Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

 
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej ojcowie chcą skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu przyjścia na świat potomka?

 

Spis treści

Ile dni urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach i udzielany jest w przypadku określonych wydarzeń osobistych lub rodzinnych. Takim wydarzeniem jest powitanie na świecie nowego członka rodziny. 

 

Urlop okolicznościowy to krótki i płatny urlop regulowany przepisami Kodeksu pracy, który udzielany jest pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

 

Zgodnie z przepisami art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku, pracodawca jest zobowiązany zwolnić  od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom w wymiarze 2 dni. W praktyce jednak z tego przywileju korzystają najczęściej jedynie ojcowie. Dlaczego?  Matka dziecka w momencie urodzenia maluszka rozpoczyna urlop macierzyński. W takiej sytuacji nie może ona wykorzystać urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka, ponieważ może zostać on udzielony tylko pracownicy, która nie przebywa na urlopie macierzyńskim. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. 

 

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka – czas na wykorzystanie

 

Może się wydawać, że urlop okolicznościowy za urodzenie dziecka przysługuje jedynie w dniu, w którym zachodzą okoliczności usprawiedliwiające jego udzielenie, czyli konkretnie w dniu urodzin potomka. W rzeczywistości jednak przepisy nie określają terminu, w którym pracownik jest zobowiązany wykorzystać tego rodzaju urlop. Przyjmuje się jednak, że dzień wolny powinien być wykorzystany możliwie najbliżej daty porodu, ponieważ urlop okolicznościowy mieć ścisły związek z danym wydarzeniem. A czy może zostać wykorzystany urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka po miesiącu czy dłuższym okresie? Jeśli pracownik będzie w stanie udowodnić, że dni wolne będą przeznaczone na przykład na załatwienie formalności w urzędzie czy chociażby na opiekę nad świeżo upieczoną mamą, może on wnioskować o taki urlop jakiś czas po rozwiązaniu ciąży. 

 

 W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę nad kwestią urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka dla matki. Jak zostało już wspomniane, ta po urodzeniu maluszka korzysta z urlopu macierzyńskiego, a często również z urlopu rodzicielskiego. Oznacza to więc, że udzielenie jej urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka w praktyce byłoby możliwe dopiero kilkanaście miesięcy po porodzie. W takiej sytuacji pracodawca może udzielić pracownicy niewykorzystanych wcześniej dni wolnych przysługujących za urodzenie dziecka tylko wówczas, gdy wykaże ona, że dni te są jej niezbędne i nadal przeznaczone będą na przykład na załatwienie formalności związanych z urodzeniem potomka, których nie udało sfinalizować się podczas urlopu macierzyńskiego. 

 

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – czy można dzielić?

 

Wiemy już, że w związku z urodzeniem dziecka, pracownikowi przysługują 2 dni wolne od pracy. Pozostaje jedynie pytanie: czy urlop ten można dzielić i wykorzystać go w dwóch różnych terminach? Otóż urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka nie musi być wykorzystany łącznie. Można go rozdzielić pod warunkiem, że każdy dzień wolny będzie ściśle związany z danym wydarzeniem. 

 

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka?

 

Podstawą udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego jest wniosek pracownika o przyznanie dni wolnych w wybranym terminie. Warto jednak pamiętać, że pracodawca musi mieć możliwość zweryfikowania wystąpienia zdarzenia motywującego przyznanie urlopu okolicznościowego. W przypadku urlopu z tytułu urodzenia dziecka dokumentem uzasadniającym wniosek może być na przykład akt urodzenia. To na pracowniku ciąży obowiązek przedstawienia pracodawcy takiego dokumentu.

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – ile płatny?

 

Wiele osób zastanawia się, czy urlop okolicznościowy jest płatny. Rozwiewając więc wątpliwości, należy odpowiedzieć – tak, podczas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. 

 

Pamiętaj! 

 

Urlop z tytułu urodzenia dziecka wynosi 2 dni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i zawsze jest płatny 100 procent. 

 

Pamiętajmy jednak, że jeśli urlop okolicznościowy nie zostanie wykorzystany, wówczas prawo do niego przepada. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór

 

Złożenie wniosku o urlop okolicznościowy jest podstawą jego udzielenia przez pracodawcę. Co powinno zawierać podanie o urlop okolicznościowy? Jakie informacje należy w nim zawrzeć? Prosty wzór wniosku o urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka powinien zawierać takie dane jak:

 

  • data i miejscowość,

  • imię i nazwisko pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • prośba o urlop wraz z uzasadnieniem,

  • wskazanie terminu urlopu i jego wymiaru,

  • podpis pracownika.  

 

Poronienie lub śmierć dziecka – czy w takiej sytuacji przysługuje prawo do urlopu okolicznościowego?

 

Wiemy już, że obojgu rodzicom przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka. A jak wygląda sytuacja w momencie, gdy stracimy dziecko? Czy w przypadku poronienia albo śmierci dziecka rodzicom również przysługuje prawo do urlopu? Zgodnie z przepisami pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy także w przypadku urodzenia martwego dziecka.

 

Zarówno ojciec, jak i matka mają prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka oraz 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie u pracodawcy wniosku o udzielenie urlopu oraz aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Co więcej, kobiecie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która traci dziecko po porodzie, przysługuje również prawo do złożenia wniosku o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego.

 

Jak wynika z art. 180 Kodeksu pracy:

 

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy na ślub

 

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile urlopu okolicznościowego przysługuje na urodzenie dziecka? 

 

Matce i ojcu dziecka przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu przyjścia na świat potomka. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka?

 

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka nie musi być wykorzystany bezpośrednio po narodzinach potomka, jednak musi mieć ścisły związek z tym wydarzeniem. 

 

  • Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka? 

 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni wolnych z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli pracownik złoży odpowiedni wniosek i umotywuje go, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu okolicznościowego w określonych Kodeksem pracy sytuacjach.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.