Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

 
Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady

 

Najprościej rzecz ujmując, wynagrodzenie prowizyjne to takie, które jest zależne od efektów pracy danego pracownika. Liczba sprzedanych produktów, nowych klientów wprowadzonych do firmy, zawartych umów – to przeważnie od nich uzależniona jest prowizja. Umowa prowizyjna najczęściej jest zawierana między pracownikami a przedsiębiorstwami z branży handlowej i usługowej.

 

Tak jak każdy system wynagradzania, także i system prowizyjny ma swoje wady oraz zalety.

 

Do tych pierwszych można przede wszystkim zaliczyć brak pewnego, stałego wynagrodzenia. Jeśli pensja zależy od efektów pracy, a nie zawsze udaje się pracować na tym samym poziomie, wynagrodzenie może być niższe, niż pracownik oczekuje i potrzebuje. Brak poczucia bezpieczeństwa, płynności finansowej mogą na wielu działać zniechęcająco. 

Nie zawsze też efekty pracy są uzależnione wyłącznie od samego pracownika. Jeśli np. musi on sprzedać konkretną liczbę produktów, a obszar sprzedaży, który został odgórnie narzucony, niekoniecznie obfituje w osoby zainteresowane branżą – wtedy możliwość pozytywnie zakończonych transakcji będzie zdecydowanie mniejsza niż u innych pracowników, którym przyporządkowano inną grupę docelową klientów.

 

Do zalet prowizyjnego systemu wynagrodzenia można zaliczyć fakt, iż zwiększa się wydajność działań pracowników. Bo mierzy i ocenia się właśnie efekty, a nie sposoby ich osiągnięcia. System działa też na motywację pracowników, którzy chcąc podreperować swój budżet, będą starali się o jak najlepsze wyniki. Zaletą wynagrodzenia prowizyjnego jest jasność w jego wypłacaniu. Jeśli są efekty - wynagrodzenie jest większe, jeśli maleją - to samo dzieje się z wypłatą.

 

W przypadku traktowania płacy prowizyjnej jako systemu motywacyjnego trzeba brać jednak pod uwagę fakt, iż gratyfikacja finansowa nie jest jedynym i najważniejszym bodźcem do motywowania pracowników.

 

System wynagradzania - prowizyjny

 

Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego jest określana procentowo. Może być np. zależna od wysokości transakcji (np. 5% od sprzedaży produktu w przedziale od 1000 do 10 000 zł, 10% od sprzedaży powyżej 10 000 zł). Procent może też zależeć od liczby sprzedanych produktów. Np. 30% od każdej zawartej umowy itp.

 

Warto w tym momencie wspomnieć, że taki system wynagrodzeń możemy podzielić na prowizyjny oraz czasowo-prowizyjny. Ten drugi dzieli się na wynagrodzenie stałe oraz prowizję. Wspomniane wyżej 30% to może być właśnie 30% podstawy płacy zasadniczej.

 

Mimo że wynagrodzenie jest zależne od efektów, to i tak w przypadku umowy o pracę pracownika powinien obowiązywać odpowiedni czas pracy (który nie narusza zasad Kodeksu pracy).

Pracownika zatrudnionego w systemie prowizyjnym chronią również ustalenia dotyczące płacy minimalnej. Jeśli pracownikowi nie udało się osiągnąć takiej wysokości wynagrodzenia, to pracodawca ma obowiązek dopłacić wyrównanie.

 

Umowa-zlecenie - prowizyjna

 

Jeśli w przypadku umowy o pracę pracownika nadal chroniła minimalna płaca zasadnicza, tak w przypadku umowy-zlecenia sprawa wygląda trochę inaczej.
Co roku określana jest minimalna stawka godzinowa, która chroni osoby, pracujące na podstawie określonych umów cywilnoprawnych. Jednak ustawa o płacy minimalnej mówi, że minimalnej stawki godzinowej nie stosuje się m. in. do „umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne”. Wspomniane w Kodeksie cywilnym umowy to właśnie umowa-zlecenie oraz umowa o świadczeniu usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

 

Umowa prowizyjna - wzór

 

Zasady wynagrodzenia prowizyjnego mogą być zapisane w różnych dokumentach. Mogą znajdować się w regulaminie wynagrodzenia, regulaminie premiowania lub zakładowym układzie zbiorowym. Mogą być również indywidualnie określone w umowie o pracę konkretnego pracownika.
Kiedy znane są kryteria przyznawania takiego wynagrodzenia, pracownik ma prawo dochodzić u pracodawcy wypłacenia odpowiedniej kwoty.

 

Jeśli pracodawca konstruuje umowę, w której chce uwzględnić prowizyjny system wynagrodzeń, powinien, oprócz innych istotnych elementów takiego dokumentu, zawrzeć informacje o wysokości prowizji i warunkach, jakie należy spełnić do jej wypłacenia. Warto jednak zaznaczyć, że wumowie mogą znaleźć się regulacje, które wpłyną na pomniejszenie prowizji - czyli np. pozyskiwanie klientów/wytwarzanie usług w sposób nieregulaminowy.

 

Wszelkie zmiany przy umowie o pracę wymagają akceptacji obu stron porozumienia. Natomiast jeśli chodzi o regulaminy i inne dokumenty zbiorowe wewnątrz firmy - porozumienie jest konieczne, kiedy regulacje zmieniają się na niekorzyść pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!