Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa na okres próbny wypowiedzenie, urlop, Kodeks pracy.

Umowa na okres próbny wypowiedzenie, urlop, Kodeks pracy.

 
Umowa na okres próbny wypowiedzenie, urlop, Kodeks pracy.

Umowa na okres próbny jest częstą praktyką wśród pracodawców. Tak samo jak w przypadku innych umów, zasady jej dotyczące zostały ściśle określone w Kodeksie pracy.

 

Umowa na okres próbny co to jest?


Umowa o pracę na okres próbny to jeden z rodzajów umów zawieranych na czas określony. Rozpoczynając karierę w danym miejscu pracy naszą pierwszą umową może być  właśnie umowa na okres próbny. Ma ona zweryfikować, czy nasze umiejętności, doświadczenie oraz zdobyta w procesie kształcenia wiedza odpowiadają wymaganiom pracodawcy. Jest to także dobry moment dla pracownika, który może sprawdzić, czy zechce przedłużać swój kontrakt. Z reguły kolejna umowa, którą podpiszemy, będzie już umową o pracę na czas nieokreślony.

 

Wypowiedzenie umowy na okres próbny


Tak samo jak w przypadku wszystkich innych umów, także w przypadku okresu próbnego istnieje możliwość wypowiedzenia umowy zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Okres wypowiedzenia w takim wypadku wygląda następująco:

    • 3 dni robocze, jeżeli umowa na okres próbny nie przekracza 2 tygodni
    • tydzień, jeżeli okres próbny trwa dłużej niż 2 tygodnie
    • 2 tygodnie jeżeli kontrakt podaje 3 miesiące okresu próbnego

 

Okres próbny a urlop


Prawo pacy określa, że każdej osobie, która pracuje w oparciu o umowę o pracę, przysługuje urlop. Jednak w przypadku okresu próbnego nie jest to z góry określona liczba dni. Taki urlop jest proporcjonalny do przepracowanych w danej firmie dni. W praktyce oznacza to, że po miesiącu umowy na okres próbny, pracownik ma prawo do 1/12 urlopu, jaki otrzymuje osoba zatrudniona po roku. Jeżeli należy nam się niepełny dzień urlopu, to prawo działa tutaj na korzyść pracownika i zaokrągla go do jednego pełnego dnia.

 

Kodeks pracy a okres próbny


Należy pamiętać, że według Kodeksu pracy, okres próbny wlicza się do stażu pracy. Kodeks pracy zawiera także zapis, który dotyczy okresu próbnego i ciąży. i W przypadku kobiet w ciąży, które są zatrudnione na okres próbny dłuższy niż 1 miesiąc i wygasa w 3 miesiącu trwania ciąży, to zostaje ona automatycznie przedłużona. Okres próbny nie zwalnia pracownika z wykonania wstępnych badań, na które skieruje go pracodawca.  W przypadku pracy na nocną zmianę, pracownikowi, który został zatrudniony na okres próbny, przysługuje dodatek nocny.

Jeżeli pracownik naruszył podstawowe obowiązki, to pracodawca może zastosować zwolnienie dyscyplinarne bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?