Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

 
Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku

Liczba wypadków przy pracy w Polsce rośnie. Wstępne dane statystyczne z I półrocza 2023 wskazują na wyższy wskaźnik wypadkowości i większą liczbę osób poszkodowanych w trakcie wykonywania zadań służbowych w stosunku do I półrocza 2022 roku. W jakich rodzajach działalności odnotowano najwięcej zdarzeń? Co najczęściej powodowało wypadki w pracy? Sprawdź!

 

Spis treści

Ile wyniósł wskaźnik wypadkowości w I półroczu 2023 roku?

 

Wskaźnik wypadkowości to liczba osób poszkodowanych na 1000 osób pracujących. Zgodnie z danymi, które podał Główny Urząd Statystyczny, I półrocze 2023 roku przyniosło wzrost tego wskaźnika – w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku zwiększył się on z 1,89 na 1,99.

 

Jeśli chodzi o regiony, najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowano w województwie opolskim, gdzie wyniósł 2,61, w województwie śląskim – 2,56 i w województwie warmińsko-mazurskim – 2,54. Najniższy wyliczono w województwie małopolskim (1,47), województwie mazowieckim (1,48) i w województwie podkarpackim (1,68).

 

Jeśli chodzi o wypadki przy pracy w I kwartale 2023 roku, liczba poszkodowanych wyniosła wówczas 28 400, co cało o 1,8% więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Wypadki śmiertelne dotyczyły 57 osób, ciężkie wypadki przy pracy zgłosiło 127 osób, a wypadki z innym skutkiem dotknęły 28 216 osób. Statystyczna karta wypadku od 2023 roku zawiera pytanie dotyczące pracy zdalnej – w czasie wykonywania obowiązków służbowych w formie zdalnej lub telepracy wypadkom uległy 93 osoby.

 

Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2023 roku

 

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny – portal sprawozdawczy dominującym wydarzeniem, które powodowało urazy, było uderzenie w nieruchomy obiekt (31,3%).

 

Najczęstszą przyczyną wypadków w pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Poszkodowani w wypadku z tego powodu stanowili 41% ogółu. Przyczyny wypadków w dużej mierze wiązały się też z niewłaściwym posługiwaniem się czynnikami materialnymi (9,7%), na co mogły wpływach nieprawidłowo wdrożone przepisy BHP w pracy, czy zdarzeniami niezależnymi od pracownika i pracodawcy lub działaniem osób trzecich i zwierząt (9,6%).

 

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy w I półroczu 2023 roku

 

Dane udostępnione przez GUS wskazują na najwyższy wskaźnik wypadkowości w sekcji górnictwo i wydobywanie – najniższy dotyczył sekcji informacja i komunikacja. Poszkodowani w wypadkach przy pracy często (39,8% przypadków) poruszali się w chwili zdarzenia, a jego najczęstszym skutkiem był uraz kończyn (78,7%).

 

  • Według sekcji

 

Zgodnie ze statystykami, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny GUS, sekcje, w których najczęściej dochodziło do wypadków w pracy to:

  • górnictwo i wydobywanie – wskaźnik wypadkowości: 6,32;

  • dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – wskaźnik wypadkowości: 5,23;

  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – wskaźnik wypadkowości: 3,49;

  • przetwórstwo przemysłowe – wskaźnik wypadkowości: 3,1.

 

  • Według umiejscowienia urazu

 

Opis wypadku przy pracy wzór zawiera umiejscowienie urazu. Zgodnie ze zgłoszeniami na ogół urazy dotyczyły takich części ciała jak:

 

  • kończyny górne – 43,3%;

  • kończyny dolne – 35,4%;

  • głowa – 10,4%.

 

  • Według wydarzeń powodujących uraz

 

Podawane w opisie cechy wypadku przy pracy uwzględniają również wydarzenia powodujące urazy. Poza najczęstszym (31,3%) uderzeniem w nieruchomy obiekt należały do nich:

 

  • uderzenie w obiekt w ruchu – 19,8%;

  • kontakt z ostro zakończonym, szorstkim lub twardym przedmiotem – 19,1%;

  • obciążenie fizyczne/psychiczne – 16,3%;

  • uwięzienie lub zmiażdżenie – 6,8%;

  • kontakt z prądem elektrycznym, temperaturą lub substancjami stwarzającymi zagrożenie – 3,5%;

  • agresja ze strony człowieka lub zwierzęcia – 3,1%;

  • tonięcie, zakopanie lub zamknięcie – 0,1%.

 

  • Według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku

 

Statystyka uwzględnia też czynności, jakie wykonywali poszkodowani w chwili wypadku. Należały do nich między innymi:

 

  • poruszanie się – 39,8%;

  • operowanie przedmiotami – 17,8%;

  • transport ręczny – 14%;

  • prace narzędziami ręcznymi – 12%.

 

Wypadki przy pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku wypadków przy pracy?

 

Pracodawca zgodnie z przepisami Kodeksu pracy ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy, a także zarejestrować wypadki przy pracy i niezwłocznie zgłosić je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

  • Czy poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy?

 

Tak, poszkodowany pracownik ma prawo do odszkodowania za wypadek przy pracy, które jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub ubezpieczyciela pracodawcy, zgodnie z przepisami prawa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?