Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadek a praca zdalna

Wypadek a praca zdalna

 
Wypadek a praca zdalna

Pracując w trybie home office, poparzyłeś się herbatą? A może złamałeś palec, potknąwszy się o leżący na środku twojego domowego biura kabel? Sprawdź, kiedy w przypadku pracy zdalnej z domu można mówić o wypadku przy pracy i domagać się z tego tytułu odszkodowania.

 

Zawiadomienie o wypadku przy pracy zdalnej

 

Warto zacząć od tego, że termin „praca zdalna” w Kodeksie pracy w ogóle nie występuje. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czekają na precyzyjne przepisy prawa, które regulowałyby tę kwestię. Niemniej, w przypadku zdalnego trybu stosowane są niektóre reguły dotyczące telepracy. I tak, pomimo że obowiązki zawodowe pracownik wykonuje w domu, to pracodawca wciąż jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, odpowiedniego sprzętu itd.

 

Trudno jednak byłoby wyobrazić sobie cykliczne wizyty przełożonego w mieszkaniach pracowników w celu sprawdzenia, czy stanowisko pracy jest ergonomiczne, apteczka dobrze wyposażona i nie ma potencjalnych zagrożeń. Pracodawcy, wysyłając zespół do pracy zdalnej, często przygotowują instrukcje i poradniki dotyczące właśnie organizacji pracy i zasad bhp. W niektórych firmach wykonywane są dodatkowe szkolenia w tym zakresie. Takie praktyki mają na celu ograniczenie ryzyka wypadku podczas pracy i potwierdzają, że pracodawca faktycznie dołożył starań w związku z bhp.

 

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, co można uznać za wypadek przy pracy. Kryteria ujęte są w Ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z art. 3.:

 

1. Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
2. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

Wyraźnie podkreślony jest związek zdarzenia z wykonywaną pracą. Można go wskazać także w przypadku pracy zdalnej. Np. gdy poparzymy się gorącym napojem w godzinach pracy – do czego mogłoby również dojść w biurze – taki związek wskazać łatwo. Jeśli natomiast w czasie, gdy powinniśmy pozostawać do dyspozycji pracodawcy, np. wybierzemy się na spacer z psem i skręcimy kostkę, sprawa nie jest już tak oczywista. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ocena, czy faktycznie możemy mówić o urazie, za który należy się odszkodowanie, bywa trudna.

 

By ubiegać się o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy zdalnej, należy poinformować o tym zdarzeniu przełożonego. Pracodawca ma obowiązek wszczęcia procedury powypadkowej, powołania zespołu, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku. Nie zawsze będzie możliwość (np. z uwagi na ryzyko związane z epidemią SARS-CoV-2), by zespół dokonał oględzin miejsca wypadku. W takich przypadkach opiera się on na informacjach uzyskanych od pracownika czy ewentualnych świadków, dokumentacji medycznej itd. Protokół powypadkowy BHP przedstawia się poszkodowanemu (lub członkowi jego rodziny w przypadku śmierci pracownika) i pracodawcy. Dokumentacja powypadkowa jest niezbędna, aby ubiegać się o wypłatę świadczeń.

 

Wypadek przy pracy – odszkodowanie

 

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy – niezależnie od tego, czy uraz powstał podczas wykonywania obowiązków w trybie home office, czy w siedzibie pracodawcy – po spełnieniu ustawowych warunków przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Można także ubiegać się o odszkodowanie z ZUS z tytułu wypadku przy pracy.

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Państwowej Inspekcji Pracy:


Od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. do PIP zgłoszono 6 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej. Wszystkie zostały uznane za wypadki przy pracy. Dwóch poszkodowanych doznało ciężkich obrażeń ciała, trzech poniosło śmierć, a jeden doznał lekkich obrażeń.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?