Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

 
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej ojcowie chcą skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu przyjścia na świat potomka?

 

Spis treści

Ile dni urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach i udzielany jest w przypadku określonych wydarzeń osobistych lub rodzinnych. Takim wydarzeniem jest powitanie na świecie nowego członka rodziny. 

 

Urlop okolicznościowy to krótki i płatny urlop regulowany przepisami Kodeksu pracy, który udzielany jest pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

 

Zgodnie z przepisami art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku, pracodawca jest zobowiązany zwolnić  od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom w wymiarze 2 dni. W praktyce jednak z tego przywileju korzystają najczęściej jedynie ojcowie. Dlaczego?  Matka dziecka w momencie urodzenia maluszka rozpoczyna urlop macierzyński. W takiej sytuacji nie może ona wykorzystać urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka, ponieważ może zostać on udzielony tylko pracownicy, która nie przebywa na urlopie macierzyńskim. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. 

 

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka – czas na wykorzystanie

 

Może się wydawać, że urlop okolicznościowy za urodzenie dziecka przysługuje jedynie w dniu, w którym zachodzą okoliczności usprawiedliwiające jego udzielenie, czyli konkretnie w dniu urodzin potomka. W rzeczywistości jednak przepisy nie określają terminu, w którym pracownik jest zobowiązany wykorzystać tego rodzaju urlop. Przyjmuje się jednak, że dzień wolny powinien być wykorzystany możliwie najbliżej daty porodu, ponieważ urlop okolicznościowy mieć ścisły związek z danym wydarzeniem. A czy może zostać wykorzystany urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka po miesiącu czy dłuższym okresie? Jeśli pracownik będzie w stanie udowodnić, że dni wolne będą przeznaczone na przykład na załatwienie formalności w urzędzie czy chociażby na opiekę nad świeżo upieczoną mamą, może on wnioskować o taki urlop jakiś czas po rozwiązaniu ciąży. 

 

 W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę nad kwestią urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka dla matki. Jak zostało już wspomniane, ta po urodzeniu maluszka korzysta z urlopu macierzyńskiego, a często również z urlopu rodzicielskiego. Oznacza to więc, że udzielenie jej urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka w praktyce byłoby możliwe dopiero kilkanaście miesięcy po porodzie. W takiej sytuacji pracodawca może udzielić pracownicy niewykorzystanych wcześniej dni wolnych przysługujących za urodzenie dziecka tylko wówczas, gdy wykaże ona, że dni te są jej niezbędne i nadal przeznaczone będą na przykład na załatwienie formalności związanych z urodzeniem potomka, których nie udało sfinalizować się podczas urlopu macierzyńskiego. 

 

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – czy można dzielić?

 

Wiemy już, że w związku z urodzeniem dziecka, pracownikowi przysługują 2 dni wolne od pracy. Pozostaje jedynie pytanie: czy urlop ten można dzielić i wykorzystać go w dwóch różnych terminach? Otóż urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka nie musi być wykorzystany łącznie. Można go rozdzielić pod warunkiem, że każdy dzień wolny będzie ściśle związany z danym wydarzeniem. 

 

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka?

 

Podstawą udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego jest wniosek pracownika o przyznanie dni wolnych w wybranym terminie. Warto jednak pamiętać, że pracodawca musi mieć możliwość zweryfikowania wystąpienia zdarzenia motywującego przyznanie urlopu okolicznościowego. W przypadku urlopu z tytułu urodzenia dziecka dokumentem uzasadniającym wniosek może być na przykład akt urodzenia. To na pracowniku ciąży obowiązek przedstawienia pracodawcy takiego dokumentu.

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – ile płatny?

 

Wiele osób zastanawia się, czy urlop okolicznościowy jest płatny. Rozwiewając więc wątpliwości, należy odpowiedzieć – tak, podczas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. 

 

Pamiętaj! 

 

Urlop z tytułu urodzenia dziecka wynosi 2 dni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i zawsze jest płatny 100 procent. 

 

Pamiętajmy jednak, że jeśli urlop okolicznościowy nie zostanie wykorzystany, wówczas prawo do niego przepada. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór

 

Złożenie wniosku o urlop okolicznościowy jest podstawą jego udzielenia przez pracodawcę. Co powinno zawierać podanie o urlop okolicznościowy? Jakie informacje należy w nim zawrzeć? Prosty wzór wniosku o urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka powinien zawierać takie dane jak:

 

  • data i miejscowość,

  • imię i nazwisko pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • prośba o urlop wraz z uzasadnieniem,

  • wskazanie terminu urlopu i jego wymiaru,

  • podpis pracownika.  

 

Poronienie lub śmierć dziecka – czy w takiej sytuacji przysługuje prawo do urlopu okolicznościowego?

 

Wiemy już, że obojgu rodzicom przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka. A jak wygląda sytuacja w momencie, gdy stracimy dziecko? Czy w przypadku poronienia albo śmierci dziecka rodzicom również przysługuje prawo do urlopu? Zgodnie z przepisami pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy także w przypadku urodzenia martwego dziecka.

 

Zarówno ojciec, jak i matka mają prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka oraz 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie u pracodawcy wniosku o udzielenie urlopu oraz aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Co więcej, kobiecie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która traci dziecko po porodzie, przysługuje również prawo do złożenia wniosku o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego.

 

Jak wynika z art. 180 Kodeksu pracy:

 

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy na ślub

 

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile urlopu okolicznościowego przysługuje na urodzenie dziecka? 

 

Matce i ojcu dziecka przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu przyjścia na świat potomka. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka?

 

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka nie musi być wykorzystany bezpośrednio po narodzinach potomka, jednak musi mieć ścisły związek z tym wydarzeniem. 

 

  • Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka? 

 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni wolnych z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli pracownik złoży odpowiedni wniosek i umotywuje go, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu okolicznościowego w określonych Kodeksem pracy sytuacjach.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • UK Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Administering mailboxes, Document Management System, and responding to queries from stakeholders, and members of the plan withing agreed time. Managing, updating websites and mobile apps & ensuring they work accurately. Supervising and controlling DC-related financial...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.