Umowa na okres próbny jest częstą praktyką wśród pracodawców. Tak samo jak w przypadku innych umów, zasady jej dotyczące zostały ściśle określone w Kodeksie pracy.
Umowa na okres próbny co to jest?
Umowa o pracę na okres próbny to jeden z rodzajów umów zawieranych na czas określony. Rozpoczynając karierę w danym miejscu pracy naszą pierwszą umową może być właśnie umowa na okres próbny. Ma ona zweryfikować, czy nasze umiejętności, doświadczenie oraz zdobyta w procesie kształcenia wiedza odpowiadają wymaganiom pracodawcy. Jest to także dobry moment dla pracownika, który może sprawdzić, czy zechce przedłużać swój kontrakt. Z reguły kolejna umowa, którą podpiszemy, będzie już umową o pracę na czas nieokreślony.
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Tak samo jak w przypadku wszystkich innych umów, także w przypadku okresu próbnego istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Okres wypowiedzenia w takim wypadku wygląda następująco:
• 3 dni robocze, jeżeli umowa na okres próbny nie przekracza 2 tygodni
• tydzień, jeżeli okres próbny trwa dłużej niż 2 tygodnie
• 2 tygodnie jeżeli kontrakt podaje 3 miesiące okresu próbnego
Okres próbny a urlop
Prawo pacy określa, że każdej osobie, która pracuje w oparciu o umowę o pracę, przysługuje urlop. Jednak w przypadku okresu próbnego nie jest to z góry określona liczba dni. Taki urlop jest proporcjonalny do przepracowanych w danej firmie dni. W praktyce oznacza to, że po miesiącu umowy na okres próbny, pracownik ma prawo do 1/12 urlopu, jaki otrzymuje osoba zatrudniona po roku. Jeżeli należy nam się niepełny dzień urlopu, to prawo działa tutaj na korzyść pracownika i zaokrągla go do jednego pełnego dnia.
Kodeks pracy a okres próbny
Należy pamiętać, że według Kodeksu pracy, okres próbny wlicza się do stażu pracy. Kodeks pracy zawiera także zapis, który dotyczy okresu próbnego i ciąży. i W przypadku kobiet w ciąży, które są zatrudnione na okres próbny dłuższy niż 1 miesiąc i wygasa w 3 miesiącu trwania ciąży, to zostaje ona automatycznie przedłużona. Okres próbny nie zwalnia pracownika z wykonania wstępnych badań, na które skieruje go pracodawca. W przypadku pracy na nocną zmianę, pracownikowi, który został zatrudniony na okres próbny, przysługuje dodatek nocny.
Jeżeli pracownik naruszył podstawowe obowiązki, to pracodawca może zastosować zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia.