Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wiek emerytalny — obniżenie, ustawa

Wiek emerytalny — obniżenie, ustawa

 
Wiek emerytalny — obniżenie, ustawa

1 października 2017 obniżono w Polsce wiek emerytalny. Na czym polega to obniżenie i jak wygląda obecnie ustawowy wiek emerytalny?

 

Wiek emerytalny — co to jest?

 

Wiek emerytalny oznacza czas, w którym jednostka nabywa prawa do uzyskania świadczenia emerytalnego. Innymi słowy, jest to moment, w którym człowiek może przestać pracować i zacząć otrzymywać emeryturę. (Należy pamiętać, że w związku z przejściem na emeryturę pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna). 


Wiek uprawniający do emerytury powinien w teorii być uzależniony od stanu psychofizycznego jednostki, czyli uwzględniać jej zdrowie, siły i potrzeby. W praktyce jednak stworzenie systemu, który indywidualnie traktowałby każdego, jest niemożliwe (jak również niesprawiedliwe), dlatego wprowadzono powszechny wiek emerytalny, który obowiązuje wszystkich w tym samym wieku (o ile przepisy nie mówią inaczej).


Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce w 2013 roku


W efekcie wydłużania się życia, postępów medycyny, przemian społecznych, a także w trosce o sytuację gospodarczą kraju i jakość życia przyszłych emerytów, wprowadzono w 2013 roku wydłużenie wieku emerytalnego. Emerytura w wieku 67 lat miała przysługiwać zarówno mężczyznom, jak i kobietom. To podwyższenie wieku emerytalnego odbywać miało się stopniowo i objąć wszystkich ubezpieczonych mężczyzn w 2020 roku, a kobiety w 2040 roku. Zasady wydłużenia wieku emerytalnego opisane zostały w Ustawie z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637).


Wiek emerytalny przed reformą wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak łatwo zauważyć, emerytura dla mężczyzn miała być później jedynie o dwa lata względem obowiązujących przepisów, ale u kobiet miała wydłużyć okres pracy aż o 7 lat.


Dzięki takim działaniom „emerytury po nowemu” miały być wyższe, a także miał zostać zapewniony odpowiedni transfer środków na zabezpieczenie tych emerytur. Zrównanie wieku emerytalnego miało też zapewnić kobietom lepsze warunki życia na emeryturze. To podniesienie wieku emerytalnego w Polsce spotkało się z dość dużym sprzeciwem społecznym.


Tabela wieku emerytalnego

 

W tamtym okresie, aby dowiedzieć się, jaki jest wiek przejścia na emeryturę dla osób urodzonych między 1952 a 1973 rokiem, konieczne była tzw. tabela przejścia na emeryturę, która wskazywała, w jakim miesiącu i roku osoba nabędzie uprawnień do otrzymania emerytury w zależności od tego, kiedy się urodziła. Ze względu na to, że zanim nastąpiło zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, przepisy różnicowały płcie, istniała tabela emerytalna dla mężczyzn i tabela emerytalna dla kobiet. Ustalenie wieku emerytalnego odbywało się za pomocą sprawdzenia danych w tabeli.


Obecnie, jeśli chodzi o emerytury, tabela wieku nie znajduje zastosowania – wystarczy policzyć, kiedy kończy się 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).


Obniżenie wieku emerytalnego – 2017 rok

 

W 2016 roku stworzona została nowa ustawa emerytalna, która zmieniła wprowadzone wcześniej przepisy. Weszła ona w życie 01 października 2017 roku. Na jej mocy ponownie zmienił się wiek przejścia na emeryturę. Nowy wiek emerytalny wynosi tyle, ile przed reformą. W efekcie osoby, które względem wcześniejszych ustaleń nie posiadały prawa do emerytury, ale w dniu 1 października 2017 roku miały ukończony nowy wymagany wiek do emerytury, automatycznie uzyskały do niej prawo.

 

Emerytura - wiek

 

Ile wynosi wiek emerytalny w Polsce? Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2019 roku (a istniejącymi od 2017 r.) powszechny wiek emerytalny mężczyzn to 65 lat, kobiet 60 lat. Niektóre grupy zawodowe mają niższy wiek emerytalny. Jest on z reguły niższy o 5-15 lat.


Wiek przejścia na emeryturę w Polsce jest niższy niż w większości krajów europejskich, które wprowadzają wydłużenie wieku emerytalnego oraz jego zrównanie między płciami. Kraje zachodnie zamożne (np. Francja, Dania, Islandia, Holandia, Belgia, Niemcy. Norwegia, Hiszpania) mają próg emerytalny na poziomie 67 lat dla obu płci. Większość pozostałych krajów – 65 lat. (Dysproporcje między płciami utrzymują takie kraje jak Ukraina, Rosja, Mołdawia, Białoruś i Albania). Średni wiek emerytalny w Europie dla kobiet to 63 lata i 9 miesięcy, a dla mężczyzn 64 lata i 6 miesięcy.

 

Nowa ustawa emerytalna

 

Obecnie (stan na styczeń 2019 r.) obowiązująca ustawa o wieku emerytalnym to ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętać jednak należy, że nowy wiek emerytalny w Polsce wprowadziła ustawa o przejściu na emeryturę z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.


Szukając informacji na temat tego, jaki jest aktualny wiek emerytalny, warto zawsze podać konkretną datę (nawet jeśli dotyczy to roku bieżącego). Większość serwisów, opisując obowiązujący wiek emerytalny w Polsce, będzie odnosić się do sytuacji w momencie pisania artykułu, a nie zawsze jest podana data jego publikacji. Po kilku latach może się zatem okazać, że artykuł opisujący to, jaki jest wiek emerytalny będzie już nieaktualny.


W mediach pojawia się też niekiedy takie pojęcie jak emerytura bez względu na wiek. Jest to pomysł parlamentarzystów, by emerytura była uzależniona od lat pracy, a nie wieku. Pomysł jak na razie nie wyszedł poza fazę dyskusji. Istniało też w Polsce prawo o emeryturze bez względu na wiek dla nauczycieli, ale dotyczyło ono osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. W praktyce zatem obecnie wszystkie takie osoby już są ma emeryturze, bo mają ponad 70 lat.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    16 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.