Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wirtualna asystentka – wymagania, wynagrodzenie, specyfika pracy

Wirtualna asystentka – wymagania, wynagrodzenie, specyfika pracy

 
Wirtualna asystentka – wymagania, wynagrodzenie, specyfika pracy

Coraz więcej obszarów naszej aktywności przenosi się do internetu. Za pośrednictwem sieci robimy zakupy, rozmawiamy z bliskimi, uczymy się, zarabiamy pieniądze. Nic więc dziwnego, że liczba osób, dla których praca zdalna okazała się bardziej atrakcyjna niż etat, jest tak ogromna. Wirtualna asystentka, czy równie dobrze wirtualny asystent, to doskonały przykład zawodu, który pozwala na wykonywanie całości obowiązków zdalnie. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do wi-fi. Jakie wymagania musi spełnić osoba chcąca tak pracować? I czy to opłacalne zajęcie?

 

Jak zostać wirtualną asystentką?


Miejscem pracy wirtualnej asystentki jest internet i tam też kandydatka powinna szukać ofert. Na początku warto sprawdzić branżowe realia, przeanalizować stawki osób, które mają podobne umiejętności i oferują zbliżone usługi. Choć ten zawód nie jest wciąż bardzo popularny, konkurencja systematycznie rośnie i aby zdobywać klientów, trzeba dokładnie przemyśleć swoją strategię działania.

Warto też wiedzieć, że teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności można zdobyć, wybierając się na kurs. Wirtualna asystentka dzięki szkoleniu online uczy się jak promować swoje usługi, poznaje narzędzia ułatwiające pracę w sieci, zasady tworzenia tekstów reklamowych itd. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie własnego bloga czy profilu w mediach społecznościowych – o tematyce ściśle zawodowej. To zawsze buduje wizerunek i podkreśla profesjonalizm asystentki.

 

Zakres obowiązków na stanowisku


Zakres usług, jakie może zaoferować asystentka pracująca zdalnie, zależy od jej umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Mogą to być proste prace, polegające na uzupełnianiu baz danych, kontaktowaniu się z klientami, wyszukiwaniu wskazanych przez szefa informacji, czy przygotowywaniu prezentacji albo porównywaniu ofert. Asystentka może też prowadzić fanpage’e w mediach społecznościowych i firmowe blogi, redagować ogłoszenia, opisy produktów, wyszukiwać i kontaktować się z usługobiorcami. Jeśli dobrze zna języki obce, wykonuje tłumaczenia, organizuje zagraniczne delegacje.

Nie ma też żadnych przeszkód, by przedsiębiorca powierzył wirtualnej asystentce prowadzenie swojego kalendarza albo obsługę korespondencji mailowej. Warto też zaznaczyć, że specyfika tej pracy pozwala na realizowanie zleceń dla kilku firm. Bywa też tak, że pomocy potrzebują osoby prywatne – np. przy zorganizowaniu rocznicy ślubu czy urodzin. W takich przypadkach zazwyczaj zlecenia są jednorazowe, a praca zajmuje czasem nie więcej niż kilka godzin.

 

Wirtualna asystentka – zarobki


Zarobki wirtualnych asystentek są tak zróżnicowane, jak zróżnicowany jest zakres ich usług. Bardzo często, zwłaszcza jeśli pracują dla wielu firm, wprowadzają stawki godzinowe, pakiety za kilka godzin lub dni wykonywania zadań. W zależności od projektu mogą także ustalać indywidualne stawki. To zaleta, a zarazem wada, z którą wiąże się niemal każda praca zdalna w domu. Duża elastyczność pozwala na spore zarobki. Zdarza się jednak, że przez dłuższy czas nie realizuje się zleceń, pozostając tym samym bez wynagrodzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?