Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

 
Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

Liczba wypadków przy pracy w Polsce rośnie. Wstępne dane statystyczne z I półrocza 2023 wskazują na wyższy wskaźnik wypadkowości i większą liczbę osób poszkodowanych w trakcie wykonywania zadań służbowych w stosunku do I półrocza 2022 roku. W jakich rodzajach działalności odnotowano najwięcej zdarzeń? Co najczęściej powodowało wypadki w pracy? Sprawdź!

 

Spis treści

Ile wyniósł wskaźnik wypadkowości w I półroczu 2023 roku?

 

Wskaźnik wypadkowości to liczba osób poszkodowanych na 1000 osób pracujących. Zgodnie z danymi, które podał Główny Urząd Statystyczny, I półrocze 2023 roku przyniosło wzrost tego wskaźnika – w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku zwiększył się on z 1,89 na 1,99.

 

Jeśli chodzi o regiony, najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie opolskim, gdzie wyniósł 2,61, w województwie śląskim – 2,56 i w województwie warmińsko-mazurskim – 2,54. Najniższy wyliczono w województwie małopolskim (1,47), województwie mazowieckim (1,48) i w województwie podkarpackim (1,68).

 

Jeśli chodzi o wypadki przy pracy w I kwartale 2023 roku, liczba poszkodowanych wyniosła wówczas 28 400, co cało o 1,8% więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Wypadki śmiertelne dotyczyły 57 osób, ciężkie wypadki przy pracy zgłosiło 127 osób, a wypadki z innym skutkiem dotknęły 28 216 osób. Statystyczna karta wypadku od 2023 roku zawiera pytanie dotyczące pracy zdalnej – w czasie wykonywania obowiązków służbowych w formie zdalnej lub telepracy wypadkom uległy 93 osoby.

 

Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2023 roku

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny – portal sprawozdawczy dominującym wydarzeniem, które powodowało urazy, było uderzenie w nieruchomy obiekt (31,3%).

 

Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Poszkodowani w wypadku z tego powodu stanowili 41% ogółu. Przyczyny wypadków w dużej mierze wiązały się też z niewłaściwym posługiwaniem się czynnikami materialnymi (9,7%), na co mogły wpływach nieprawidłowo wdrożone przepisy BHP w pracy, czy zdarzeniami niezależnymi od pracownika i pracodawcy lub działaniem osób trzecich i zwierząt (9,6%).

 

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy w I półroczu 2023 roku

 

Dane udostępnione przez GUS wskazują na najwyższy wskaźnik wypadkowości w sekcji górnictwo i wydobywanie – najniższy dotyczył sekcji informacja i komunikacja. Poszkodowani w wypadkach przy pracy często (39,8% przypadków) poruszali się w chwili zdarzenia, a jego najczęstszym skutkiem był uraz kończyn (78,7%).

 

  • Według sekcji

 

Zgodnie ze statystykami, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny GUS, sekcje, w których najczęściej dochodziło do wypadków w pracy to:

  • górnictwo i wydobywanie – wskaźnik wypadkowości: 6,32;

  • dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – wskaźnik wypadkowości: 5,23;

  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – wskaźnik wypadkowości: 3,49;

  • przetwórstwo przemysłowe – wskaźnik wypadkowości: 3,1.

 

  • Według umiejscowienia urazu

 

Opis wypadku przy pracy wzór zawiera umiejscowienie urazu. Zgodnie ze zgłoszeniami na ogół urazy dotyczyły takich części ciała jak:

 

  • kończyny górne – 43,3%;

  • kończyny dolne – 35,4%;

  • głowa – 10,4%.

 

  • Według wydarzeń powodujących uraz

 

Podawane w opisie cechy wypadku przy pracy uwzględniają również wydarzenia powodujące urazy. Poza najczęstszym (31,3%) uderzeniem w nieruchomy obiekt należały do nich:

 

  • uderzenie w obiekt w ruchu – 19,8%;

  • kontakt z ostro zakończonym, szorstkim lub twardym przedmiotem – 19,1%;

  • obciążenie fizyczne/psychiczne – 16,3%;

  • uwięzienie lub zmiażdżenie – 6,8%;

  • kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą lub substancjami stwarzającymi zagrożenie – 3,5%;

  • agresja ze strony człowieka lub zwierzęcia – 3,1%;

  • tonięcie, zakopanie lub zamknięcie – 0,1%.

 

  • Według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku

 

Statystyka uwzględnia też czynności, jakie wykonywali poszkodowani w chwili wypadku. Należały do nich między innymi:

 

  • poruszanie się – 39,8%;

  • operowanie przedmiotami – 17,8%;

  • transport ręczny – 14%;

  • prace narzędziami ręcznymi – 12%.

 

Wypadki przy pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku wypadków przy pracy?

 

Pracodawca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, a także zarejestrować wypadki przy pracy i niezwłocznie zgłosić je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

  • Czy poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy?

 

Tak, poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub ubezpieczyciela pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?