Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Własny biznes: gabinet dentystyczny

Własny biznes: gabinet dentystyczny

 
Własny biznes: gabinet dentystyczny

Na pytanie, jak otworzyć gabinet dentystyczny, większości z nas najpierw przychodzi do głowy odpowiedź: zostać dentystą. Jednak jak się okazuje, gabinet mogą otworzyć także osoby bez kierunkowego wykształcenia.

 

Jak otworzyć własny gabinet dentystyczny

 

Lekarz dentysta musi mieć kwalifikacje, które potwierdzone będą właściwymi dokumentami. W ramach uprawnień stomatolog wykonuje świadczenia zdrowotne: bada stan zdrowia, rozpoznaje choroby i im zapobiega, leczy i udziela porad, a także wydaje opinie i orzeczenia. Obszar badań lekarza dentysty obejmuje choroby zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki i przyległych jej okolic.

 

Obowiązkowe jest posiadanie prawa do wykonywania zawodu, dentysta też nie może być zawieszony w prawie do wykonywania zawodu lub ograniczania wykonywania zawodu, nie może być ukarany karą zawieszenia ani pozbawiony możliwości wykonywania zawodu poprzez karny środek zakazu albo zawieszenia. Lekarz dentysta musi posiadać do użytku odpowiedni gabinet, wpisać się do CEIDG oraz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC.

 

Do wykonywania wymienionych czynności oczywiście niezbędne jest otwarcie gabinetu stomatologicznego. Jeśli taki biznes planuje założyć lekarz dentysta, może to zrobić w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka lekarska lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska. Innym sposobem jest wejście w spółkę (cywilną, jawną, partnerską) i stworzenie praktyki grupowej.

 

Jeśli osoba planująca otworzenie gabinetu nie posiada uprawnień związanych z zawodem stomatologa, musi wcześniej założyć NZOZ - niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, następnie otworzyć gabinet i zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów.

 

Biznesplan gabinetu stomatologicznego

 

W biznesplanie gabinetu stomatologicznego dobrze będzie wykazać gotowość pod względem prawnym (czyli posiadane uprawnienia lub uprawnień dentystów, których chcemy zatrudnić). Dokument powinien zawierać opis działalności, charakterystykę klientów (czy będziemy specjalizować się w leczeniu dzieci, chirurgii dentystycznej, ortodoncji itd.).

 

Istotne jest rozeznanie się w działaniach konkurencji oraz zaplanowanie odpowiedniej strategii marketingowej. Ważne jest, by dobrze przemyśleć wszystkie aspekty, jak zakup odpowiedniego, nowoczesnego sprzętu ale też wystrój pomieszczeń, chwytliwą reklamę i nazwę gabinetu stomatologicznego.

 

Wymogi sanepidu gabinet stomatologiczny

 

Lekarz dentysta chcący prowadzić działalność gospodarczą powinien „dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych, a także świadczeń udzielanych w zakresie określonym w art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty” - jak czytamy w serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy prowadzonym przez polski rząd.

 

Osoba planująca otworzyć gabinet w ramach NZOZ powinien zapewnić, by wszelkie świadczenie były wykonywane przez uprawnione osoby, musi wykorzystywać wyroby medyczne odpowiadające wymaganiom ustawy z dn. 20 maja 2010 r o takowych. Tak samo jak lekarz dentysta - musi zadbać o właściwy gabinet pod względem ogólnoprzestrzennym, sanitarnym, instalacyjnym. Właściciel powinien mieć także odpowiednią umowę OC.

 

W ramach szczegółowego rozpoznania warunków funkjonowania gabinetu należy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Dokument jest uzupełnieniem do art. 22. ust. 3 ustawy o działalności leczniczej. Określa ono między innymi zasady sterylizacji narzędzi, konieczną liczbę umywalek, dostęp do wody ciepłej i zimnej itp. Oprócz owego rozporządzenia warto przybliżyć sobie poradniki stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

Odbiór gabinetu stomatologicznego przez sanepid

 

Zanim zawita do nas kontrola sanepidu należy przygotować się do wizytacji. Dobrze jest mieć uporządkowaną i gotową do zaprezentowania niezbędną dokumentację, samemu przejrzeć wszystkie pomieszczenia, w tym np. sprawdzić dostęp do ciepłej wody, czystość pomieszczeń itp. Radzi się także odpowiednio pouczyć personel, który może zostać przepytany z przeprowadzania czynności leżących w jego obowiązkach.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    4 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.