Pojęcie udziału wykorzystuje się przy omawianiu różnych zbiorów praw i obowiązków wspólników spółek. Jednak przede wszystkim o udziałach mówi się w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i te właśnie opisywane będą w poniższym artykule.
Wartość nominalna udziałów – definicja
Udziały w spółce, ich charakter, wysokość opisuje Kodeks spółek handlowych. Art. 154. stanowi, że:
„§1. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5000 złotych.
§2. Wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 złotych.
§3. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego”.
Zatem wartość nominalna udziałów w spółce z o.o. wyraża wkłady pieniężne, wnoszone przez wspólników do kapitału zakładowego, na podstawie umowy tej spółki. Podobnie pojęcie wartości nominalnej stosuje się w przypadku akcji spółki akcyjnej – tylko z innymi wytycznymi.
Zatem udziały w spółce z o.o. – należy scharakteryzować w umowie przy zakładaniu spółki, określając ich rodzaj i liczbę. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w późniejszym czasie, po wypełnieniu odpowiednich procedur, te wartości zmienić.
Udziały w spółce – dlaczego warto być udziałowcem?
Udziały w firmie określają jakim obowiązkom podlegają wspólnicy i jakie prawa im przysługują. Czego dokładnie ten zakres dotyczy? Otóż na podstawie udziałów wspólnicy mają prawo do zysku, prawo głosu, pierwszeństwa w nabyciu udziałów.
Jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej, to wszyscy wspólnicy mają równe prawa i obowiązki. Jednak jeśli dokument będzie przewidywał możliwość posiadania więcej niż jednego udziału, zakres praw i obowiązków może być bardziej zróżnicowany.
Zarząd spółki jest zobowiązany do prowadzenia tzw. księgi udziałów, w której ewidencjonuje się sprzedaż lub kupno udziałów oraz dane ich posiadaczy.
Rodzaje udziałów w spółce z o.o.
Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje udziałów – o równej i nierównej wartości nominalnej. Jeśli wspólnicy ustalą, że wszystkie udziały będą miały równą wartość, to mogą posiadać więcej niż jeden udział. Natomiast gdy umowa spółki zapowiada nierówną wartość nominalną, każdy ze wspólników ma tylko jeden udział.
Dodatkowo, Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość wprowadzenia udziałów uprzywilejowanych. Co daje taki status udziałów? Zgodnie z art. 174: „§3. Uprzywilejowanie może dotyczyć w szczególności prawa głosu, prawa do dywidendy lub sposobu uczestniczenia w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki. Uprzywilejowanie w zakresie prawa głosu może dotyczyć tylko udziałów o równej wartości nominalnej.
§4.Uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu nie może przyznawać uprawnionemu więcej niż trzy głosy na jeden udział. Uprzywilejowanie dotyczące dywidendy nie może naruszać przepisów art.196.
§5.Umowa spółki może uzależnić przyznanie szczególnych uprawnień od spełnienia dodatkowych świadczeń na rzecz spółki, upływu terminu lub ziszczenia się warunku”.