Wolontariat - na czym polega
Zdobywanie doświadczenia zawodowego można rozpocząć już w trakcie szkoły średniej podczas charytatywnej pracy. Mowa tutaj o wolontariacie, który rozumiany jest jako dobrowolna, bezpłatna praca społeczna. Pomagać warto w domach dziecka, szpitalach czy w fundacjach. Organizatorzy wielu festiwali lub dużych imprez kulturalnych także często poszukują chętnych do wykonania pewnych zadań przy koordynacji wydarzenia.
Ostatnio coraz bardziej popularne stają się zagraniczne wyjazdy charytatywne. Młode osoby, które chcą pomóc innym oraz przeżyć ciekawą przygodę, poszukują różnych opcji za pośrednictwem organizacji europejskich.
Co robi wolontariusz
Wolontariusz przede wszystkim pomaga ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. W wielu przypadkach aby móc wziąć udział w konkretnym programie, trzeba wykazać się pewnymi umiejętnościami. Czasami kluczowa jest znajomość języków obcych. Mamy wtedy szansę pojechać do bardziej egzotycznych części świata i uczyć dzieci w szkołach bądź pomagać uchodźcom w obozach. Możliwa jest także praca w parkach narodowych pod okiem specjalistów. Bardzo dużo zależy od naszych zainteresowań. Większość osób wybiera wolontariat w różnych projektach tematycznych. Prace społeczne to nie tylko domena młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Obecnie można znaleźć wiele ciekawych wolontariatów zagranicznych dla osób dorosłych. Jeżeli zatem ktoś poczuje, że powinien spróbować swoich sił w pracy dobroczynnej, to nie ma tutaj ograniczeń wiekowych.
Wolontariat – korzyści
Czy biorąc udział w wolontariacie dla młodzieży są jakieś korzyści? Doświadczenia, które zdobędziemy podczas różnych akcji oraz wyjazdów, warto zamieścić w CV. Może nam to bardzo pomóc, zwłaszcza jeżeli nie mamy jeszcze zbyt wiele pozycji do wpisania. Jest to także świetny sposób na podnoszenie wartości rynkowej. Dzięki temu przyszły przełożony zobaczy w nas osobę ciekawą świata, niebojącą się wyzwań, która dąży do rozwoju zainteresowań.
Pracując jako wolontariusze, młodzi ludzie nabywają umiejętności działania w grupie, uczą się, jak zarządzać projektami oraz jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Przyszli przełożeni na pewno docenią zdolności adaptacyjne osób, które brały udział np. w zagranicznych wolontariatach.
Dodatkowo warto podkreślić, że wolontariat był też świetnym sposobem na rozwinięcie i doszlifowanie umiejętności językowych.
Warto także pamiętać, że praca charytatywna może przybierać różne formy. Wiele organizacji poszukuje wolontariuszy do organizacji festiwali, imprez okolicznościowych czy konferencji. Takie doświadczenia organizacyjne także mogą pomóc nam w znalezieniu wymarzonej pierwszej pracy.