Kończysz studia i zastanawiasz się, na jakich zasadach można założyć gabinet fizjoterapeutyczny? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować na własny rachunek i jakie są najlepsze sposoby na wypromowanie biznesu.
Gabinet fizjoterapii: kto może otworzyć?
Zacznijmy od tego, że fizjoterapeuta należy do grupy zawodów medycznych i jest ściśle regulowany przez prawo. Jak zostać fizjoterapeutą? Trzeba skończyć studia i uzyskać wpis w rejestrze fizjoterapeutów, który prowadzi Krajowa Rada Fizjoterapeutów. Osoby posiadające te uprawnienia mogą zdecydować się na prowadzenie praktyki zawodowej i przyjmowanie pacjentów we własnym gabinecie.
Gabinet fizjoterapii: forma prowadzenia działalności
Fizjoterapeuta, który chce pracować na własny rachunek, ma kilka opcji, nie w każdej jest zobowiązany do otwierania gabinetu. Od 2019 r. działalność leczniczą może on prowadzić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną, indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w miejscu wezwania – czyli np. w domach pacjentów, indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w zakładzie leczniczym (na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład), grupową praktykę fizjoterapeutyczną.
Przy rejestracji działalności w CEIDG należy wybrać kod PKD 86.90A. Gabinet fizjoterapeuty zakłada się, aby prowadzić indywidualną lub grupową praktykę.
Co bardzo ważne w każdym przypadku, należy uzyskać wpis nowej praktyki zawodowej do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, a także wykupić polisę OC.
Gabinet fizjoterapeutyczny: wymogi
Dokumentem, z którym koniecznie trzeba się zapoznać, planując otwarcie gabinetu fizjoterapii, jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
-
warunki lokalowe
Co do zasady, działalność leczniczą powinno się prowadzić w samodzielnym budynku bądź zespole budynków, które spełniają wymogi wobec budynków użyteczności publicznej. Praktyka zawodowa może być jednak prowadzona w lokalu mieszkalnym, pod warunkiem, że gabinet będzie w wydzielonej części. Pomieszczenie musi umożliwiać ustawienie niezbędnych sprzętów, bardzo ważna jest także higiena. Podłogi i połączenie ich ze ścianami muszą być wykonane z takich materiałów, aby możliwe było ich mycie i dezynfekcja. W każdym gabinecie trzeba zaplanować miejsce na umywalkę, natomiast toaleta nie musi być bezpośrednio połączona z gabinetem.
-
wyposażenie
Jeśli chodzi o wyposażenie, to wiele zależy od profilu działalności fizjoterapeuty. Inny sprzęt będzie potrzebny, gdy prowadzi się fizjoterapię sportową, inny, gdy skupiamy się na fizjoterapii niemowląt itd. W każdym przypadku wyposażenie musi dostosowane do potrzeb pacjentów, a wykorzystywana aparatura powinna posiadać wymagane certyfikaty, być sprawna i regularnie serwisowana.
Gabinet fizjoterapeutyczny: jak pozyskać pacjentów?
Siedzący tryb pracy i mała aktywność ruchowa w ciągu dnia mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Pojawiają się bóle kręgosłupa, długotrwałe dolegliwości, które znacznie obniżają komfort życia. To wszystko sprawia, że gabinety rehabilitacyjne, fizjoterapeuci mają coraz więcej pacjentów.
Myśląc o prowadzeniu praktyki zawodowej, warto już na początku skupić się na kwestiach marketingowych, sprawdzić, jak wygląda konkurencja w okolicy i zapotrzebowanie na usługi lecznicze tego typu. Warto także otworzyć się na możliwości, jakie daje internet, założyć stronę firmową. Dobrą praktyką jest także udzielanie się w sieci, wyrobienie renomy gabinetu i pozycji eksperckiej.