Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

 
Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady, system wynagradzania, umowa, wzór

Wynagrodzenie prowizyjne - zalety i wady

 

Najprościej rzecz ujmując, wynagrodzenie prowizyjne to takie, które jest zależne od efektów pracy danego pracownika. Liczba sprzedanych produktów, nowych klientów wprowadzonych do firmy, zawartych umów – to przeważnie od nich uzależniona jest prowizja. Umowa prowizyjna najczęściej jest zawierana między pracownikami a przedsiębiorstwami z branży handlowej i usługowej.

 

Tak jak każdy system wynagradzania, także i system prowizyjny ma swoje wady oraz zalety.

 

Do tych pierwszych można przede wszystkim zaliczyć brak pewnego, stałego wynagrodzenia. Jeśli pensja zależy od efektów pracy, a nie zawsze udaje się pracować na tym samym poziomie, wynagrodzenie może być niższe, niż pracownik oczekuje i potrzebuje. Brak poczucia bezpieczeństwa, płynności finansowej mogą na wielu działać zniechęcająco. 

Nie zawsze też efekty pracy są uzależnione wyłącznie od samego pracownika. Jeśli np. musi on sprzedać konkretną liczbę produktów, a obszar sprzedaży, który został odgórnie narzucony, niekoniecznie obfituje w osoby zainteresowane branżą – wtedy możliwość pozytywnie zakończonych transakcji będzie zdecydowanie mniejsza niż u innych pracowników, którym przyporządkowano inną grupę docelową klientów.

 

Do zalet prowizyjnego systemu wynagrodzenia można zaliczyć fakt, iż zwiększa się wydajność działań pracowników. Bo mierzy i ocenia się właśnie efekty, a nie sposoby ich osiągnięcia. System działa też na motywację pracowników, którzy chcąc podreperować swój budżet, będą starali się o jak najlepsze wyniki. Zaletą wynagrodzenia prowizyjnego jest jasność w jego wypłacaniu. Jeśli są efekty - wynagrodzenie jest większe, jeśli maleją - to samo dzieje się z wypłatą.

 

W przypadku traktowania płacy prowizyjnej jako systemu motywacyjnego trzeba brać jednak pod uwagę fakt, iż gratyfikacja finansowa nie jest jedynym i najważniejszym bodźcem do motywowania pracowników.

 

System wynagradzania - prowizyjny

 

Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego jest określana procentowo. Może być np. zależna od wysokości transakcji (np. 5% od sprzedaży produktu w przedziale od 1000 do 10 000 zł, 10% od sprzedaży powyżej 10 000 zł). Procent może też zależeć od liczby sprzedanych produktów. Np. 30% od każdej zawartej umowy itp.

 

Warto w tym momencie wspomnieć, że taki system wynagrodzeń możemy podzielić na prowizyjny oraz czasowo-prowizyjny. Ten drugi dzieli się na wynagrodzenie stałe oraz prowizję. Wspomniane wyżej 30% to może być właśnie 30% podstawy płacy zasadniczej.

 

Mimo że wynagrodzenie jest zależne od efektów, to i tak w przypadku umowy o pracę pracownika powinien obowiązywać odpowiedni czas pracy (który nie narusza zasad Kodeksu pracy).

Pracownika zatrudnionego w systemie prowizyjnym chronią również ustalenia dotyczące płacy minimalnej. Jeśli pracownikowi nie udało się osiągnąć takiej wysokości wynagrodzenia, to pracodawca ma obowiązek dopłacić wyrównanie.

 

Umowa-zlecenie - prowizyjna

 

Jeśli w przypadku umowy o pracę pracownika nadal chroniła minimalna płaca zasadnicza, tak w przypadku umowy-zlecenia sprawa wygląda trochę inaczej.
Co roku określana jest minimalna stawka godzinowa, która chroni osoby, pracujące na podstawie określonych umów cywilnoprawnych. Jednak ustawa o płacy minimalnej mówi, że minimalnej stawki godzinowej nie stosuje się m. in. do „umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne”. Wspomniane w Kodeksie cywilnym umowy to właśnie umowa-zlecenie oraz umowa o świadczeniu usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

 

Umowa prowizyjna - wzór

 

Zasady wynagrodzenia prowizyjnego mogą być zapisane w różnych dokumentach. Mogą znajdować się w regulaminie wynagrodzenia, regulaminie premiowania lub zakładowym układzie zbiorowym. Mogą być również indywidualnie określone w umowie o pracę konkretnego pracownika.
Kiedy znane są kryteria przyznawania takiego wynagrodzenia, pracownik ma prawo dochodzić u pracodawcy wypłacenia odpowiedniej kwoty.

 

Jeśli pracodawca konstruuje umowę, w której chce uwzględnić prowizyjny system wynagrodzeń, powinien, oprócz innych istotnych elementów takiego dokumentu, zawrzeć informacje o wysokości prowizji i warunkach, jakie należy spełnić do jej wypłacenia. Warto jednak zaznaczyć, że wumowie mogą znaleźć się regulacje, które wpłyną na pomniejszenie prowizji - czyli np. pozyskiwanie klientów/wytwarzanie usług w sposób nieregulaminowy.

 

Wszelkie zmiany przy umowie o pracę wymagają akceptacji obu stron porozumienia. Natomiast jeśli chodzi o regulaminy i inne dokumenty zbiorowe wewnątrz firmy - porozumienie jest konieczne, kiedy regulacje zmieniają się na niekorzyść pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.