telepracy wypadkom uległy 93 osoby.
Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2023 roku
Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny – portal sprawozdawczy dominującym wydarzeniem, które powodowało urazy, było uderzenie w nieruchomy obiekt (31,3%).
Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Poszkodowani w wypadku z tego powodu stanowili 41% ogółu. Przyczyny wypadków w dużej mierze wiązały się też z niewłaściwym posługiwaniem się czynnikami materialnymi (9,7%), na co mogły wpływach nieprawidłowo wdrożone przepisy BHP w pracy, czy zdarzeniami niezależnymi od pracownika i pracodawcy lub działaniem osób trzecich i zwierząt (9,6%).
Poszkodowani w wypadkach przy pracy w I półroczu 2023 roku
Dane udostępnione przez GUS wskazują na najwyższy wskaźnik wypadkowości w sekcji górnictwo i wydobywanie – najniższy dotyczył sekcji informacja i komunikacja. Poszkodowani w wypadkach przy pracy często (39,8% przypadków) poruszali się w chwili zdarzenia, a jego najczęstszym skutkiem był uraz kończyn (78,7%).
-
Według sekcji
Zgodnie ze statystykami, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny GUS, sekcje, w których najczęściej dochodziło do wypadków w pracy to:
-
górnictwo i wydobywanie – wskaźnik wypadkowości: 6,32;
-
dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – wskaźnik wypadkowości: 5,23;
-
opieka zdrowotna i pomoc społeczna – wskaźnik wypadkowości: 3,49;
-
przetwórstwo przemysłowe – wskaźnik wypadkowości: 3,1.
-
Według umiejscowienia urazu
Opis wypadku przy pracy wzór zawiera umiejscowienie urazu. Zgodnie ze zgłoszeniami na ogół urazy dotyczyły takich części ciała jak:
-
kończyny górne – 43,3%;
-
kończyny dolne – 35,4%;
-
głowa – 10,4%.
-
Według wydarzeń powodujących uraz
Podawane w opisie cechy wypadku przy pracy uwzględniają również wydarzenia powodujące urazy. Poza najczęstszym (31,3%) uderzeniem w nieruchomy obiekt należały do nich:
-
uderzenie w obiekt w ruchu – 19,8%;
-
kontakt z ostro zakończonym, szorstkim lub twardym przedmiotem – 19,1%;
-
obciążenie fizyczne/psychiczne – 16,3%;
-
uwięzienie lub zmiażdżenie – 6,8%;
-
kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą lub substancjami stwarzającymi zagrożenie – 3,5%;
-
agresja ze strony człowieka lub zwierzęcia – 3,1%;
-
tonięcie, zakopanie lub zamknięcie – 0,1%.
-
Według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku
Statystyka uwzględnia też czynności, jakie wykonywali poszkodowani w chwili wypadku. Należały do nich między innymi:
-
poruszanie się – 39,8%;
-
operowanie przedmiotami – 17,8%;
-
transport ręczny – 14%;
-
prace narzędziami ręcznymi – 12%.
Wypadki przy pracy – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku wypadków przy pracy?
Pracodawca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, a także zarejestrować wypadki przy pracy i niezwłocznie zgłosić je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
-
Czy poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy?
Tak, poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub ubezpieczyciela pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa.