Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

 
Umowa o dzieło a wadliwe wykonanie - co może zrobić pracodawca

Umowa o dzieło

 

Umowa o dzieło należy do tak zwanych umów cywilnoprawnych. Przedmiotem umowy powinny być namacalne, konkretne przedmioty bądź rezultaty działań np. namalowanie obrazu, zaprojektowanie strony internetowej, położenie glazury czy napisanie artykułu przez copywritera. Kwestie umów cywilnoprawnych są regulowane przez Kodeks cywilny a nie przez Kodeks pracy. To właśnie Kodeks cywilny omawia zasady umów o dzieło.

 

Umowa o dzieło - wadliwe wykonanie

 

W przypadku każdej umowy kluczowe jest, aby osoba podejmująca się zlecenia, wykonała je w prawidłowy sposób, określony w podpisanym dokumencie. Zdarzają się sytuacje, kiedy nabywca produktu nie jest zadowolony, ponieważ pojawiły się wady. Zamawiający ma w tej sytuacji prawo zażądać usunięcia usterek, wymiany produktu lub obniżenia zapłaty. Mówi o tym artykuł 556. Kodeksu cywilnego: „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”. Istnieje też możliwość odstąpienia od umowy i domagania się zwrotu pieniędzy. Trzeba przy tym pamiętać, że o wszystkich usterkach należy powiadomić wykonanwcę jak najszybciej. Inaczej reklamacja może nie zostać przyjęta. Następuje wtedy utrata uprawnień z tytułu rękojmi. Decydując się na złożenie reklamacji, należy dokładnie opisać rodzaj wady oraz jakie zadośćuczynienie jest oczekiwane.

 

Czasami zlecający chce, aby produkt został wykonany z dostarczonego przez niego materiału, który później okazuje się uszkodzony. W związku z tym dzieło też ma wady (nie z winy wykonawcy). W takiej sytuacji sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za możliwe usterki. Nie jest to wtedy traktowane jako wadliwe wykonanie umowy o dzieło.

 

Rozwiązanie umowy o dzieło

 

Rozwiązanie umowy o dzieło następuje za porozumieniem stron. Jeśli wykonawca nie dotrzymuje terminów, to zlecający ma prawo zrezygnować ze współpracy. W przypadku, gdy część wynagrodzenia została już wypłacona, twórca powinien je zwrócić.

 

Przed zakończeniem dzieła można odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. W takim wypadku pieniądze muszą być przekazane wykonawcy. Roszczenia z tytułu umowy o dzieło przedawniają się po dwóch latach od momentu oddania dzieła.

 

Osoby, które przyjmują zlecenie, muszą pamiętać, że nie mogą po podpisaniu umowy ubiegać się o podwyższenie zapłaty, jeśli np. dodatkowe prace wykonano bez zgody zlecającego. Wykonawcy mogą odstąpić od umowy tylko w jednym przypadku. Artykuł 640. Kodeksu cywilnego mówi, że:
„Jeżeli do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego, a tego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, iż po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od umowy”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.