Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa agencyjna - co musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz?

Umowa agencyjna - co musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz?

 
Umowa agencyjna - co musisz wiedzieć, zanim ją podpiszesz?

Umowa agencyjna jest powszechnie stosowaną regulacją pomiędzy pośrednikiem a przedsiębiorstwem. Funkcjonuje także jako umowa pośrednictwa handlowego. Jej istotą jest aktywne działanie agenta na rzecz i w interesie zleceniodawcy. Cechą charakterystyczną umowy agencyjnej jest to, że zawrzeć mogą ją wyłącznie profesjonaliści. Co to oznacza w praktyce? Na czym polega umowa agencyjna i co warto o niej wiedzieć?


Umowa agencyjna - definicja

 

Umowa agencyjna KC” - spotykając się z tego rodzaju zapisem, otrzymujemy informację, że mamy do czynienia z umową cywilnoprawną. Oznacza to, że w przypadku umowy pośrednictwa handlowego zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, w którym z kolei zawarta została definicja umowy agencyjnej. Stanowi ona, że: „Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu”. 

 

Umowa pośrednictwa handlowego - warunki

 

Stroną umowy agencyjnej jest osoba dająca zlecenie oraz zleceniobiorca, czyli agent. To, co wyróżnia ten rodzaj umowy, to fakt, że może zostać ona zawarta jedynie pomiędzy profesjonalistami. Jak to rozumieć? W tym miejscu dochodzimy do zależności pomiędzy umową agencyjną a działalnością gospodarczą. Zleceniodawca musi być przedsiębiorcą, a osoba prowadząca działalność agencyjną, czyli agent, musi działać w ramach swojego własnego przedsiębiorstwa, np. prowadzonej przez siebie działalności.

 

Umowa agencyjna - na czym polega?

 

Zgodnie z definicją umowy agencyjnej, jej rolą jest określenie zasad współpracy pomiędzy pośrednikiem i przedsiębiorstwem. Po zawarciu tego rodzaju porozumienia, agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami. Jednocześnie pozostaje podmiotem samodzielnym, a od zleceniodawcy uzależniony jest jedynie na płaszczyźnie ekonomicznej. Musi jednak zachować wobec niego absolutną lojalność oraz działać zgodnie z jego wskazówkami.

 

Umowa agencyjno-prowizyjna zakłada wypłatę prowizji wyrażonej w procentach i uzależnionej zazwyczaj od liczby lub wartości zawieranych zobowiązań. Z uwagi na istotę umowy prowizyjnej sprzedaży, najczęściej spotykanym rodzajem będzie między innymi umowa agencyjna w turystyce, firmach ubezpieczeniowych czy chociażby kolportażach prasowych.

 

Umowa agencyjna a staż pracy

 

W temacie współpracy agencyjnej, jedna z naczelnych wątpliwości dotyczy kwestii „umowa agencyjna a staż pracy”. Dlaczego to tak istotne? To właśnie od stażu pracy zależy wiele uprawnień pracownika, począwszy od liczby dni przysługującego mu urlopu, na prawie do emerytury kończąc.

 

Jak więc wygląda to w omawianym przypadku? Uznaje się, że do stażu pracy zaliczamy okres, w którym pracownik świadczy usługi na podstawie umowy o pracę, powołania, czy mianowania, ale do stażu nie jest już zaliczany czas przepracowany na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy właśnie umowy agencyjnej. W rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, osoba świadcząca usługi na zasadzie umowy o pracę agencyjnej nie pozostaje w stosunku pracy.

 

Rozwiązanie umowy agencyjnej

 

Współpraca agencyjna może zostać zawiązana na czas oznaczony, jak i nieoznaczony. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, może nastąpić rozwiązanie umowy agencyjnej za porozumieniem stron. Jest jednak pewien warunek - aby umowa zawarta na czas określony, mogła zostać rozwiązana przed jego upływem, w umowie powinna znaleźć się klauzula umożliwiająca jej wypowiedzenie w szczególnych okolicznościach. Jedną z nich może być na przykład niewywiązanie się agenta z umowy i niepozyskanie w ustalonym czasie określonej liczby klientów.

 

W przypadku umowy na czas nieokreślony, najważniejszą kwestią wydaje się okres wypowiedzenia. Według Kodeksu cywilnego ta może zostać wypowiedziana na miesiąc naprzód w pierwszym roku jej trwania, na dwa miesiące w drugim roku oraz na trzy miesiące naprzód w trzecim i następnych latach trwania umowy. Warto też wiedzieć, że w kontrakcie może znaleźć się zapis mówiący o tym, że wykonywanie umowy po upływie określonego czasu nie skutkuje wcale jej zerwaniem, a może doprowadzić do automatycznego przedłużenia.

 

Umowa agencyjna - wzór

 

W przypadku umowy agencyjnej, kodeks cywilny wymaga jej formy pisemnej wówczas, gdy praca na zasadzie agencyjnej wprowadza tzw. odpowiedzialność del credere. A czym jest owa odpowiedzialność? Zakłada ona przejęcie przez agenta pełnej odpowiedzialności za wykonanie zobowiązania przez osoby trzecie. To z kolei wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem, nazywanym prowizją del credere.

 

Warto także wiedzieć, że obie strony umowy zawsze mają prawo żądać pisemnego poświadczenia ustaleń. Za pisemną formą umowy przemawia wiele czynników, takich jak choćby łatwość doprecyzowania zasad. Podpis obu stron jest jednoznaczny z oświadczeniem woli.

 

A co powinien zawierać wzór umowy agencyjnej? W dokumencie warto zwrócić uwagę na takie elementy jak choćby wskazanie pośrednictwa w podejmowanych czynnościach, określenie czasu, na jaki zawierane jest zobowiązanie, czy chociażby informacji o wynagrodzeniu. Jeśli kwestia ta nie jest uregulowana w dokumencie, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, agentowi przysługuje prowizja.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu; Wymagania:...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.