Umowa na czas określony
Umowa na czas określony jest formą umowy, która zawierana jest pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Na jej podstawie nawiązuje się stosunek pracy na okres, który określa umowa.
Wypowiedzenie umowy na czas określony
Co do zasady, wypowiedzenie umowy na czas określony może nastąpić ze strony pracodawcy lub pracownika. Umowa na czas określony może także zwyczajnie wygasnąć i w ten sposób następuje zaprzestanie stosunku pracy. Koniec umowy na czas określony lub inaczej zwane wygaśnięcie umowy o pracę na czas określony to zakończenie świadczenia stosunku pracy przez pracownika.
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony wymaga pisemnej formy. Nawiasem mówiąc, każdą umowę o pracę (również na czas nieokreślony) należy wypowiedzieć pisemnie.
Jaki jest okres wypowiedzenia?
Rozwiązanie umowy na czas określony wymaga zachowania okresu wypowiedzenia, który określony jest w Kodeksie Pracy. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2016 okres wypowiedzenia umowy terminowej zrównał się z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.
Na okres wypowiedzenia ma wpływ okres zatrudnienia u danego pracodawcy:
- 2 tygodnie - poniżej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
- 1 miesiąc - co najmniej 6 miesięcy stażu pracy u tego samego pracodawcy,
- 3 miesiące - co najmniej 3 lata stażu pracy u tego samego pracodawcy.
Ile umów na czas określony? Ile może trwać umowa na czas określony?
Umowa o pracę na czas określony zgodnie z najnowszym zapisem w Kodeksie Pracy może zostać zawarta maksymalnie na okres 33 miesięcy. Umowy terminowe, jak umowa na czas określony mogą być zawierane do trzech razy na okresy krótsze. Jednak czwarta z kolei umowa staje się automatycznie umową na czas nieokreślony. Trzecia umowa o pracę tego typu musi być zarazem ostatnią czasową. Wtedy następuje przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony.