Prowadzenie działalności gospodarczej często wiąże się z nawiązywaniem współpracy z kontrahentami. Jedna z form takiego porozumienia to przekazanie narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy, gwarantowane umową toolingową. Czy tooling pozwala uniknąć płacenia podatków? Sprawdź, na czym polega umowa toolingu!
Spis treści
Czym jest umowa toolingu?
Tooling jest określeniem stosowanym dla porozumień umożliwiających pozyskiwanie narzędzi wykorzystywanych do prowadzenia działalności. To rodzaj umowy między przedsiębiorcami, gdzie zarówno zlecający, jak i wykonawca mają określone korzyści i obowiązki.
Przedsiębiorcy, dla których taka umowa między firmami będzie najkorzystniejsza, to podmioty działające w grupie, planujące obniżyć koszty podatkowe. Umowa cywilnoprawna umożliwia przekazanie takich narzędzi jak środkitrwałe, wyposażenie, nieruchomości oraz ruchomości niezbędne do wykonania zlecenia. Są one wydawane do użytku na czas określony bądź nieokreślony, jednak wykonawca może wykorzystywać je jedynie w sposób wskazany w umowie. Standardowo po realizacji zlecenia wykonawca zwraca narzędzia do prawowitego właściciela, którym wciąż pozostaje zlecający. Umowa toolingu może też wskazywać na konieczność ponoszenia przez wykonawcę kosztów związanych z eksploatacją czy ubezpieczeniem użytkowanych środków.
Umowa toolingu – środki trwałe
Umowatoolingu to szansa na bezkosztowe pozyskanie powierzchni i narzędzi, dzięki którym możliwe jest wykonywanie powierzonych zadań. Wśród nich są środki trwałe zgodnie z ustawą o CIT rozumiane jako „własność lub współwłasność podatnika, wytworzoną lub nabytą i zdatne do użytku budowle, budynki, lokale, maszyny, urządzenia oraz środki transportu”.
Środki, które można uzyskać poprzez tooling to między innymi:
-
samochody osobowe i dostawcze;
-
komputery i laptopy;
-
telefony;
-
urządzenia i maszyny;
-
nieruchomości (hale produkcyjne i sprzedażowe);
-
znaki towarowe.
Umowa toolingu a podatki
Umowy współpracy między firmami to wzajemne zobowiązanie, które wyróżnia ekwiwalentność świadczeń. Dzięki temu porozumienia toolingowe nie są traktowane jako przychód z nieodpłatnych świadczeń, co oznacza, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku zapłaty podatku PIT ani VAT.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług opodatkowanie dotyczy dostarczania towarów i świadczenia usług. W przypadku umowy toolingowej zwolnienie z VAT wynika z faktu, że dostawa towarów nie ma miejsca – środki przekazywane są jedynie do dyspozycji firmy wykonującej zlecenie, ich właścicielem przez cały czas pozostaje zlecający.
Umowa toolingu – zalety
Umowa toolingu zawarta między przedsiębiorcami ma przynosić korzyści obu stronom, dlatego traktowana jest jako umowa ekwiwalentna. Zlecający nie odpowiada za amortyzację sprzętu, zapotrzebowanie na swoje produkty lub usługi czy realizację zlecenia – zajmuje się tym wykonawca. Współpraca pozwala także na promowanie marki poprzez logotypy na przekazanym sprzęcie.
Z kolei firma wykonująca zlecenie na podstawie porozumienia, jakim jest tooling, może liczyć na oszczędności związane z otrzymaniem środków trwałych, rozwój biznesu i stałe dochody wynikające ze zlecenia. Ma też możliwość użytkowania wypożyczonych narzędzi i powierzchni.
Zalety toolingu to również zwolnienia podatkowe, które gwarantuje ekwiwalentność kolaboracji. Jak wyżej wspomniano, takich porozumień nie dotyczy ani podatek dochodowy, ani VAT.
Umowa toolingu – wzór
Współpraca toolingowa opiera się na umowie cywilnoprawnej. Jest to tak zwana umowa nienazwana, która nie ma określonej w przepisach prawa formy. Z tego powodu dokument powinien precyzować wszystkie warunki współpracy – od ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem środków po sposób ich użytkowania. Warto też uwzględnić zapis o możliwości kontroli, w jakim stanie są przekazane narzędzia.
Mimo że umowa toolingu nie ma jednego obowiązującego wzoru, trzeba pamiętać o zgodności z zasadami, jakie narzuca Kodeks cywilny i zachować podstawowe formy sporządzania dokumentu. Oznacza to między innymi wskazanie przedmiotu umowy i okresu jej obowiązywania, określenie sposobu i czasu przekazania wyszczególnionych środków oraz ich zwrotu.