Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

 
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Odejście matki to trudne doświadczenie, które każdy przeżywa na swój sposób. Smutek, żal, przygnębienie, ale bardzo często również zaprzeczenie – to wszystko może towarzyszyć nam po stracie bliskiej osoby. Będąc w żałobie, potrzebujemy czasu nie tylko na dojście do siebie, ale również załatwienie wielu formalności związanych chociażby z pogrzebem. Na tę okoliczność przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne dla pracownika. Komu przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierć matki i kiedy można go wykorzystać?

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy – śmierć matki: kiedy przysługuje?

 

W życiu każdego z nas zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które zakłócają standardowy porządek dnia i uniemożliwiają nam chociażby wypełnianie obowiązków zawodowych. Z myślą o nich wprowadzony został tzw. urlop okolicznościowy, czyli dodatkowe dni wolne w pracy przysługujące między innymi z okazji ślubu czy narodzin dziecka, ale także śmierci bliskiej osoby, np. mamy. Wówczas dodatkowy dzień wolny w pracy ma umożliwić rodzinie chociażby pożegnanie najbliższej osoby lub załatwienie wszelkich niezbędnych formalności związanych z pochówkiem.

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – tak jak każdy inny urlop tego rodzaju – regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy. Pozostaje zatem pytanie: komu należy się dzień wolny  od pracy z powodu śmierci matki? Urlop okolicznościowy przysługuje osobom świadczącym pracę w ramach stosunku pracy. W praktyce oznacza to więc, że mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na zasadzie mianowania, powołania lub wyboru. 

 

Pamiętaj!  

 

Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci matki czy śmierci ojca nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. 

 

Urlop okolicznościowy nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego. Jest odrębnym rodzajem urlopu, który jeśli nie zostanie wykorzystany w ciągu roku kalendarzowego – przepada. Za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje również ekwiwalent pieniężny. 

 

Czytaj takżeUrlop bezpłatny – podstawowe informacje

 

 

Śmierć matki – ile dni urlopu okolicznościowego?

 

W związku ze śmiercią i pogrzebem najbliższych osób np. śmierci rodziców pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy. Wymiar urlopu zależny jest od okoliczności.

 

Zgodnie z art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku: 

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na pogrzeb matki ma wymiar dwóch dni. Należy zwrócić uwagę, że jeśli podstawą do udzielenia urlopu jest śmierć teścia czy teściowej i związane z tym okoliczności pogrzebowe, pracownik może skorzystać nie z 2 dni wolnego, a tylko z jednego dnia urlopu.

 

Urlop okolicznościowy śmierć matki – jakie dokumenty trzeba dostarczyć do firmy?

 

Pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu przywileju i wykorzystać urlop okolicznościowy, jest zobowiązany udowodnić pracodawcy wystąpienie zdarzenia uzasadniającego przyznanie dnia wolnego. Zwykle podanie o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci matki nie będzie w tym przypadku wystarczające. Pracodawca ma prawo zażądać, by pracownik przedstawił dokument potwierdzający wydarzenie, w związku z którym udzielony ma być urlop okolicznościowy. 

 

Choć we wspomnianym rozporządzeniu nie znajdziemy zapisu wskazującego konkretne dokumenty, jakie należy dostarczyć wówczas do firmy, w przypadku urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci członka rodziny akceptowalnym dowodem będzie akt zgonu. 

 

Czytaj takżeNowelizacja Kodeksu pracy 2023 – zmiany w urlopach

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na pogrzeb matki?

 

Kwestią związaną z urlopem okolicznościowym, która bardzo często budzi wątpliwości, jest termin, w jakim możemy wykorzystać przysługujące nam dni wolne. W jakim konkretnie terminie należy wykorzystać owe 2 dni urlopu? Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Urlop okolicznościowy, a konkretniej termin jego wykorzystania, nie został uregulowany w rozporządzeniu. Choć obowiązujące przepisy prawa nie wskazują maksymalnego terminu, w którym można skorzystać z urlopu okolicznościowego, ten musi pozostawać jednak w ścisłym związku ze zdarzeniem, którego dotyczy.  Zatem wolne można wykorzystać nie tylko w dniu wydarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego (czyli np. w dniu pogrzebu matki), ale także w dowolny inny dzień, w którym chociażby załatwiamy sprawy związane z wydarzeniem np. regulujemy kwestie związane z pochówkiem czy stawiamy się w sądzie na postępowaniu spadkowym.

 

Pamiętaj! 

 

Urlop okolicznościowy nie musi pokrywać się z datą zgonu matki czy też datą pogrzebu.  W dniu wolnym musi natomiast zachodzić okoliczność mająca związek z przyczyną uzasadniającą udzielenie urlopu. 

 

Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby jest płatny?

 

Urlop okolicznościowy jest zupełnie odrębnym rodzajem urlopu niż urlop wypoczynkowy. W kwestii wynagrodzenia, oba te urlopy rządzą się jednak dokładnie tymi samymi prawami. Osoba, która chce wykorzystać przysługujący jej urlop okolicznościowy, nie musi zatem obawiać się braku wynagrodzenia za dni nieobecności w pracy. Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym, za który pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. To liczone jest analogicznie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć matki – wzór

 

W sytuacji, gdy odejście bliskiej osoby jest nagłe i niespodziewane, nie jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem poinformować pracodawcy o chęci skorzystania z prawa do urlopu okolicznościowego. W świetle obowiązujących przepisów pracownik musi poinformować przełożonego o zaistniałej sytuacji najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Osoba, która chce skorzystać z przysługujących jej dni wolnych, zobowiązana jest złożyć podanie o urlop okolicznościowy. Wzór takiego dokumentu musi zawierać kilka kluczowych informacji. Są to:

 

  • miejscowość i data,

  • dane pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • okoliczność uprawniająca do skorzystania z urlopu,

  • liczba dni wolnych,

  • termin wykorzystania urlopu,

  • podpis pracownika. 

 

 

[Miejscowość, data]

 

[Dane pracownika]

[Dane pracodawcy]

 

Wniosek o urlop okolicznościowy 

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w przysługującym mi wymiarze 2 dni z tytułu śmierci mojej matki, w terminie od …. do …. . 

 

Z poważaniem,

[podpis pracownika]

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile dni wolnych przysługuje z tytułu śmierci matki? 

 

Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku śmierci jednego z rodziców pracownikowi przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy po śmierci matki? 

 

Urlop okolicznościowy nie musi zostać wykorzystany konkretnie w dniu związanym ze zdarzeniem, ale musi pozostawać w ścisłym z nim związku. Dni wolne mogą być przeznaczone zarówno na sprawy związane z pochówkiem, ale i załatwienie spraw sądowych czy urzędowych.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?