Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadek a praca zdalna

Wypadek a praca zdalna

 
Wypadek a praca zdalna

Pracując w trybie home office, poparzyłeś się herbatą? A może złamałeś palec, potknąwszy się o leżący na środku twojego domowego biura kabel? Sprawdź, kiedy w przypadku pracy zdalnej z domu można mówić o wypadku przy pracy i domagać się z tego tytułu odszkodowania.

 

Zawiadomienie o wypadku przy pracy zdalnej

 

Warto zacząć od tego, że termin „praca zdalna” w Kodeksie pracy w ogóle nie występuje. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czekają na precyzyjne przepisy prawa, które regulowałyby tę kwestię. Niemniej, w przypadku zdalnego trybu stosowane są niektóre reguły dotyczące telepracy. I tak, pomimo że obowiązki zawodowe pracownik wykonuje w domu, to pracodawca wciąż jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, odpowiedniego sprzętu itd.

 

Trudno jednak byłoby wyobrazić sobie cykliczne wizyty przełożonego w mieszkaniach pracowników w celu sprawdzenia, czy stanowisko pracy jest ergonomiczne, apteczka dobrze wyposażona i nie ma potencjalnych zagrożeń. Pracodawcy, wysyłając zespół do pracy zdalnej, często przygotowują instrukcje i poradniki dotyczące właśnie organizacji pracy i zasad bhp. W niektórych firmach wykonywane są dodatkowe szkolenia w tym zakresie. Takie praktyki mają na celu ograniczenie ryzyka wypadku podczas pracy i potwierdzają, że pracodawca faktycznie dołożył starań w związku z bhp.

 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, co można uznać za wypadek przy pracy. Kryteria ujęte są w Ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z art. 3.:

 

1. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
2. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

Wyraźnie podkreślony jest związek zdarzenia z wykonywaną pracą. Można go wskazać także w przypadku pracy zdalnej. Np. gdy poparzymy się gorącym napojem w godzinach pracy – do czego mogłoby również dojść w biurze – taki związek wskazać łatwo. Jeśli natomiast w czasie, gdy powinniśmy pozostawać do dyspozycji pracodawcy, np. wybierzemy się na spacer z psem i skręcimy kostkę, sprawa nie jest już tak oczywista. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ocena, czy faktycznie możemy mówić o urazie, za który należy się odszkodowanie, bywa trudna.

 

By ubiegać się o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy zdalnej, należy poinformować o tym zdarzeniu przełożonego. Pracodawca ma obowiązek wszczęcia procedury powypadkowej, powołania zespołu, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku. Nie zawsze będzie możliwość (np. z uwagi na ryzyko związane z epidemią SARS-CoV-2), by zespół dokonał oględzin miejsca wypadku. W takich przypadkach opiera się on na informacjach uzyskanych od pracownika czy ewentualnych świadków, dokumentacji medycznej itd. Protokół powypadkowy BHP przedstawia się poszkodowanemu (lub członkowi jego rodziny w przypadku śmierci pracownika) i pracodawcy. Dokumentacja powypadkowa jest niezbędna, aby ubiegać się o wypłatę świadczeń.

 

Wypadek przy pracy – odszkodowanie

 

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy – niezależnie od tego, czy uraz powstał podczas wykonywania obowiązków w trybie home office, czy w siedzibie pracodawcy – po spełnieniu ustawowych warunków przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Można także ubiegać się o odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Państwowej Inspekcji Pracy:


Od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. do PIP zgłoszono 6 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej. Wszystkie zostały uznane za wypadki przy pracy. Dwóch poszkodowanych doznało ciężkich obrażeń ciała, trzech poniosło śmierć, a jeden doznał lekkich obrażeń.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    15 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.